Dziś zajmiemy się kwestią, która prawdopodobnie najbardziej interesuje kibiców. Mianowicie, jak w tym roku radzili sobie w Chinach piłkarze znani z występów w Europie? Gra ich tam bowiem niemała liczba, a czasem w polskich mediach brakuje informacji o poczynaniach stranierich w CSL. Koniec sezonu jest zatem świetną okazją do przyjrzenia się występom Hulka i spółki w Państwie Środka.
Postanowiłem przyjrzeć się bliżej najbardziej znanych zawodnikom, którzy grali w tym sezonie w CSL. Każdy z nich otrzyma krótki komentarz i ocenę, na podstawie tegorocznych występów i statystyk. UWAGA! Nie biorę pod uwagę 5 najlepszych zawodników, których uwzględniłem w pierwszym podsumowaniu (link na końcu artykułu). Chodzi o Paulinho, Oscara, Taliskę, Zahaviego i Renato Augusto. Nie ulega wątpliwości, przynajmniej w mojej opinii, że wszyscy oni zasłużyli na piątkę. Na liście zabraknie za to Ai Kesena, który zmienił obywatelstwo, dlatego będę go traktować jako Chińczyka i pojawi się w podsumowaniu najlepszych 10 rodzimych piłkarzy CSL. Nie ma co dłużej przedłużać, zaczynamy!
Javier Mascherano (Hebei CFFC/Argentyna)
Występy (minuty): 27 (2430)
Gole/Asysty: 0/5
MOTM: 0
Śr. Whoscored: 7.02
Na początek „El Jefecito”, który niedawno opuścił Chiny i wraca do ojczyzny – podpisał kontrakt z Estudiantes La Plata. Jak radził sobie w ostatnim dla siebie sezonie w barwach Hebei? Był on liderem drużyny, która zajęła dość odległe miejsce w lidze. Robił to, co umie najlepiej, tzn. przerywanie akcji rywali i rozgrywanie piłki z głębi pola. Otrzymał 9 żółtych kartek, średnio jedną na 3 mecze. Dołożył też coś „ekstra”, co rzadko widzieliśmy podczas jego występów w Europie – 5 asyst. Tutaj jednak jest to zrozumiałe. Mascherano wykonywał często rzuty wolne i rożne. Był to solidny sezon dla argentyńskiego weterana, za same osiągnięcia indywidualne zasłużył na 4. Jednak biorąc pod uwagę, że był najważniejszym piłkarzem Hebei, które zajęło dopiero 12 miejsce w CSL, ostatecznie otrzymuję od nas 4-.
Marouane Fellaini (Shandong Luneng/Belgia)
Występy (minuty): 22 (1868)
Gole/asysty: 8/3
MOTM: 2
Śr. Whoscored: 7.32
Belg dołączył do ekipy z Jinanu w lutym 2019 roku. Okazał się być naprawdę dobrym wzmocnieniem. Panował w środku pola, zarówno dzięki swoim warunkom fizycznym, jak i wieloletniemu doświadczeniu z występów w Premier League. Zdobył 8 goli – wynik bardzo dobry, jednak nie był to jego najlepszy dorobek w karierze. W sezonie 2012/2013 strzelił 11 bramek dla Evertonu. Shandong Luneng zajał gorszą pozycję niż w zeszłym sezonie, jednak wciąż walczy o zwycięstwo w Pucharze Chin. Za swój debiutancki rok w Państwie Środka Marouane Fellaini otrzymuje od nas solidną 4.
Marek Hamsik (Dalian Yifang/Słowacja)
Występy (minuty): 28 (2420)
Gole/Asysty: 2/1
MOTM: 1
Śr. Whoscored: 6.91
Gdy tylko Dalian Yifang poinformowało o zakupie Hamsika, nie mogłem się doczekać, by zobaczyć go w akcji w Chinach. Niestety, Słowak okazał się największym rozczarowaniem sezonu. Najlepszy strzelec w historii SSC Napoli, który miał 4 sezony z dwucyfrową liczbą goli w Serie A, w CSL zdobył tylko 2 gole w 28 występach. Dorzucił do tego zaledwie jedną asystę. Nie broni go także postawa drużyny, która zajęła dopiero 9 miejsce. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie dla Hamsika zdecydowanie lepszy. Bo za sezon 2019 otrzymuję od nas 2-.
Marko Arnautović (Shanghai SIPG/Austria)
Występy (minuty): 11 (726)
Gole/asysty: 9(3)
MOTM: 2
Śr. Whoscored: 7.42
Ciężka sprawa z tym Austriakiem. Z jednej dołączył do ligi w lecie i z miejsca musiał strzelać gole. I liczby go bronią – zdobył 9 goli w niepełnych 11 meczach, dołożył do tego 3 asysty. Brzmi bardzo dobrze. Ale z drugiej strony ponad połowę tych bramek strzelił w ostatnich dwóch meczach, kiedy Shanghai odpadł już z walki o mistrzostwo. Brakowało jego wsparcia w najważniejszych spotkaniach. Mimo wszystko poker zdobyty w starciu z Shenzhen pokazuje, że Arnautović może dać jeszcze dużo dobrego Portowcom. Na dziś oceniamy Austriaka na 4-.
Sandro Wagner (Tianjin TEDA/Niemcy)
Występy (minuty): 26 (2290)
Gole/asysty: 12/2
MOTM: 4
Śr. Whoscored: 7.44
Samozwańczy najlepszy napastnik Niemiec pokazał się w tym sezonie z naprawdę dobrej strony. Wanger okazał się tym, czego bardzo potrzebowała drużyna z Tiencinu – skutecznym goleadorem. Szczególnie widać to w porównaniu pozycji TEDA na koniec zeszłego i obecnego sezonu. W roku 2018 udało się jakimś cudem utrzymać, w tym Wanger i spółka zajęła już pewne 7 miejsce. Niemiec zasłużył na solidną 4+.
Hulk (Shanghai SIPG/Brazylia)
Występy (minuty): 25 (2105)
Gole/asysty: 10/6
MOTM: 5
Śr. Whoscored: 7.53
Dla wielu ulubiony zawodnik CSL (dla mnie też!), po którym widać już niestety znak czasu. Brakuje czasem dynamiki, a i urazy zdarzają się także coraz częściej. Mimo to Brazylijczyk wciąż był decydujący w wielu spotkaniach, dowodem czego jest zdobycie przez niego 5 nagród dla gracza meczu. Hulk nie otrzyma jednak od nas oceny bardzo dobrej. Drużynie z Szanghaju nie udało się obronić mistrzostwa Chin. To zaważyło na tym, że Hulk został oceniony na 4.
Graziano Pelle (Shandong Luneng/Włochy)
Występy (minuty): 25 (2096)
Gole/asysty: 17/4
MOTM: 6
Śr. Whoscored: 7.79
Graziano Pelle jest synonimem jakości i solidności. Włoch w tym sezonie był po prostu bardzo dobry. Zdobył 17 goli (o 1 więcej niż w poprzednim roku) i dorzucił 4 asysty. Robił to, co do niego należało. Razem z Marouanem Fellainim stanowili trzon drużyny z Jinanu. Jedyny minus otrzymuje za postawę drużyny, która w tym sezonie zajęła 5 miejsce. Wciąż walczy za to o Puchar Chin. Jednak za poczynania w lidze otrzymuje od nas ocenę 5-.
Mousa Dembele (Guangzhou R&F/Belgia)
Występy (minuty): 26 (2141)
Gole/asysty: 1/4
MOTM: 0
Śr. Whoscored: 7.41
Eran Zahavi miał odpowiadać za strzelanie goli, zadaniem Mousy Dembele było z kolei uporządkowanie gry w środku pola. O ile Izraelczyk wykonał w tym roku kapitalną robotę, o tyle Belg swoją grą nie przekonywał. Statystycznie wypadł jako tako (5 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej nie robi dużego wrażenia), jednak liczba goli stracona przez Guangzhou R&F woła o pomstę do nieba. Oczywiście, Dembele nie jest obrońcą, jednak często z jego winy zespół nie miał przewagi w środku pola. Zobaczymy, co przyniesie kolejny rok. Za sezon 2019 otrzymuje od Azja Gola ocenę 3.
Alex Teixeira (Jiangsu Suning/Brazylia)
Występy (minuty): 30 (2698)
Gole/asysty: 18/9
MOTM: 6
Śr. Whoscored: 7.45
Pamiętacie, jak kilka lat temu Brazylijczyk był o krok od dołączenia do Liverpoolu, jednak wybrał Jiangsu Suning? Po tym transferze wielu kibiców w Polsce bardzo narzekało na to, że chińskie kluby podkupują świetnych zawodników. Nazywani najemnikami bez ambicji piłkarze wybierali znacznie lepsze finansowo oferty z CSL, by móc zapewnić swoim rodzinom zabezpieczenie finansowe na wiele lat. Niektórym grać się nie chciało i traktowali pobyt w Chinach jako dobrze płatne wakacje, jednak Alex Teixeira jest inny. As Jiangsu zdobył w tym roku 27 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej, ustępując tylko Zahaviemu. Zdobył do tego aż 6 nagród dla gracza meczu. Jego zespół zajął wysokie 4 miejsce w lidze. Nie ma wątpliwości, że w 100% zasłużył na ocenę 5.
Cedric Bakambu (Beijing Guo’an/Demokratyczna Republika Konga)
Występy (minuty): 16 (1308)
Gole/asysty: 10/4
MOTM: 2
Śr. Whoscored: 7.34
Napastnik z Demokratycznej Republiki Konga stracił pół sezonu przez kontuzje. Mimo tego nie przeszkodziło mu to zdobyć dwucyfrowej liczby bramek. Bakambu, gdy był zdrowy, pojawiał się w najważniejszych momentach i był decydujący. Można gdybać, czy jeśli nie ominął tylu spotkań, jego drużyna mogłaby wygrać mistrzostwo Chin (osobiście myślę, że tak by było). Obdarzony znakomitą szybkością i instynktem strzeleckim napastnik dostaje od nas ocenę 5.
Yannick Ferreira Carrasco (Dalian Yifang/Belgia)
Występy (minuty): 25 (2085)
Gole/asysty: 17/7
MOTM: 6
Śr. Whoscored: 7.73
W przeciwieństwie do Marka Hamsika, Yannick Carrasco był prawdziwym liderem Dalian Yifang. Belg zdobył 24 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej, do tego był 6-krotnie wybierany graczem meczu. Mimo wszystko nie dostanie od nas oceny 5. Jest to w tym przypadku spowodowane dwiema rzeczami. Po pierwsze – zespół, który za trenera ma Rafę Beniteza, a w jego składzie występują Carrasco, Hamsik i Rondon, nie może zajmować odległej 9 pozycji w lidze (dodatkowo w przedostatniej kolejce przegrywa ze słabiutkim Tianjin Tianhai 1:5). Po drugie, Belg chciał w lecie wymusić transfer do Arsenalu i zachowywał się nieprofesjonalnie względem klubu. Z tych powodów oceniamy go na 4+.
Adrian Mierzejewski (Chongqing Dangdai/Polska)
Występy (minuty): 28 (2465)
Gole/asysty: 4/7
MOTM: 3
Śr. Whoscored: 7.26
Co tu dużo można powiedzieć o Adrianie. Jak zwykle lider swojej drużyny, nieważne gdzie gra. Statystycznie wypadł o niebo lepiej niż chociażby Marek Hamsik. Pierwszą część sezonu zarówno on jak i całe Chongqing byli w bardzo dobrej formie, potem jednak zabrakło sił i pozycja w lidze spadła. Jednak i tak w porównaniu do poprzedniego sezonu ekipa z jednej z największych metropolii na świecie zanotowała zauważalny progres. W 2018 roku zajęła 13 miejsce (mając tyle samo punktów, co Changchun Yatai, które spadło z ligi), a w tym 10 z przewagą 14 punktów nad strefą spadkową. Biorąc pod uwagę, w jakiej grał drużynie i jak wpłyną na jej grę, dajemy naszemu rodakowi ocenę 4+.
Oprócz wspomnianych wyżej zawodników warto wspomnieć jeszcze o: Salomonie Rondonie (ocena 4-), Stephanie El Shaarawym (ocena 3-), Ezequielu Lavezzim (ocena 3), Jonathanie Vierze (ocena 5), Alanie Kardeku (ocena 5-), Ederze (ocena 4+), Odionie Ighalo (ocena 4), Emanuelu Boatengu (ocena 4-), Stephanie M’bii (ocena 4+), Leo Baptistao (ocena 3+) i Freddym Guarinie (ocena 3). Tak jak wspominałem na początku, najlepszych 5 zagranicznych piłkarzy zostało opisanych w pierwszej części podsumowania, które możecie znaleźć pod tym linkiem:
https://azjagola.com/2019/12/02/podsumowanie-sezonu-chinese-super-league-czesc-i-najlepszy-pilkarz/
Autor tekstu: Maciej Łoś
Wyświetleń: 495