Jaka szkoda, że już się skończyło! To był piękny, niezwykle emocjonujący sezon Chinese Super League. Nie brakowało wspaniałych goli, nieprawdopodobnych meczów, spektakularnych comebacków. Ponieważ na kolejne spotkania chińskiej ligi będziemy czekać aż do marca, trzeba będzie ten czas jakoś wypełnić, ale nie martwcie się – Azjagola nie pozwoli Wam zapomnieć o CSL! Tymczasem zapraszam Was na kilkuczęściowe, subiektywne sprawozdanie z tego, co działo się w 2019 roku na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Państwie Środka.

Zacznijmy tradycyjnie od wyboru najlepszego zawodnika sezonu. Muszę przyznać, że to zadanie nie było proste, ponieważ kandydatów było co najmniej kilku. Przed ostatecznym werdyktem warto ich zatem przedstawić ich sylwetki.

Renato Augusto (Beijing Guo’an/Brazylia)

2

Występy (minuty): 30 (2700)

Bramki: 15

Asysty: 10

MOTM: 14

Ależ kapitalny sezon w wykonaniu Brazylijczyka. Wystąpił od deski do deski we wszystkich meczach i w 14 z nich został wybrany najlepszym piłkarzem na boisku! Do tego zdobył najwięcej goli i zaliczył najwięcej asyst z całej drużyny „Imperialnych Strażników”. Gdyby tylko Beijing Guo’an wygrał ostatecznie ligę, nie byłoby wątpliwości komu przyznać nasz tytuł MVP sezonu. Renato Augusto pokazuje, że można przyjechać do Chin z chęciami do gry. Duży szacunek.

Anderson Talisca (Guangzhou Evergrande/Brazylia)

3

Występy (minuty): 18 (1306)

Gole: 11

Asysty: 2

MOTM: 7

Gdyby nie kontuzja, która wyeliminowała Taliskę z prawie połowy sezonu, Guangzhou Evergrande prawdopodobnie znacznie wcześniej zapewniłoby sobie tytuł mistrza Chin. Gdy Brazylijczyk był na boisku, wszystko było łatwiejsze. W najważniejszych meczach brał na siebie odpowiedzialność i właśnie wtedy najbardziej błyszczał. Niewątpliwie jeden z 3 liderów kantońskiej machiny.

Paulinho (Guangzhou Evergrande/Brazylia)

4

Występy (minuty): 29 (2436)

Gole: 19

Asysty: 6

MOTM: 9

Przed rozpoczęciem obecnego sezonu Guangzhou Evergrande wykupiło za 50 milionów wypożyczonego wcześniej na rok z Barcelony sympatycznego Brazylijczyka. Wydaje się to być szalona kwota, jednak był to bardzo przemyślany wydatek. Paulinho czuje się w Chinach jak ryba w wodzie. Gdyby nie Eran Zahavi, to właśnie on byłby królem strzelców sezonu 2019! Dodatkowo dorzucił 6 asyst i 9 razy był wybierany graczem meczu. Perfekcyjny rok w wykonaniu byłego gracza ŁKS, Barcelony czy Corinthians.

Eran Zahavi (Guangzhou R&F/Izrael)

5

Występy (minuty): 28 (2398)

Gole: 29

Asysty: 4

MOTM: 6

Tak bardzo mi szkoda Izraelczyka, z którym udało mi się zrobić zdjęcie po meczu Polską z Warszawie. Zdobył rekordową ilość goli w jednym sezonie CSL, a mimo to jego drużyna zajęła dopiero 12 miejsce. Jak to możliwe?! Zahavi zdobył ponad połowę całego dorobku R&F, dodatkowo fatalna defensywa kantońskiego klubu przekreśliła marzenia o walce o azjatyckie puchary. Nie można nie docenić wyczynu samotnego wilka z Izraela. Opuszczony przez swoich kolegów, mecz po meczu zdobywał kolejne gole. Szczerze życzę mu, by w przyszłym roku zmienił drużynę na lepszą.

Oscar (Shanghai SIPG/Brazylia)

6

Występy (minuty): 28 (2520)

Gole: 9

Asysty: 13

MOTM: 8

Najdroższy piłkarz w historii CSL nie zawiódł, choć na pewno może czuć niedosyt. Jego drużynie nie udało się obronić zdobytego w 2018 roku mistrzostwa. Jednak kibice Shanghai SIPG nie powinni mieć pretensji do Brazylijczyka. Oscar robił w tym sezonie swoje – zdobył 9 goli, a także dołożył 13 asyst, co jest najlepszym wynikiem w całej lidze. Czasem brakowało wsparcia, gdy kontuzjowany był Hulk, a Marko Arnautović przesypiał mecze.  Jeśli jednak dwójka liderów Portowców w przyszłym sezonie będzie grać na takim poziomie jak Oscar, wtedy ponownie będą mogli na poważnie myśleć o mistrzostwie Chin.

Ai Kesen (Shanghai SIPG, Guangzhou Evergrande/Chiny)

7

Występy (minuty): 29 (2099)

Gole: 18

Asysty: 5

MOTM: 7

Jedyny (choć sam wiem, że naciągany) przedstawiciel Chin w tym zestawieniu. Obok osiągnięć Ai Kesena w tym sezonie jednak nie można przejść obojętnie. Można nawet wysnuć tezę, że gdyby Shanghai SIPG nie oddał napastnika z powrotem do Guangzhou, wtedy mieliby większe szanse na obronę mistrzostwa. A tak osłabili siebie, jednocześnie wzmacniając największego rywala. Ai Kesen był kluczowy dla zespołu z Kantonu, zdobywał gola co 86 minut. W  trakcie sezonu został także najlepszym strzelcem w historii całej Chinese Super League. W następnym roku będzie musiał jednak lepiej spisać się w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

WERDYKT: Najlepszym piłkarzem CSL w 2019 roku według Azja Gola jest Paulinho. Mistrzostwo kraju, 25 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej (drugi wynik w lidze), 9 nagród MOTM – te wyniki muszą budzić podziw. Brazylijczyk był niewątpliwym liderem Guangzhou Evergrande, które odzyskało utracony przed rokiem tytuł. Z postawy pomocnika najbardziej zadowolony powinien być Fabio Cannavaro, który dzięki jego postawie prawdopodobnie uratuje posadę. Jak widać te 50 milionów euro zostało bardzo dobrze zainwestowane.

A wy co sądzicie o naszym wyborze? Czy Paulinho powinien otrzymać tytuł najlepszego gracza sezonu, czy byli lepsi kandydaci? Zapraszam do dyskusji. Jednocześnie przypominam, że jest to pierwsza część z obszernego podsumowania sezonu Chinese Super League. Śledźcie stronę na bieżąco, ponieważ będą pojawiać się tu kolejne artykuły.

Autor tekstu: Maciej Łoś

Wyświetleń: 477

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze

Discover more from AzjaGola

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading