Dziś rusza niemiecka Bundesliga, do której po 5. sezonach spędzonych w 2.Bundeslidze wraca Fortuna Düsseldorf. Nie przez przypadek postanowiliśmy napisać co nieco o tym zespole. Otóż Fortuna jest czymś w rodzaju “bezpiecznej przystani” dla zawodników Japońskich, którzy marzą o grze w europie, bądź nie mogą znaleźć sobie miejsca w innych europejskich zespołach. Dwóm zawodnikom uratowała wręcz karierę i dzięki niej pojechali oni na mundial w Rosji. Więcej o ich przypadku pisaliśmy TUTAJ.

W obecnej kadrze ekipy z Düsseldorf znajduje się aż 12. obcokrajowców, w tym Polak, Adam Bodzek. Fortuna od zawsze była otwarta na wypożyczenia zawodników, którzy potrzebują przyjaznego środowiska do piłkarskiej odbudowy, a fakt gry na zapleczu Bundesligi gwarantował im więcej minut do gry. Przez zespół przewinęło się w ostatnich latach kilku Japończyków. W Düsseldorfie grali m.in:

13matsumoto

  • Sanshiro Matsumoto, który w wieku 19. lat trafił do Fortuny. Japończyk urodził się w Tokio , 3. maja 1984. roku. Swoją karierę zaczynał właśnie w Fortunie, ale nie przebił się i trafił do drużyny rezerw. W 2006. roku dołączył do zespołu Arte Takasaki i w JFL spędził resztę swojej kariery, którą zakończył w 2009. roku w wieku zaledwie 25. lat. Japończyk zwyczajnie nie poradził sobie w profesjonalnej piłce i porzucił ją na rzecz pracy w korporacji.

33150_1_600_450_3

ken-asaeda-be8f9dde-0e4d-4362-a620-94356a2bf80-resize-750

  • Ken Asaeda – urodził się w 1983. roku w Mannheim i całą piłkarską karierę spędził w Niemczech. Urodził się w kraju naszych zachodnich sąsiadów, ale jest również obywatelem Japonii. Swoją karierę zaczynał w ekipie W.Mannheim U-19, skąd w 2002. roku awansował do ekipy rezerw, a rok później do dorosłej ekipy. Stamtąd w 2007. roku trafił do Fortuny Düsseldorf. W swojej karierze występował jeszcze w kilku Niemieckich klubach, a swoją karierę zakończył w 2014. roku w wieku 31. lat.

Kozo-Yuki

  • Kozo Yuki – urodził się w 1979. roku w Jokohamie.
    Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w klubie Waseda, skąd trafił do JEF United w 2002. roku. Po 6. sezonach spędzonych w Chibie, odszedł na wypożyczenie do Sanfrecce Hiroshimy. W 2009. roku trafił do Fortuny Düsseldorf, w barwach której rok później zakończył karierę. Yuki przez całą swoją karierę występował na pozycji środkowego obrońcy.

114667

  • Genki Omae – to kolejny urodzony w Jokohamie zawodnik, ale z dużo bogatszym CV. Po ukończeniu szkoły został zawodnikiem Shimizu S-Pulse, gdzie spędził 5 lat. Po pięciu dość owocnych sezonach odszedł do Fortuny Düsseldorf. W Niemczech rozegrał jednak tylko 9 spotkań i po pół roku wrócił do Shizuoki na zasadzie wypożyczenia. Urodzony w 1989. roku zawodnik, definitywnie wrócił do Shimizu w 2014. roku, skąd po 3. latach odszedł do Omiyi Ardjij w której występuje obecnie. Ma także na swoim koncie występ w kadrze Japonii U-19.

323681

  • Justin Toshiki Kinjo – to jeden z najnowszych “produktów” akademii piłkarskiej JFA. Po jej ukończeniu w 2015. roku dołączył do TSV 1860 Monachium U-19 skąd po roku trafił do Fortuny. W Düsseldorf  grywał zazwyczaj w drugim zespole i rozegrał tam 54 spotkania. Zdobył w nich 4 bramki i zaliczył dwie asysty. Urodzony w w 1997. roku w Okinawie, Japończyk z Amerykańskim paszportem zamienił 17. sierpnia 2018. roku Fortunę na ekipę Thespakusatsu Gunma, która na co dzień występuje w J3.

genki-haraguchi-310x250

  • Genki Haraguchi – zrobił on największą karierę spośród dzisiejszych bohaterów. Urodzony w 1991. roku wychowanek Urawy Red Diamonds, występował w barwach Fortuny od stycznia do czerwca 2018. roku. Dzięki formie odbudowanej w klubie z Düsseldorfu pojechał na mundial i był tam jedną z ważniejszych postaci. W 1/8. finału z Belgią, wyprowadził nawet Japończyków na prowadzenie. Do Fortuny był wypożyczony z Herthy Berlin z której w czerwcu tego roku został sprzedany do Hannoveru 96 za przeszło 4 miliony euro.

takashi-usami

  • Takashi Usami to ostatni z dzisiaj wymienianych zawodników. Urodzony w 1992. roku wychowanek Gamby Osaka, który ma w CV m.in. Bayern Monachium, trafił do Fortuny w sierpniu 2017. roku z Augsburga. Klub z Bawarii zdecydował się wypożyczyć Japończyka, gdyż ten nie znajdował się w planach ich szkoleniowca. Usami to kolejny zawodnik “uratowany” przez Fortunę i dzięki regularnym występom w Düsseldorfie pojechał na mundial w Rosji. Po wygaśnięciu wypożyczenia w czerwcu 2018. roku, zdecydowano się je przedłużyć o kolejny rok i Usami nowy sezon Bundesligi zacznie w koszulce Fortuny.

Nie tylko klub jest tak przyjazny Japończykom. W Düsseldorfie co roku organizowane są “Dni Japońskie” – Japan-Tag. To wielka impreza, która jest organizowana od 2002. roku i każdego roku przyciąga około pół miliona osób. Oczywiście Fortuna również bierze w tym udział.

dbe3e341d1Fot.: Fortuna Düsseldorf

Jak widać, Japończycy chętnie wybierają Düsseldorf, gdyż nie dość iż jest to klub prowadzony we właściwy sposób i sprzyjający rozwojowi zawodników, to jeszcze mogą poczuć się w mieście naprawdę komfortowo, co jest równie ważnym czynnikiem dla nich i ich rodzin.

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 339

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze