Ostatnio pojawiło u nas się kilka artykułów dotyczących zawodników (obecnych, bądź byłych) występujących w Kyoto Sandze. Dziś Azja Gola bierze na warsztat postać Yuto Iwasakiego, który jest zawodnikiem “fioletowych” od stycznia 2017. Ponadto jest jedną z najbardziej obiecujących gwiazd kadry Japonii U-21. Iwasaki występuje obecnie na Igrzyskach Azjatyckich w Indonezji, gdzie zbiera fantastyczne recenzje.

Yuto jest bardzo przyszłościowym zawodnikiem nie tylko dla kadry, ale i dla swojego obecnego klubu z Kioto. Podobnie jak młody bramkarz Wakahara, którego opisywaliśmy wcześniej, dźwiga na swoich barkach ogromny ciężar związany z grą w ekipie, która ma ogromne problemy i która znów wróciła do strefy spadkowej.

Teraz krótko przybliżymy sylwetkę zawodnika.

japan_1500418

Yuto Iwasaki (岩崎悠人) urodził się 11. czerwca 1998. roku w mieście Hikone (prefektura Shiga).
Przygodę z futbolem zaczął już w szkole podstawowej. Występował wtedy w barwach drużyny Kaneshiro JFC, oraz w akademii JFA w Fukushimie. Potem poszedł do szkoły Hikone Municipal Central Secondary School, a po jej ukończeniu do świetnego liceum Kyōtotachibana.
Młody Japończyk przeniósł się do wspomnianego wyżej liceum i szkolnej drużyny, mimo iż miał wiele ofert z drużyn J.League. Nie była to taka zła decyzja, gdyż Iwasaki był podstawowym, a wręcz kluczowym zawodnikiem w uczelnianej drużynie. Wziął udział w ogólnokrajowym turnieju zespołów licealnych i został nominowany do nagrody dla najlepszego zawodnika turnieju. W 2016. roku ogłoszono, że Iwasaki będzie zawodnikiem Kyoto Sangi, do której dołączy w styczniu 2017. roku.

26. lutego 2017. roku zadebiutował w barwach Sangi w spotkaniu z Montedio Yamagatą (1:2) i w swoim debiucie zaliczył asystę.

Pierwszą bramkę zdobył 29. kwietnia tego samego roku w wygranym 3:1 spotkaniu z Oitą Trinita.

Iwasaki występuje na pozycji napastnika, bądź skrzydłowego, najczęściej lewego. Posiada niezwykłą zdolność do odnajdywania się w sytuacjach podbramkowych i często można odnieść wrażenie, że piłka go szuka. Swoją drugą bramkę zdobył w spotkaniu z Renofą Yamguchi na własnym stadionie.


A 3. trafienie zanotował w wygranym 2:1 spotkaniu z Ehime.

Iwasaki rozegrał 63. spotkania w barwach Kyoto Sangi. Zdobył w nich 3 bramki i zanotował 9 asyst. Oczywiście nie są to powalające na kolana statystyki, ale pamiętajmy, że jest to dopiero 20-letni zawodnik, który dopiero wkracza w poważną piłkę i gra w zespole, który ma problemy ze zdobywaniem bramek i punktów. Wiedział o tym Hajime Moriyasu, który obdarzył go zaufaniem i zabrał na Igrzyska Azjatyckie, gdzie jest bardzo ważnym ogniwem.

Yuto jest jedną z wielkich nadziei Kyoto Sangi, która słynie z młodych talentów, ale można przypuszczać iż jego transfer do któregoś z wielkich klubów J.League jest tylko kwestią czasu. Ekipa “fioletowych” nie dysponuje bowiem żadnymi sportowymi argumentami, które pomogłyby zatrzymać u siebie pragnących rozwoju zawodników. Jeżeli nie poprawią swoich wyników to czeka ich spadek do J3, a wtedy przestaną mieć również argumenty finansowe. Jednak obecnie zawodnicy pokroju Wakahary, czy Iwasakiego, będą starać się wyciągnąć zespół z dna, na którym się znajduje i wezmą na swoje barki potężną odpowiedzialność i (oby nie) krytykę.

Na razie jednak Iwasaki pozostaje w Indonezji i będzie walczył z Japońską kadrą o jak najlepszy rezultat na turnieju.

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 417

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze