W meczu decydującym o losach grupy na turnieju AFC Asian Cup 2023, Syria zdołała pokonać Indie 1:0, co oznaczało eliminację reprezentacji Indii z turnieju.

W 76. minucie, zmiennik Omar Khrbin zdobył jedynego gola, który zadecydował o losach spotkania. Khrbin, były Gracz Roku AFC z 2017 roku, okazał się kluczowym zawodnikiem, robiącym różnice na boisku w drugiej połowie i zmieniając oblicze gry na korzyść Syrii.

Reprezentacja Indii zakończyła swój udział w Pucharze Azji na ostatnim miejscu w grupie B, przegrywając wszystkie trzy mecze bez zdobyczy bramkowej. To trzecia taka sytuacja dla Indii w historii turnieju, wcześniej miało to miejsce w 1984, 2011 i 2019 roku. W 1964 roku zespół zajął drugie miejsce, jednakże wówczas w turnieju uczestniczyło tylko cztery drużyny.

W pierwszej połowie meczu Indie stworzyły kilka okazji do zdobycia gola, zwłaszcza Mahesh Singh miał świetną szansę w trzeciej minucie, ale nie zdołał pokonać bramkarza Syrii. Mimo kilku groźnych momentów, Indie nie potrafiły znaleźć drogi do bramki, a Syria utrzymała się w obronie.

Druga połowa rozpoczęła się niekorzystnie dla Indii po kontuzji Sandesha Jhingana, co zmusiło trenera Igora Stimaca do zmiany taktyki. Syria wykorzystała tę sytuację, a wejście Khrbina na boisko okazało się kluczowym momentem. Mimo determinacji Indii, Syria zdołała utrzymać prowadzenie i zapewnić sobie trzecie miejsce w grupie z czterema punktami.

Warto podkreślić, że Indie zakończyły turniej z zerowym dorobkiem punktowym i bramkowym, będąc na ostatnim miejscu w grupie B. Syria natomiast zachowała szanse na awans do kolejnej fazy turnieju. Ostateczne wyniki w grupie B to Australia na pierwszym miejscu z siedmioma punktami, Uzbekistan na drugim miejscu z pięcioma punktami, Syria na trzecim miejscu z czterema punktami, a Indie na ostatnim miejscu z zerowym dorobkiem punktowym.

Dla uciśnionej wiecznymi konfliktami wewnętrznymi Syrii, awans ich reprezentacji to nie tylko sukces sportowy, ale także wielka chwila symboliczna. Rodowici Syryjczycy mocniej to przeżywają niż Hector Cúper, który w wieku 68 lat przeszedł już nie jedno.

Autor tekstu: Adam Błoński