5 listopada rozegrano spotkania ostatniej, 27. kolejki Olimpbet Premier-Ligi.

Ałdijer Kurszab – Ałaj Osz 2:3 (Nasirow 53, Chudajberdyjew 87-karny – Yrysbekow 3, 31, Muratow 35). Widzów: 851

Ałga Biszkek – FK Kara-Bałta 2:1 (Murzachmatow 18, 84 – S.Gieraszczenko 40). Widzów: 55

Ilbirs Biszkek – Abdysz-Ata Kant 0:3 (Batyrkanow 40, 90+3, Kożuchar 72-karny)

Bez zaskoczenia. Niedługo przed przerwą po centrze Kożuchara z prawej flanki celnie główkował Erni Batyrkanow. Po przerwie nie brakowało szans na wyrównanie dla gospodarzy ale albo na drodze stawał im Kadyrbekow albo któryś jego kolega z obrony. Lecz to “Piwowarzy” podwyższyli wynik po karnym Kożuchara, podyktowanym za zagranie Istraszkina w polu karnym. Na koniec Taszbałtajew posłał dalekie podanie do Batyrkanowa, ten podcinką przerzucił Ysmanalijewa a potem dobił piłkę głową do siatki. Widzów: 300

Neftczi Koczkor-Ata – Muras United Dżalalabad 1:3 (Iliczbek uulu 31 – Żanybek uulu 6, Serdiuk 16, 33)

Tu strzelanie odbyło się w całości w pierwszej połowie. Kenżebekow zabrał piłkę rywalowi przed polem karnym, dośrodkował z prawej strony a Żanybek uulu szczupakiem wbił ją do siatki. 10 minut później strzelec pierwszej bramki zacentrował po ziemi, też z prawej strony a Serdiuk z bliska strzelił do bramki. Kwadrans później Toktosunow podał do Iliczbeka uulu a ten strzelił po koźle z dystansu. Lecz chwilkę potem Kenżebekow zagrał do przodu w pole karne a Serdiuk strzelił po ziemi i było 1:3. Po przerwie tempo mocno spadło i wynik już nie uległ zmianie. Widzów: 324

Tałant Kant – Dordoi Biszkek 0:0

Akcji z obu stron nie brakowało lecz nikt na zakończenie sezonu nie potrafił znaleźć drogi do siatki. Strata oczek kosztowała “Dordojewców” spadek na trzecie miejsce. Widzów: 55

W tej kolejce padło 15 goli (3 na mecz) zaś ogółem w 27 kolejkach (135 spotkań) strzelono 382 bramki (14,15 na kolejkę i 2,83 na mecz).
Wszystkie 5 spotkań tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 1585 widzów (317 na mecz).

Tabela końcowa:

9 i 12 listopada rozegrano baraże o miejsce w kirgiskiej ekstraklasie na przyszły sezon.

Ysyk-Koł Muras Bosteri – FK Kara-Bałta 1:5 (Nijazalijew 65 – Iszenbek uulu 47, Tasztemirow 50, Ałymkułow 75, Sagynbekow 86, Turusbek uulu 87)

W zasadzie wszystko było pozamiatane już w pierwszym spotkaniu. I co ciekawe, gole padały tylko w drugiej połowie. W pierwszej blisko prowadzenia mistrz drugiej ligi był w 25. minucie lecz gol bodajże Biekiszewa nie został uznany (spalony). A po przerwie poszło gładko. Po centrze Turusbeka uulu z prawego rogu celnie główkował Iszenbek uulu. 3 minuty później z rzutu wolnego celnie strzelił Tasztemirow. W 56. minucie Biekiszew mógł zdobyć gola kontaktowego lecz trafił w poprzeczkę. Za to 9 minut potem po podaniu Azamata uulu celnie przy słupku uderzył Nijazalijew, przywracając nadzieję gospodarzom. Z czasem jednak ta nadzieja stała się coraz bardziej rozwiana. Ałymkułow skutecznie główkował po zagraniu z lewego narożnika. W 80. minucie Sagynbekow trafił w słupek. Za to Sagynbekow przelobował wychodzącego z bramki Turdubekowa a Turusbek uulu kopnął piłkę do pustej bramki po tym, jak wyłożył mu ją Sagynbekow. W zasadzie można było się rozejść, lecz pozostał jeszcze do rozegrania rewanż.

FK Kara-Bałta – Ysyk-Koł Muras Bosteri 1:2 (Gieraszczenko 73 – Ryspajew 72, 83)

Mistrzowie drugiej ligi chcieli zakończyć sezon w lepszych humorach i udało się. Choć tuż przed przerwą Sagynbajew celnie główkował do siatki. Ale był na spalonym i ostatni zespół Premier-Ligi nie wyszedł na prowadzenie. Tu też wszystkie bramki zostały zdobyte w drugiej połowie. Ryspajew wszedł z lewej strony w pole karne i pokonał Bejszenalijewa. W szybkiej odpowiedzi do długiego podania do przodu doszedł Sukenalijew, wyłożył piłkę Gieraszczence a ten płasko strzelił. 10 minut później Ysyk-Koł znów prowadził. Iszenbek uulu już myślami był chyba na wczasach, gdyż po podaniu od bramkarza łatwo stracił piłkę, przejętą przez Ryspajewa, który znów wszedł w pole karne i celnie strzelił. I tak to pierwsze baraże w historii ligi zostały wygrane przez ostatnią ekipę z ekstraklasy.

A skoro był to ostatni mecz w tym sezonie, czas zatem przejść do podsumowań Olimpbet Premier-Ligi 2023.

Nagrody i wyróżnienia:

Abdysz-Ata Kant – najlepsza ofensywa, najlepsza defensywa, najlepsza różnica goli
Ałaj Osz – najnudniej grająca drużyna (59 goli w 27 meczach z udziałem tej drużyny, średnia 2,19 na mecz)
Ałga Biszkek
– najradośniej grająca drużyna (87 goli w 27 meczach z udziałem tej drużyny, średnia 3,22 na mecz)
FK Kara-Bałta – najgorsza ofensywa, najgorsza defensywa, najgorsza różnica goli
Muras United Dżalalabad – największa rewelacja
Neftczi Koczkor-Ata – największe rozczarowanie

Mecze z największą liczbą goli:

31 maja, Ałdijer – Ałga 2:6
4 sierpnia, Kara-Bałta – Ałga 2:6

Najwyższe zwycięstwo u siebie (i w ogóle):

28 czerwca, Abdysz-Ata – Kara-Bałta 7:0

Najwyższe wygrane wyjazdowe:

28 kwietnia, Kara-Bałta – Abdysz-Ata 0:4
25 maja, Tałant – Ałga 0:4
31 maja, Kara-Bałta – Ałaj 0:4
31 maja, Ałdijer – Ałga 2:6
24 czerwca, Ilbirs – Muras United 0:4
4 sierpnia, Kara-Bałta – Ałga 2:6
17 września, Ilbirs – Ałga 1:5
22 października, Muras United – Kara-Bałta 1:5

Ligowe podium:

Abdysz-Ata Kant – czternaste podium w historii (trzecie z rzędu) w tym drugie mistrzostwo (w historii i z rzędu)
Ałaj Osz – trzynaste podium w historii (drugie z rzędu) w tym czwarte wicemistrzostwo (drugie z rzędu, wcześniej w latach 2018, 2019 i 2022)
Dordoi Biszkek – dwudzieste drugie podium w historii (rekord) w tym piąty brązowy medal (wcześniej w latach 2001-2003 jako Dordoi Naryn i w 2017 roku pod obecną nazwą)

Ze względu na reformę azjatyckich pucharów, która ma wejść w życie od kolejnej ich edycji, czyli od 2024/25, kirgiska liga jako najsłabsza z czterech postsowieckich w Azji Centralnej dostanie tylko jednego przedstawiciela w międzynarodowych rozgrywkach. Będzie to Abdysz-Ata Kant, który zagra w eliminacjach pucharu trzeciej kategorii, który ma się nazywać AFC Challenge League.

Królem strzelców Olimpbet Premier-Ligi 2023 został Danin Talović (Czarnogóra, 28 lat, Dordoi), który zdobył 14 goli.

Jego pierwszym klubem był Rudar Pljevlja. Kolejne kluby: Jezero Plav, znów Rudar, znów Jedero (wypożyczenie), FK Berane, Pljevlja 1997, Lovćen Cetynia, znów Rudar, znów Jezero, Flamurtari Vlora, Ibar Rożaje, ponownie Rudar, Persikabo 1973, oczywiście znów Rudar a od marca tego roku Dordoi. Podium zamykają strzelcy po 11 bramek: Anton Zemlianuchin (Ałga) i Emmanuel Yaghr (Ghana, Abdysz-Ata).

I tym oto akcentem kończymy sezon 2023 w Kirgistanie. Acz końca roku jeszcze w Azji Centralnej trochę będzie się działo.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk

Wyświetleń: 110

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze