22 grudnia w Turkmenbaszy rozegrano finał 29. edycji Pucharu Turkmenistanu.

Naprzeciw siebie stanęły drużyny, które zagrały o główne trofeum po raz piąty: Szagadam Turkmenbaszy (triumf w 2007 roku i porażki w latach 2002, 2015 i 2017) oraz Ahal Anew (triumfy w latach 2013, 2014 i 2017 oraz porażka finałowa w 2019 roku).

Oba zespoły mierzyły się w finale 4 lata temu. Wówczas w Aszchabadzie na stadionie Kopetdag Ahal pewnie rozprawił się z ekipą znad Morza Kaspijskiego, wygrywając 4:0. Teraz była świetna sposobność do rewanżu.

Droga Ahala do finału: FK Aszchabad (2:1 wyjazd), Altyn Asyr Aszchabad (2:1 wyjazd)

Droga Szagadamu do finału: Merw Mary (3:1 wyjazd), Kopetdag Aszchabad (1:0 dom)

Co do samego meczu o trofeum poniżej:

SZAGADAM TURKMENBASZY – Ahal Anew 1:0 (Aszyrow 21)

1:0 było dla Ahala w żółtych kartkach (Bieknazarow w 61. minucie) lecz w najważniejszej statystyce było 1:0 dla “Primorców”. Zwycięski gol Mekana Aszyrowa zdecydował o drugim w historii triumfie klubu, sponsorowanego przez Turkmenbaski Kompleks Rafinerii Naftowej. Obok jedynego mistrzostwa kraju w 2002 roku oraz wspomnianego krajowego pucharu 5 lat później tegoroczne trofeum jest największym sukcesem w ponad 70-letniej historii klubu, który od kilku dobrych lat trzyma się podium, oglądając plecy jedynie Altyn Asyru i Ahala, któremu mógł w środę zagrać na nosie. Gratulacje dla Rachmangułego Bajłyjewa i jego podopiecznych!


Tu kapitan Szagadamu Ichlas Magtymow odbiera krajowy puchar z rąk Arsłana Ajnazarowa z Futbolowej Federacji Turkmenistanu.

Okołominutowy urywek spotkania finałowego pokazał główny serwis informacyjny turkmeńskiej telewizji państwowej (od 34:59):

Żeby było śmieszniej, znów bez zwycięskiej bramki. Ale lepsze to niż nic w kraju tak zamkniętym jak Turkmenistan.

Spotkanie, grane bez publiczności sędziował Resuł Mamedow z Aszchabadu.
A ja dziękuję Państwu za rok 2021 w piłce turkmeńskiej i ogólnie środkowoazjatyckiej.

Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego!

Autor tekstu: Łukasz Bobruk

Wyświetleń: 284

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze