Wszystko, co dobre, szybko się kończy. 19 grudnia rozegrano ostatnią w tym sezonie, 14. kolejkę Yokary Ligi.


Ahal Anew – Merw Mary 1:0
(Dinijew 12)

Merwowi, który w pewnym momencie za trenera Kurbanmammedowa złapał dobrą formę, nie udało się finalnie załapać do górnej połówki tabeli. Pewny wicemistrzostwa Ahal kończy ligę w dobrym nastroju.

Żółte kartki: Gurbani, Geldyjew – Atagarryjew, Saparow
Sędzia: Mamedow (Aszchabad)

Altyn Asyr Aszchabad – Nebitci Balkanabat 1:0 (Muradow 15)

Bez zaskoczenia. “Sygnaliści” skromnie ograli “Nafciarzy” i zostawili ich na przedostatnim miejscu.

Żółte kartki: Chałmamedow, Annadurdyjew – Annajew
Sędzia: Goszszanow (Tedżen)

Energetik Turkmenbaszy – Kopetdag Aszchabad 0:2 (Muchamedmuradow 23, Saparmamedow 57)

Też bez zaskoczeń. Ekipa reprezentująca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turkmenistanu spokojnie rozprawiła się z tegorocznym outsiderem i kończy w górnej połówce tabeli.

Żółte kartki: Aszyrow – Berdyjew
Sędzia: Gurbanow (Balkanabat)

Szagadam Turkmenbaszy – FK Aszchabad 1:1 (Chodżaberdyjew 68 – Sahedow 90+5-karny)

Ledwo, ledwo udało się “Primorcom” wymęczyć obronę trzeciej pozycji. Stołeczny zespół z kolei walczył o to, by nie być przedostatnim. I udało się.

Żółte kartki: Towakiełow, Saryjew, Umarow, Gorbunow – Gurbanow, Atdżanow, Sahedow
Sędzia: Sapajew (Daszoguz)

W tej kolejce padło 6 goli (1,5 na mecz) zaś ogółem w 14 kolejkach (56 spotkań) strzelono 167 bramek (11,93 na kolejkę i 2,98 na mecz).
Spotkania grane były bez publiczności. Od początku do końca sezonu.

Tabela końcowa:

Jako że była to ostatnia kolejka, czas przejść do podsumowań.

Ahal Anew – najlepsza defensywa, najlepsza różnica goli, najlepsza ofensywa u siebie (16 goli), najlepsza defensywa na wyjeździe (5 goli)
Altyn Asyr Aszchabad – najlepsza ofensywa, najlepsza drużyna u siebie, najlepsza defensywa u siebie (5 goli), najlepsza drużyna na wyjeździe, najlepsza ofensywa na wyjeździe (14 goli)
FK Aszchabad – najgorsza defensywa u siebie (9 goli)
Energetik Turkmenbaszy – najgorsza defensywa, najgorsza różnica goli, największe rozczarowanie, najgorsza drużyna u siebie, najgorsza ofensywa u siebie (6 goli), najgorsza defensywa u siebie (9 goli), najgorsza drużyna na wyjeździe, najgorsza defensywa na wyjeździe (24 gole)
Merw Mary – największa rewelacja, najradośniej grająca drużyna (44 gole w 14 meczach z udziałem tej drużyny, średnia 3,14 na mecz)
Nebitci Balkanabat – najgorsza ofensywa, najnudniej grająca drużyna (23 gole w 14 meczach z udziałem tej drużyny, średnia 1,64 na mecz), najgorsza ofensywa u siebie (6 goli), najgorsza ofensywa na wyjeździe (2 gole)
Szagadam Turkmenbaszy – najlepsza ofensywa u siebie (16 goli), najgorsza defensywa u siebie (9 goli)

Mecze z największą liczbą goli:
25 października, Szagadam – Merw 4:2
1 listopada, Szagadam – Altyn Asyr 4:2

Najwyższe zwycięstwo u siebie (i w ogóle):
29 listopada, Aszchabad – Energetik 5:0

Najwyższe zwycięstwa na wyjeździe:
20 października, Aszchabad – Altyn Asyr 1:3
29 października, Altyn Asyr – Ahal 1:3
13 grudnia, Nebitci – Merw 0:2
19 grudnia, Energetik – Kopetdag 0:2

Ligowe podium:

Altyn Asyr Aszchabad – dziesiąte podium w historii (dziewiąte z rzędu) w tym ósme mistrzostwo (ósme z rzędu, poprzednie w latach 2014-2020)

Ahal Anew – siódme podium w historii (piąte z rzędu) w tym szóste wicemistrzostwo (piąte z rzędu, poprzednie w latach 2014 i 2017-2020)

Szagadam Turkmenbaszy – siódme podium w historii (trzecie z rzędu) w tym szósty brązowy medal (trzeci z rzędu, poprzednie w latach 2003, 2014, 2017, 2019 i 2020)

Jak widzicie, podium jest identyczne już trzeci raz z rzędu. Taki układ na pierwszych trzech miejscach można było zauważyć również w latach 2014 i 2017. Nie ma jak powtarzalność.

Liga Mistrzów AFC – Ahal Anew
Puchar AFC – Altyn Asyr Aszchabad, prawdopodobnie Szagadam Turkmenbaszy
Prawdopodobnie też nikt nie spadnie ani nikt nie awansuje.

Nie, nie ma żadnej pomyłki. Okazało się, że Altyn Asyr nie spełnia wymogów licencyjnych na grę w Azjatyckiej Lidze Mistrzów. Na tę chwilę zagra w niej Ahal. Podkreślam, NA TĘ CHWILĘ, gdyż jeszcze przez parę miesięcy wiele może się zmienić. W zeszłym sezonie początkowo tylko Kopetdag Aszchabad, który w końcowej tabeli był… czwarty, jako jedyny z Turkmenistanu spełniał licencyjne wymogi na występy w najważniejszych klubowych rozgrywkach Azji. Potem okazało się, że jednak nikt z tego kraju do AFC Champions League nie został dopuszczony a Altyn Asyr i Ahal wystąpiły w Pucharze AFC. Wcale mnie to nie zdziwi, jeśli tak będzie i tym razem…

Królem strzelców Yokary Ligi 2021 został Elman Tagajew (Ahal, 32 lata) – 10 goli.

Ktoś powie, że tak słabego króla strzelców to jeszcze nigdy w tej lidze nie było (dotychczas najsłabszym był Berdi Szamyradow z HTTU Aszchabad, który w 2010 roku zdobył 11 bramek), tym bardziej że 6 z tych 10 goli padło z rzutów karnych. Lecz warto zwrócić uwagę, że tegoroczny sezon był przecięty niczym siekierą na pół i grano 14 kolejek a nie 28. Zatem oddajmy cesarzowi co cesarskie. Tagajew zaczynał karierę w FK Aszchabad. Kolejne kluby: AZAL Baku, znów Aszchabad, Altyn Asyr Aszchabad, FK Andidżan, znów Altyn Asyr, Sabail Baku, Nawbahor Namangan a od początku 2020 roku Ahal. W reprezentacji 9 meczów i gol. Podium uzupełniają:
Gurbangeldy Sahedow (Aszchabad) – 8 goli
Begencz Ałamow (Merw) – 7 goli
Tuż za podium znalazł się ubiegłoroczny bombardier Altymurad Annadurdyjew z 6 trafieniami.

Na zakończenie ligowego sezonu kapitan Altyn Asyru Ahmed Atajew otrzymał od przedstawiciela Federacji Futbolu Turkmenistanu Arsłana Ajnazarowa zwycięskie trofeum.

Sezon zakończy się 22 grudnia w Turkmenbaszy, gdzie miejscowy Szagadam zmierzy się w finale Pucharu Turkmenistanu z Ahalem Anew.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk

Wyświetleń: 261

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze