Weteran reprezentacji Japonii oraz europejskich boisk, Yuto Nagatomo, powrócił do swojego pierwszego klubu FC Tokio, poinformował oficjalnie w niedzielę zespół J.League.

Transfer Nagatomo został ogłoszony w jego 35. urodziny i nastąpił po tym, jak spędził 11 lat w Europie. Jako ofensywnie grający boczny obrońca najbardziej był znany z występów przez siedem lat we włoskim gigancie Inter Mediolan, do którego dołączył tuż po zdobyciu przez klub Europejskiej Ligi Mistrzów na początku 2011 roku.

Naprawdę cieszę się, że mogę wrócić do tego miejsca, które kocham po 11 latach”, powiedział Nagatomo w oświadczeniu przekazanym przez FC Tokio.

W tym czasie walczyłem we Włoszech, Turcji i Francji o swoje kluby, a także o własny rozwój. Mam nadzieję, że sprowadzę całe doświadczenie, które tam zdobyłem, z powrotem do Tokio”.

Nagatomo dołączył do FC Tokio w 2008 roku, będąc jeszcze na Uniwersytecie Meiji, i przeszedł do włoskiej drużyny Cesena po Mistrzostwach Świata 2010 w RPA. Jednak laurka, którą mu wystawił Arsene Wenger podczas komentowania spotkań reprezentacji Japonii na afrykańskim mundialu szybko zyskała potwierdzenie na boiskach Seria A. Wenger, który nazwał Nagatomo najlepszym lewym obrońcą mundialu mógł nie wstydzić się swoich słów, ponieważ Japończyk w beniaminku po rewelacyjnych występach spędził tylko pół sezonu przed przeprowadzką do Interu. Po 7 latach w wiecznie przebudowywanym za jego czasów Interze i zdobyciu Copa Italia mogący grać praktycznie na wszystkich pozycjach prócz bramkarza Nagatomo trafił do Galatasaray w 2018.

Spędził 2,5 roku w tureckim gigancie, zanim przeniósł się do Francuskiej Marsylii, gdzie grał sezon u boku rodaka, prawego obrońcy Hiroki Sakai – który również wrócił do Japonii tego lata, aby grać dla Urawa Reds.

Nagatomo ma na swoim koncie drugą największą liczbę występów w Samurai Blue (127), z czego ostatni we wtorek podczas wygranego meczu z Chinami w eliminacjach Mistrzostw Świata 1:0. O miana lidera w kategorii występów w błękitnej koszulce przegrywa tylko z Yasuhito Endo, który grał 152 razy dla Japonii.

Yuto grał na ostatnich trzech mistrzostwach świata oraz trzech Pucharach Azji.  FC Tokyo tym samym zdobywa ogromne know-how dzięki doświadczeniu jednego z najlepszych bocznych obrońców jakiego Azjatycka ziemia kiedykolwiek spłodziła.

Auto tekstu: Adam Błoński

Wyświetleń: 362

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze