I w tej oto części roku mamy sytuację, kiedy europejski przegląd naszych kochanych Środkowych Azjatów trzeba podzielić na więcej części niż jedną. Konkretnie na dwie. A w tej części weźmiemy pod lupę największy kraj świata.

Piłkarze z drugiego poziomu rozgrywek w Rosji

Bobur Dawlatow i Wagiz Galiulin
Uzbekistan, pomocnicy, Neftechimik Niżniekamsk

Pierwszy z nich siedział na ławce rezerwowych a drugi grał pełne 90 minut i był kapitanem w wyjazdowym meczu z Irtyszem Omsk (2:1), który był pierwszym po przerwie zimowej i jedynym w lutym. 25-letni Bobur w bieżącym sezonie ligowym rozegrał 13 występów i zaliczył 4 asysty zaś 8 lat starszy Wagiz w 22 spotkaniach strzelił 3 gole, raz asystował i otrzymał 6 żółtych kartek. Jak widać, nieco mocniejszą pozycję ma Galiulin, który gra więcej i ma tymczasowo opaskę kapitańską za nie grającego ostatnio Michaiła Kanajewa. Warto również dodać, że Jurija Utkułbajewa, który rozwiązał kontrakt z klubem zastąpił na ławce trenerskiej Kirił Nowikow. Mam nadzieję, że nie straci zaufania do naszych Uzbeków (choć Dawlatowa posadził na ławce, oby nie na długo).

Witalij Denisow
Uzbekistan, obrońca, Tom Tomsk

Widoczny na zdjęciu głównym doświadczony, 72-krotny reprezentant kraju bardzo dobrze zaczął rundę wiosenną. Otóż zagrał całe wyjazdowe spotkanie przeciwko Ałanii Władykaukaz, które Tom wygrał 3:2. Denisow zaliczył asystę przy zwycięskiej bramce Daniła Pienczykowa (na video od 2:22):

Łącznie 34-latek rozegrał w tym sezonie 11 meczów, w których dwukrotnie asystował i raz dostał żółtą kartkę. Oby ten obiecujący początek był zwiastunem wychodzenia “Sybiraków” ze strefy spadkowej.

Walerij Kiczyn
Kirgistan, obrońca, Jenisej Krasnojarsk

Kapitan kirgiskiej kadry już nie miał tak dobrego początku rundy. “Lwy” przegrały u siebie 1:4 z Wołgarem Astrachań a 28-latek rozegrał cały mecz i dostał żółtą kartkę. Łącznie Kiczyn ma w tym sezonie na koncie 20 występów ligowych, w których strzelił 2 gole, dwukrotnie asystował a także dostał 6 żółtych i czerwoną kartkę. Ale za to nie będzie jedynym Kirgizem w FNL, gdyż drugim będzie…

Tamirlan Kozubajew
Kirgistan, obrońca, Szynnik Jarosław

27-krotny reprezentant kraju (2 gole) dołączył do klubu z zachodniej Rosji 8 lutego, przechodząc z indonezyjskiej Persity Tangerang. 26-latek podpisał z Szynnikiem umowę do końca tego sezonu. Jednak debiutu w nowych barwach nie będzie miło wspominał – jego drużyna przegrała wyjazdowe starcie z Czajką Piesczanokopskoje aż 1:5. Kozubajew zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę. Oby potem było już lepiej.

Tabela FNL:

Piłkarze z rosyjskiej ekstraklasy

Oston Urunow
Uzbekistan, pomocnik, FK Ufa

Tak, nie pomyliłem się. 20 lutego Urunow został wypożyczony na rundę wiosenną ze Spartaka Moskwa, w którym rozegrał 8 meczów w Premier-Lidze i dostał dwie żółte kartki. W nowym-starym klubie jeden mecz zdążył już rozegrać – skończył się wynikiem 1:2 dla FK Chimki. W tym wyjazdowym występie 20-latek zaliczył 45 minut. Czekamy na więcej.

Farchod Wasiew
Tadżykistan, obrońca, FK Tambow

Od 1 lipca ubiegłego roku był bez klubu. A tu proszę, zatrudnił go ostatni zespół rosyjskiej ekstraklasy. Na razie początek nie był pomyślny – wyjazdowe 0:3 z Lokomotiwem Moskwa w 1/8 finału Pucharu Rosji a następnie ligowe 1:3 u siebie z Rotorem Wołgograd. W obu spotkaniach grał od początku do końca. Myślę, że doświadczenie 14-krotnego reprezentanta Tadżykistanu może tambowskiej defensywie nieraz się przydać.

Tabela Tinkoff Premier-Ligi:

W drugiej części zajrzę do większej liczby krajów. Tyle mogę obiecać 🙂

Dane użyte w artykule aktualne na 2 marca 2021.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 336

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze