Na początku sierpnia rozegrano spotkania 1/8 finału Pucharu Tadżykistanu. Oto wyniki:

Duszanbe-83 – REGAR-TADAZ TURSUNZODA 0:1 (Pajzow 8. CZ: Bachtijorzoda z Regar-TadAZa, 83′)
Faizkand Wose – CHATLON BOCHTAR 1:2 po dogrywce (Murodow 14 – Baki-Achunow 85, Szaripow 111)
FK Chodżent – KUKTOSZ RUDAKI 0:3 (Siebatcheu 30, Odiłow 82, Saidchodża 90+1-karny. CZ: Siebatcheu, 90+4′)

RAWSZAN KULOB (2 liga) – Pandższer Dżałoliddin Bałchi (2) 3:2 po dogrywce (Saidachmad 34, Murodow 44, Szomurodow 97-karny – Mamatkułow 67, Jusupow 74. CZ: Saidachmad, 53′ – Todżiachmedow, 120+1′)
Barkczi Gisar (2) – LOKOMOTIW-PAMIR DUSZANBE 1:2 (Fuzajłow 70 – Zoirow 19, 64)
FK ISTARAWSZAN – CSKA Pomir Duszanbe 3:1 po dogrywce (Barotow 57-karny, 99, Karimow 111 – Szamsijew 23-samobój)

Rawszan Zafarabad (2) – ESCHATA CHODŻENT (2) 1:4 (Mahkamow 86 – Sanginbojew 14, 44, Isojew 60, Muminow 61. CZ: Uzokow z Eschaty, 67′)
ISTIQLOL DUSZANBE – Mohir Jawan (2) 11:0 (M.Dżaliłow 5, 18, 25-karny, 30, Orazsahedow 31, Pandższanbe 63, Bobojew 66, 86, A.Dżaliłow 68, Chanonow 73, Soirow 81)

tajikistan-cup2020-new33

To teraz możemy płynnie przejść do pierwszej powakacyjnej, 10. kolejki Wyższej Ligi.

Duszanbe-83 – FK Chodżent 1:2tajikistan-league-10round

Gole: Johns 11 – Fathullojew 21, Małodustow 76

Z trudem „Orły”, w których w połowie lipca Nikolę Lazarevicia na stanowisku trenerskim zastąpił Chakim Fuzajłow, odbiły sobie sensacyjne odpadnięcie z pucharu kilka dni wcześniej. Beniaminek wyszedł na prowadzenie jako pierwszy, kiedy Agbley Jones wykorzystał znakomite zagranie z prawej strony. Odpowiedź przyszła 10 minut później – Fathullojew precyzyjnie wykonał rzut wolny. Wygraną dała gościom szybka akcja – Zabirow do przodu do Czoryjewa, ten do przodu w pole karne a Małodustow płaskim strzałem pokonał Karajewa. Dla drużyny Nazirszo Rizomowa była to trzecia kolejna porażka i czwarty z rzędu mecz bez zwycięstwa.

Chatlon Bochtar – Regar-TadAZ Tursunzoda 4:2

Gole: Szaripow 1, 79, Baki-Achunow 51, Gaten 90 – Bobodżonow 15-karny, 59-karny

Rewelacyjny w tym roku Chatlon zgodnie z przewidywaniami ograł mizernych „Aluminiowców”, acz mieliśmy małą strzelaninę:
1:0 – na dzień dobry Umardżon Szaripow strzelił z pierwszej piłki po rykoszecie
1:1 – faul Bozorowa na żółtą kartkę i pewna jedenastka Bobodżonowa
2:1 – Baki-Achunow z bliska wpakował piłkę do siatki po tym, jak dotarła do niego po ziemi z prawej strony
2:2 – znów odpowiedź z jedenastu metrów. Ręką w polu karnym zagrał Azizow i znów Bobodżonow nie pomylił się z wapna
3:2 – po zagraniu z prawej strony Uzokow zgrał piłkę głową do środka a Szaripow znów dał Chatlonowi prowadzenie
4:2 – Kameruńczyk wszedł w pole karne i płaskim strzałem pokonał Bobojewa
Ekipa Asliddina Chabibullojewa nie przegrała pięciu kolejnych spotkań i plasuje się na najniższym stopniu podium. Z kolei Regar-TadAZ na ligową wygraną z Chatlonem czeka od 14 maja 2017 roku, kiedy to ograł go u siebie 1:0.

Chatlon: Godson – Nurmatow, Bozorow Ż (46.Alinazarow), Azizow, Naskow, Awgonow, Szaripow (gracz meczu, 87.K.Ismoiłow), Nazarozoda (46.Saidow Ż), Bikatal (46.Uzokow), Gaten, Baki-Achunow (85.Sz.Ismoiłow Ż)

Regar-TadAZ: Bobojew – Karajew Ż, Ergaszew Ż, Achmedow (86.Dalijew), Safarow, Pajzow, Sheldari Arash Ż, Bobodżonow, Machamadijew, Ganiew (75.Chajtow), Hotam (56.Zardijew)

Sędzia: Dadobojew (Chodżent)

Lokomotiw-Pamir Duszanbe – Istiqlol Duszanbe 0:3tajikistan-league-10round18

Gole: A.Dżaliłow 8, 45+1-gol nr 150 w tym sezonie ligowym, Pandższanbe 26

Szybko mistrzowie zaczęli ogrywanie ostatniej drużyny tabeli. Najpierw Pandższanbe zagrał po ziemi z lewej strony, Kirgizbokew odbił piłkę ale dopadł do niej Aliszer Dżaliłow i pewnie zmieścił ją pod poprzeczką. Potem ten sam Echsoni Pandższanbe przejął piłkę na połowie rywali, poszedł w pole karne i pokonał Kirgizbojewa. Gdy piłkarze obu zespołów już mieli schodzić do szatni, Bobojew zagrał po ziemi z lewej strony do środka a Aliszer Dżaliłow precyzyjnie trafił przy dalszym słupku. I pozamiatane w pierwszej połowie. Zespół Witalija Lewczenki rozjeżdża wszystko, co ma na swojej drodze i od czterech starć nie traci gola. Ponadto wygrał 8 kolejnych meczów (ostatni remis: 19 kwietnia, liga, Istiqlol – Chatlon Bochtar 2:2) a od trzynastu nie przegrywa (ostatnia porażka: 28 stycznia, eliminacje Ligi Mistrzów AFC, Al-Ahli Dżudda – Istiqlol 1:0).

Lokomotiw-Pamir: Kirgizbojew – Sangow (72.Chodżijew), Asrorow Ż, Safarow, Salomzoda, Elmurodow, Chasanow (62.Alimardonow), Chołow (72.Pirow), Szaripow, Sulajmonow, Zabirow (64.Rachmanow)

Istiqlol: Jatimow – Dawlatmir, Chanonow, Larin, Milić (60.Nazarow), I.Dżaliłow (67.Rachimow), Pandższanbe (gracz meczu), Dżurajew Ż, A.Dżaliłow (67.Orazsahedow), M.Dżaliłow Ż (76.Kamołow), Bobojew (60.Soirow)

Sędzia: Dawlatow (Szachrinaw)

Faizkand Wose – Kuktosz Rudaki 0:0

Pierwszą połowę można było przespać. W drugiej coś się działo pod obiema bramkami. Jednak po wakacjach jedni i drudzy jeszcze mieli rozregulowane celowniki. Podopieczni Tochirdżona Muminowa od siedmiu spotkań nie wygrywają (ostatnie zwycięstwo: 25 kwietnia, liga, Faizkand – Istarawszan 2:1) zaś piłkarze Machmadżona Chabibullojewa od trzech meczów nie zaznali porażki.

Faizkand: Ismoiłow – Feumba, Safarzoda, Szaripow Ż, Tuchtasunow Ż, Kurbonow (46.Soliechow), Sadykow, Azimow, Baratow (83.Safarow), Uzokow (46.Ikromow, 88.Gulmurod), Murodow Ż

Kuktosz: Bobojew – Chołbojew, Asamoah, Artur, Radżabow, Saichodża, Szodiew, Odiłow Ż (71.Sułtonow), Jodgorow (gracz meczu), Abdugafforow (71.Chołmatow), Gułajew (46.Rasułow)

Sędzia: Chorkaszew (Duszanbe)

CSKA Pomir Duszanbe – FK Istarawszan 1:1

Gole: Gaforow 13 – Foziłow 44tajikistan-league-cska-istaravshan

3 ostatnie oficjalne mecze tych drużyn grane były… między sobą. I mamy komplet wyników: w lipcowym starciu ligowym „Armiejcy” wygrali 2:1, we wspomnianym na początku pucharze Istawszan zwyciężył 3:1 po dogrywce a teraz doszło do podziału punktów. Choć nie musiało tak być, gdyż w 90+9. minucie Szodibek Gafforow mógł do siatki trafić po raz drugi, mając kapitalną sposobność z jedenastu metrów. Jednak Biechruz Chajryjew wyczuł jego intencję i nie pozwolił na wygraną gospodarzy. I tak oto CSKA Pomir ociera się o podium zaś Istarawszan wciąż jest na przedostatniej pozycji.

CSKA Pomir: Ponomarenko – Kalandarow, Mirzochon, Karomatullozoda Ż (90.Dżaliłow), Bondar Ż, Kosimow (84.Usmonow), Dawlatbekow (60.Bobijew), Ibragimow, Mabatszojew, Hajdasz (60.Wosiew), Gafforow

Istarawszan: Chajryjew (gracz meczu) – Foziłow Ż, Akbaralijew Ż, Rasułow, Diechokonow, Abdurachmonow, Kodirow, Chomidow (88.Raupow), Kurbonow (68.Zokirow), Aszurmamadow, Bojkuzijew

Sędzia: Chamidow (Duszanbe)

Gole 10. kolejki (niestety, bez ostatniego meczu):

W tej kolejce padło 14 goli (2,8 na mecz) zaś ogółem w 10 kolejkach (50 spotkań) strzelono 159 bramek (15,9 na kolejkę i 3,18 na mecz).