Co tu dużo mówić, czołówka tabeli wygrała swoje mecze i robi się niesamowity pościg po mistrzostwo, z którego z czasem odpadać będą kolejne kluby. Kto wytrzyma tempo sezonu, okaże się z czasem. A teraz zapraszam na przegląd siódmej serii uzbeckiej ekstraklasy, gdzie nie brakowało walki, emocji i pięknych goli. Jedziemy!

FK Buchara – Metalurg Bekobod 1:484a25b59-bc93-4aa6-ad1f-51abeec67dcb

Gole: Nematow 38-gol nr 111 w tym sezonie ligowym – Otachonow 33, Andriejew 51-karny, Ubajdullajew 53, 59

W sumie zaskoczenia nie było – “Metalowcy” pewnie pokonali przedostatnich “Mechaników”, choć rozkręcili się dopiero po przerwie:
0:1 – Otachonow umieścił z bliska piłkę w siatce po zamieszaniu
1:1 – Łobanow chciał podać piłkę do Otachonowa, lecz ta się od niego odbiła, przejął ją Abdullajew, zagrał do środka a Nematow doprowadził do remisu
Pod koniec pierwszej połowy nie został uznany gol głową Otachonowa po zagraniu Czumaka z prawego rogu (chyba jakiś faul tam był)
1:2 – Chasanow przewracał Ubajdullajewa w polu karnym, dostał żółtą kartkę i jedenastka Andriejewa
1:3 – Narzullajew z prawej strony dośrodkował i Ubajdullajew z pierwszej piłki
1:4 – Toszpułatow do przodu, Kutybojew zagrał od razu, Ubajdullajew pewnie uderzył
Podopieczni Muchsina Muchammadijewa nie wygrali siedmiu kolejnych spotkań (ostatnie zwycięstwo: 30 listopada, liga, Buchara – AGMK Olmalik 2:1) i zajmują miejsce spadkowe. Czy były szkoleniowiec Istiqlola Duszanbe znajdzie sposób, by Bucharę wydobyć z dołka?

Pachtakor Taszkent – Surchon Termez 3:18f27c01d-7ce2-4008-8ce4-a60aba729cc5

Gole: Chamdamow 38, Sabirchodżajew 39, Ćeran 55 – Kasjan 23-karny

Inna drużyna z dolnych rejonów tabeli postraszyła mistrza kraju. Przez chwilę jej to nawet wychodziło, jednak “Lwy” zdołały obrócić losy spotkania jeszcze przed zejściem do szatni:
0:1 – gospodarze planowo pierwsi atakowali a tu Sujunow sfaulował Kasjana. Sam poszkodowany Ukrainiec z wapna otworzył wynik
1:1 – Ismaiłow do Sabirchodżajewa, ten do Chamdamowa i płaski strzał między bramkarzem a słupkiem
2:1 – Sabirchodżajew oddał kozłujący strzał sprzed pola karnego
3:1 – Sabirchodżajew do przodu po ziemi, strzał Ćerana zza pola karnego
Ekipa Szoty Arweładzego wygrała 3 ostatnie mecze, jednak nie prowadzi tak pewnie. Musi oglądać się za siebie, gdyż wicelider traci do niej tylko punkt zaś trzecia drużyna – 3 oczka. Z kolei inny problem mają zawodnicy Aleksandra Chomiakowa (28 czerwca zastąpił Bachroma Chajdarowa, który podał się do dymisji). Ci przegrywają po raz trzeci z rzędu a od pięciu starć nie umieją wygrać (ostatnie zwycięstwo: 7 marca, liga, Kyzyłkum Zarawszon – Surchon 1:2).

Lokomotiw Taszkent – Kyzyłkum Zarawszon 3:0anj3

Gole: Ulmasalijew 69, Pogriebniak 87, Turopow 89

Trochę “Kolejarze” sobie poczekali na pierwszego gola. W każdym razie najważniejsze dla nich jest, że zdobyli pierwsze 3 oczka po pandemii. W pierwszej połowie bodaj Turopow trafił w poprzeczkę. W odpowiedzi Nurmetow główkował w słupek. A potem padały gole: najpierw obroniony strzał Turopowa dobił Ulmasalijew, potem po podaniu Alidżanowa Pogriebniak poszedł sam na sam z Makosinem i go pokonał podcinką. Na koniec Alidżanow znów asystował, tym razem dogrywając piłkę z prawej strony na głowę Turopowa. Drużyna Andrieja Fiodorowa przerwała serię trzech kolejnych porażek (poprzednie zwycięstwo: 15 marca, liga, Lokomotiw – Buchara 3:0) zaś piłkarze Taczmyrata Agamyradowa po wznowieniu rozgrywek doznają wyłącznie porażek bez strzelenia gola (były ich 4. Ostatni remis: 14 marca, liga, Maszal Muborak – Kyzyłkum 1:1). Ponadto od jedenastu starć nie potrafią wygrać (ostatnie zwycięstwo: 18 października, liga, Kokand-1912 – Kyzyłkum 1:2). 26 sierpnia 2013 roku “Poszukiwacze Złota” wygrali ostatni mecz z Lokomotiwem (1:0 u siebie w lidze).

FK Andidżan – Bunyodkor Taszkent 0:05234e6a0-9215-4681-842b-6c79cdd1112a

Początkowo atakowały stołeczne “Jaskółki”a potem głównie gospodarze bezskutecznie szukali swoich szans. Jednak udało im się urwać punkt grającemu ostatnio w kratkę Bunyodkorowi. Zespół Wiktora Kumykowa od siedmiu spotkań nie może wygrać (ostatnie zwycięstwo: 1 grudnia, liga, Andidżan – Kyzyłkum Zarawszon 1:0) ale ma szczęście, że są w lidze jeszcze słabsi i mimo iż nie ma na koncie zwycięstw w tym sezonie, nie jest na miejscu spadkowym.

Kokand-1912 – Maszal Muborak 2:0anj2

Gole: Chałmuchamedow 53-karny, 88

Murod Chałmuchamedow wziął sprawy w swoje ręce i swoim doppelpackiem zagwarantował rewelacyjnemu Kokandowi kolejne 3 oczka, dzięki czemu najstarszy klub Uzbekistanu wciąż dzielnie trzyma się podium. Zawodnicy Bachtiora Aszurmatowa odnieśli trzecią kolejną wygraną bez straty gola zaś podopieczni Dilawera Wanijewa zupełnie odwrotnie – od trzech potyczek nie umieją znaleźć drogi do bramki przeciwnika a od sześciu nie wygrywają (ostatnie zwycięstwo: 29 lutego, liga, Maszal – Sogdiana Dżyzak 3:0). Kokand na ogranie “Gazowników” czekał od 12 września 2015 roku, kiedy to u siebie w lidze ograł ich 2:1.

Nawbahor Namangan – Sogdiana Dżyzak 2:0

Gole: Bołow 72, Sołowiow 86

Pierwsza połowa dla gości, w drugiej “Orły” się ruszyły i podziobały “Górskie Wilki”. Tu sprawę trzech oczek załatwili Rosjanie. Po zagraniu Sołowiowa z prawego narożnika celnie główkował Bołow. Z kolei Iwan Sołowiow do asysty dołożył gola po ładnym strzale, poprzedzonym Pinballem w polu karnym gości. Dla drużyny Andrieja Kanczelskisa było to trzecie zwycięstwo z rzędu i szósty kolejny mecz bez przegranej (ostatnia porażka: 27 lutego, liga, Pachtakor Taszkent – Nawbahor 2:1) co daje im miejsce tuż za podium. Z kolei ekipa Uługbeka Bakajewa padła po trzech starciach bez porażki (poprzednia miała miejsce 14 marca, było to ligowe 1:2 na wyjeździe z Kokandem-1912).

AGMK Olmalik – Nasaf Karszy 2:1

Gole: Tursunow 20-karny, Bajdullajew 56 – Stanojević 27

Najpierw po zagraniu ręką Stanojevicia karnego wykonał Tursunow. Serb chwilę później się odegrał, wyrównując stan meczu po zagraniu z prawej strony i precyzyjnym strzale po ziemi z linii pola karnego. Po przerwie Amanow dostał piłkę na lewo, wszedł w pole karne, cofnął po ziemi przed nie, Bajdullajew przyjął piłkę i precyzyjnie uderzył. Potem kapitalną sytuację do wyrównania miał Norczajew ale z bliska trafił w poprzeczkę. I oto “Smoki” po znakomitym początku zaznały pewnej zadyszki – od czterech starć drużyna Ruzykuła Berdyjewa wygrać nie potrafi i zeszła z serii trzech kolejnych remisów (ostatnie zwycięstwo: 13 marca, liga, Surchon Termez – Nasaf 1:2). Ponadto padła po sześciu potyczkach bez przegranej (poprzednia miała miejsce 30 listopada, było to ligowe 1:2 z Dynamem Samarkanda u siebie). Co się tyczy graczy Mirdżalola Kosimowa, stracili pierwszą bramkę od czterech meczów (poprzedni stracony gol: 7 marca, liga, Sogdiana Dżyzak – AGMK 1:1) ale i tak z trzema golami straconymi mają najlepszą defensywę ligi, dzięki czemu plasują się w tabeli tuż za liderem, tracąc do niego ledwie punkt. Poza tym zanotowali piątą z rzędu wygraną (ostatni remis to wspomniana batalia z Sogdianą) a od siedmiu występów nie znalazł się nikt, kto by ich ograł (poprzednio była to Buchara w meczu wyjazdowym, granym, 30 listopada, wynik 2:1).

W tej kolejce padło 19 goli (2,71 na mecz) zaś ogółem w 7 kolejkach (49 spotkań) strzelono 123 bramki (17,57 na kolejkę i 2,51 na mecz).
Mecze grane są bez publiczności.

Tabela:

Uzbekistan tabela

Strzelcy:
7 goli – Dragan Ćeran (Pachtakor)
6 goli – Murod Chałmuchamedow (Kokand-1912)
5 goli – Stanisław Andriejew (Metalurg)

Klasyfikacja kartkowa:
6 pkt – Jegor Krimiec (Pachtakor) – 3 żółte i 1 czerwona
5 pkt – Slavko Damjanović (Lokomotiw) – 2 żółte i 1 czerwona
4 pkt – Andriej Szypiłow (Metalurg), Jovan Djokić (AGMK), Islombek Isakżanow (Nawbahor), Nurillo Tuchtasinow (Bunyodkor) – 1 żółta i 1 czerwona

Zapowiedź następnej kolejki (06/07.07):
Lokomotiw – Surchon
Nasaf – Metalurg
Kyzyłkum – Andidżan
AGMK – Kokand-1912
Bunyodkor – Nawbahor
Maszal – Pachtakor
Sogdiana – Buchara

Aha. W ostatniej dekadzie czerwca rozegrano dwie rundy kwalifikacyjne Pucharu Uzbekistanu. Grały w nich drużyny drugoligowe:

1. runda (23 czerwca)

Neftczi Fergana – Chorazm Urgencz 3:2 (Zokirow 65, 74, Bobożonow 89 – Chamdamow 9-karny, Szeripow 53)
Oq-tepa Taszkent – FK Zaamin 2:0 (Tomiwa 76, Sodikow 80)
Istiqlol Fergana – Dynamo Samarkanda 0:3 (Norow 32, Rachimberganow 52, Temirow 73)
Turon Jajpan – Szortan Guzor 1:1, karne 3:5 (Chusbakow 75-karny – Chołtorajew 64)

2 runda (28 czerwca)

Dynamo Samarkanda – Oq-tepa Taszkent 3:4 (Szobirow 76, Alamchonow 81, Abdurachmonow 90 – Tomiwa 23, 38, 64, Oczyłow 78)
Szortan Guzor – Neftczi Fergana 2:1 (Chołtorajew 59, Juldoszew 71 – Zokirow 29-karny)

Oq-tepa i Szortan awansowały do fazy grupowej pucharu, gdzie w czterech grupach zagrają po 4 drużyny (na tym etapie do gry wchodzi cała czternastka z uzbeckiej ekstraklasy). Po 2 najlepsze zespoły awansują do ćwierćfinału a potem mamy samą fazę pucharową. Na razie czekam na wyniki losowania grup.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 1,364

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze