Tym razem, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich miesięcy, podsumowanie nie będzie dotyczyło tylko jednego kraju. W czerwcu wiele lig na Starym Kontynencie powróciło do gry po koronawirusowej przerwie. Wśród nich były także rozgrywki, w których brali udział również nasi Środkowi Azjaci. Wspomnimy także o ligach, które zdecydowały się przedwcześnie zakończyć swoje rozgrywki a gdzie piłkarze z Azji Centralnej też występowali. No to jazda, bo czas nas goni!
W zeszłym miesiącu ten 23-latek brał udział we wszystkich czterech meczach ligowych od początku do końca:
Szachtior Soligorsk (0:1 wyjazd)
Biełszyna Bobrujsk (0:1 dom)
Dynamo Mińsk (0:0 wyjazd)
Slawia Mozyrz (5:0 dom) – tu Dżasur 2 dni po 23. urodzinach dał niezły popis: żółta kartka, gole na 1:0 w 9. minucie oraz na 3:0 w 58. minucie oraz asysty: przy golu Davida Tweh (Jachszybojew kapitalnie współpracuje z Liberyjczykiem) na 2:0 w 47. minucie oraz przy trafieniu Wasilija Sowpiela na 5:0 w 90. minucie:
Łącznie w tym sezonie w 14 meczach ligowych zdobył 9 goli, trzykrotnie asystował i dostał 6 żółtych kartek. Jest on liderem klasyfikacji strzelców na półmetku sezonu, co na pewno wzbudza zainteresowanie lepszych klubów z bogatszych lig. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że Pachtakor za małą sumkę go nie puści (Jachszybojew jest wypożyczony na rok z taszkenckiego klubu, warto o tym pamiętać).
Trochę w cieniu swego 2 lata starszego rodaka, jednak też gra dość regularnie, aczkolwiek nie od początku do końca. Jego czerwcowe występy:
Szachtior Soligorsk (0:1 wyjazd) – 45 minut
Biełszyna Bobrujsk (0:1 dom) – 45 minut
Dynamo Mińsk (0:0 wyjazd) – 72 minuty
Slawia Mozyrz (5:0 dom) – 51 minut
Łącznie grał we wszystkich 15 spotkaniach ligowych w tym sezonie, jednak w żadnym nie udało mu się zanotować pełnych 90 minut. W nich strzelił gola i dostał żółtą kartkę. Energetik na półmetku sezonu plasuje się w górnej połowie tabeli i na pewno jeszcze zaatakuje podium.
Z kolei wciąż nawet na ławce w żadnym meczu nie usiadł środkowoazjatycki klubowy kolega Umarowa i Jachszybojewa, tadżycki napastnik Muchammadżon Loikow. Władzom “Studentów” proponowałbym gdzieś go wypożyczyć, gdyż tu nie gra w ogóle…
Choć drużynie tego 18-latka idzie całkiem nieźle w rozgrywkach Wyszejszej Lihi, to on sam wszystkie 4 wygrane czerwcowe starcia albo oglądał z ławki (3:1 na wyjeździe ze Slawią Mozyrz, 1:0 u siebie z Dynamem Brześć) albo nawet nie łapał się w nich do kadry meczowej (2:0 u siebie z FK Smolewicze, 1:0 na wyjeździe ze Słuckiem). W bieżącym sezonie zanotował jedynie 3 minuty przeciw wspomnianemu Energetikowi-BDU. Z tego co wiem, sporo ogrywa się w rezerwach i na razie musi ciężko pracować na to, by zaliczyć kolejne występy w barwach drużyny przygranicznej z Polską.
Tabela Biełarusbank Wyszejszej Lihi na półmetku sezonu:
Bułgaria
25-letni środkowy pomocnik i jego Kolejarze również wrócili do gry. I grał on w każdym czerwcowym meczu swojej drużyny:
Etar Weliko Tyrnowo (2:0 dom) – 83 minuty
CSKA Sofia (1:1 wyjazd) – 67 minut
Slawia Sofia (0:1 dom) – 75 minut
Ludogorec Razgrad (1:6 wyjazd) – 31 minut
W bieżącym sezonie ligowym daje mu to 25 meczów, 2 asysty i 8 żółtych kartek. Dodajmy, że w Bułgarii zakończyła się faza zasadnicza A PFG i Lokomotiw gra w grupie mistrzowskiej, której tabelę właśnie widzicie:
Jak widać, są spore szanse na wicemistrzostwo kraju (Ludogorec już zapewnił sobie mistrza). Ponadto w zeszłym miesiącu udało mu się z drużyną awansować do finału Pucharu Bułgarii po wyeliminowaniu Lewskiego Sofia (2:0 dom, 0:0 wyjazd). Umarbajew grał w pierwszym meczu 77 minut a w drugim 70. W drodze do wygranego po karnych finału (o którym więcej będzie w przeglądzie sierpnia, gdyż rozegrany został już 1 lipca) zagrał on właśnie w tych dwóch spotkaniach. Życzę mu, żeby w lipcu dołożył jakąś brameczkę lub asystę chociaż, gdyż ładnie i solidnie pracuje w środku pola.
W czerwcu zagrał w jednym meczu. Dlaczego tylko w jednym? Na to nałożyło się parę czynników. Po pierwsze, Premier-Liga wróciła dopiero 19 czerwca a po drugie, cała pierwsza drużyna udała się na kwarantannę (Eldor z nią) gdyż sześciu graczy Rostowa miało koronawirusa, zatem w pierwszym meczu po przerwie gwiazda reprezentacji Uzbekistanu nie zagrała. W zamian za pierwszą drużynę wystąpili gracze juniorów w granicach wieku 17-19 i przegrali na wyjeździe z FK Soczi aż 1:10 (choć strzelili gola już w 1. minucie). Na szczęście w drugim spotkaniu, wygranym 2:1 u siebie z Arsenałem Tuła, granym 2 dni przed 25. urodzinami Szomurodowa nasz Uzbek już zagrał przez 52 minuty i zanotował asystę przy trafieniu Aleksieja Jonowa na 2:0 w 17. minucie (na poniższym skrócie od 0:57):
Łącznie w 24 spotkaniach ligowych strzelił 11 goli, zaliczył 7 asyst i dostał 3 żółte kartki. Bardzo przyzwoite statystyki i mam nadzieję, że w lipcu je poprawi.
19-latek z Nawoju zagrał w czerwcu w dwóch pierwszych meczach po pandemii: wygranym 2:1 u siebie z FK Tambow (cały mecz) i zremisowanym bezbramkowo na wyjeździe ze Spartakiem Moskwa (81 minut). Łącznie wiosną wystąpił w pięciu meczach Premier-Ligi.
Oto jak w tabeli rosyjskiej ekstraklasy położone są Rostów i Ufa:
Jak widać, Rostowczanie walczą o eliminacje Ligi Mistrzów zaś Ufimcy o eliminacje Ligi Europy.
Czas teraz na tych, którzy w tym miesiącu albo nie grali w ogóle albo już wiemy, że zakończyli sezon.
Zostając przy Rosji – druga liga (FNL) nie wznowiła rozgrywek po pandemii i sezon uznano za zakończony. Występowali tam:
Witalij Denisow (Uzbekistan, obrońca, Rotor Wołgograd) – 1. miejsce i awans do Premier-Ligi. 2 mecze ligowe. Od 1 lipca bez klubu
Wagiz Galiulin (Uzbekistan, pomocnik, Neftechimik Niżniekamsk) – 5. miejsce, 21 meczów, gol, 2 asysty, żółta kartka. 1 lipca wrócił do FK Tambow z wypożyczenia
Walerij Kiczyn (Kirgistan, obrońca, Torpedo Moskwa) – 4. miejsce, 2 mecze i żółta kartka. 1 lipca odszedł (a właściwie wrócił) do innego drugoligowca, Jeniseja Krasnojarsk
Farchod Wasiew (Tadżykistan, obrońca, Neftechimik Niżniekamsk) – 5. miejsce, 3 mecze, żółta kartka. Od 1 lipca bez klubu
A co z graczami, którzy występowali w sezonie 2019/20 w niższych ligach w Niemczech?
Azamdżon Dżaborow (Tadżykistan, pomocnik, SF Köllerbach – 6. poziom rozgrywek) – 7. miejsce, bez występów (2 mecze na ławce)
Siergiej Jewliuszkin (Kirgistan, pomocnik, Hessen Kassel – 5. poziom rozgrywek) – 2. miejsce i awans do Regionalligi Südwest, 20 meczów, 2 gole, asysta, żółta kartka
Wiktor Maier (Kirgistan, napastnik, SC Wiedenbrück – 5. poziom rozgrywek) – 1. miejsce i awans do Regionalligi West, 18 meczów, 6 goli, 5 asyst, żółta i czerwona kartka
Alexander Otto (Kirgistan, obrońca, TuS Herrensohr – 6. poziom rozgrywek) – 10. miejsce, 5 meczów i czerwona kartka
Abdullo Saidow (Tadżykistan, obrońca, 1.FC Kleve – 5. poziom rozgrywek) – 11. miejsce, 2 mecze (gdyby nie złamana ręka, byłoby więcej). Od 1 lipca bez klubu
Rolf Sattorow (Tadżykistan, napastnik, KSV Baunatal – 5. poziom rozgrywek) – 11. miejsce, 15 meczów, 7 goli, 3 asysty. Myślę, że gdyby nie kontuzje (uraz stawu skokowego, uraz szczeliny więzadła śródstawowego), statystyki byłyby jeszcze lepsze
Azerbejdżan też zdecydował się nie wznawiać rozgrywek ligowych w tym sezonie (jako jedyny kraj byłego ZSRR). A tam wiosną występował jeden przedstawiciel Azji Centralnej.
Szochruch Gadojew (Uzbekistan, napastnik, Keszla Baku) – 3. miejsce i awans do 1. rundy eliminacji Ligi Europy, 6 meczów, 2 gole, asysta, 3 żółte kartki
Z kolei w sąsiedniej Turcji liga nie zakończyła rozgrywek. Wręcz przeciwnie, zdecydowała się je dokończyć. Na zapleczu tamtejszej ekstraklasy występuje również jeden gracz z Azji Centralnej.
Alimardon Szukurow (Kirgistan, pomocnik, Boluspor) – z tym 20-latkiem akurat jest ten problem, że w 2020 roku nie łapie się nawet do kadry meczowej. Na razie statystyki stanęły mu na czterech występach. Jego drużyna zajmuje obecnie 15. miejsce (na 18) z 27 pkt na koncie, co na 4 kolejki przed końcem daje jej utrzymanie.
Statystyki użyte w artykule aktualne na 1 lipca 2020.
Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91
Wyświetleń: 10,282