Choć lider się nie zmienił, w czołówce zrobił się niezły ścisk. Co niektórzy wystrzelili w tabeli jak z procy i mogą stanowić dla Pachtakora realne zagrożenie. O tym oraz innych atrakcjach uzbeckiej ekstraklasy opowiem w tejże notce. Zapraszam 🙂

Metalurg Bekobod – Nawbahor Namangan 1:3

Gole: Andriejew 20-karny – Turgunbajew 9-gol nr 100 w tym sezonie ligowym, 39, Bołow 75

“Orły” z Namanganu wznoszą się coraz wyżej a z “Metalowcami” wygrały w ten sposób:
0:1 – centra Isakżanowa z prawej flanki, opanowanie piłki przez Turgunbajewa i celny strzał
1:1 – karny Andriejewa
1:2 – Turgunbajew opanował piłkę przed polem karnym i uderzył precyzyjnie przy słupku
1:3 – Sołowiow po ziemi z lewej strony do Ibrochimowa, ten bił piłkę w pole karne, ta dotarła do Bołowa, którego strzał obronił Łobanow ale dobitki już nie obronił
Dla piłkarzy legendarnego Andrieja Kanczelskisa jest to piąty z rzędu mecz bez porażki (ostatnia miała miejsce 27 lutego, kiedy w lidze ulegli na wyjeździe 1:2 Pachtakorowi Taszkent).

Bunyodkor Taszkent – Lokomotiw Taszkent 2:0nurmuradov

Gole: Nurmuradow 19, Jerkinow 74

W poprzedniej serii i w tej można było zobaczyć 2 zupełnie różne oblicza “Jaskółek”, które potrafią na wyjazdach zbierać oklep w stylu 0:5 z Pachtakorem a u siebie wygrywać wszystko jak leci, w tym z inną stołeczną ekipą, do czego właśnie nawiązuję. Na początku po zagraniu Juldaszewa po ziemi precyzyjny strzał z dystansu oddał Turkmen Selim Nurmuradow. W drugiej połowie piłkę na lewej stronie otrzymał Tuchtasinow, zagrał po ziemi a Jerkinow oddał celny strzał wślizgiem. Ataki szły z obu stron, gole padały z jednej. Kryzys dopadł zespół Andrieja Fiodorowa – “Kolejarze” przegrali 3 kolejne starcia (ostatnie zwycięstwo: 15 marca, liga, Lokomotiw – Buchara 3:0). Aha, dokładnie 3 lata czekał Bunyodkor na ogranie Lokomotiwu (25 czerwca 2017 roku wygrał z nim w lidze u siebie 1:0).

Kokand-1912 – Surchon Termez 3:0

Gole: Rajevac 50, Chałmuchamedow 70-karny, Berdyjew 90

Najpierw w słupek trafił gracz gości, Numon Chasanow. Lecz po przerwie to Kokandczycy trafiali do siatki. Po starciu Berdyjewa z Amanowem strzał Norbekowa zablokował Mechmonow po czym Serb dokonał skutecznej poprawki. Potem Norbekow wyprzedził Bubanję i sfaulował go w polu karnym Amanow. Chałmuchamedow pewnie jedenastkę wykorzystał. Na koniec Berdyjew precyzyjnie wykonał rzut wolny. Ze strony gości okazji nie brakowało ale nie przyniosły goli. I tak oto najstarszy klub Uzbekistanu witamy na najniższym stopniu podium.

Kyzyłkum Zarawszon – Pachtakor Taszkent 0:2

Gole: Chamdamow 47, Derdiyok 74

Co tu dużo mówić, zadanie wykonane. “Lwy” pewnie pokonały ostatnich w tabeli “Poszukiwaczy Złota”, których widocznie kryzys dotknął tak głęboko, że nawet zmiany żadnej nie udało się przeprowadzić w meczu… A w nim wyraźna dominacja gości. Przy piłce bitej z prawej strony Makosin uprzedził Derdiyoka lecz dobitka Dostona Chamdamowa okazała się skuteczna. Następnie po zagraniu Maszaripowa z lewego rogu celnie główkował doświadczony Szwajcar. Co ciekawe, chwilę wcześniej gospodarze mieli znakomitą sposobność, by doprowadzić do remisu – Namibijczyk McCartney minął Sujunowa i do pustej bramki kopnął w słupek. Dla drużyny Taczmurata Agamyradowa była to trzecia kolejna porażka z rzędu bez zdobyczy bramkowej (ostatni remis i gol: 14 marca, liga, Maszal Muborak – Kyzyłkum 1:1) oraz dziesiąte z rzędu spotkanie bez zwycięstwa (ostatnie odnieśli 18 października, kiedy w lidze na wyjeździe ograli Kokand-1912 2:1).

Sogdiana Dżyzak – FK Andidżan 1:1

Gole: Norchonow 63 – Biekmurodow 90

Dużo bardziej z tego punktu może być zadowolona drużyna gości, gdyż choć nie wygrała jeszcze meczu w tym sezonie to nie jest na miejscu spadkowym. “Górskim Wilkom” prowadzenie dała centra Oripowa z prawego skrzydła i celna główka Norchonowa. W doliczonym czasie kapitan Biekmurodow kapitalnym strzałem z dystansu uratował gościom remis. Zawodnicy Uługbeka Bakajewa nie przegrali trzech kolejnych starć lecz tkwią sobie w środku tabeli. Natomiast podopieczni Wiktora Kumykowa w sześciu ostatnich meczach nie zaznali smaku zwycięstwa (ostatnia wygrana: 1 grudnia, liga, Andidżan – Kyzyłkum Zarawszon 1:0). 23 kwietnia 2016 roku Andidżan ograł Sogdianę po raz ostatni (3:0 u siebie w lidze).

Nasaf Karszy – FK Buchara 0:0nas vs bux

Mecz walki że wskazaniem na Nasaf, który miał rozregulowane celowniki. Jeszcze w końcówce gospodarze obili poprzeczkę. Dla ekipy Ruzykuła Berdyjewa był to trzeci remis z rzędu (ostatnie zwycięstwo: 13 marca, liga, Surchon Termez – Nasaf 1:2), co oznaczało, że “Smoki” spadają z podium. Na ich pocieszenie dodam, że nie przegrali sześciu kolejnych spotkań (ostatnia porażka: 30 listopada, liga, Nasaf – Dynamo Samarkanda 1:2). Z kolei drużyna Muchsina Muchamadijewa od sześciu potyczek nie wygrywa (ostatnie zwycięstwo: 30 listopada, liga, Buchara – AGMK 2:1) i znajduje się na miejscu spadkowym.

AGMK Olmalik – Maszal Muborak 1:0AGMK WIN

Gol: Abdurachimow 71

A “Górnicy” po cichu robią swoje i dokopali się aż na drugą pozycję w tabeli. Wygraną dało im dośrodkowanie Szorachmedowa z prawej strony i wolej Abdurachimowa z pierwszej piłki. Akcje szły z obu stron ale do siatki trafiała jedna. Piłkarze Mirdżalola Kosimowa wygrali 4 kolejne mecze nie tracąc gola (ostatni remis i stracony gol: 7 marca, liga, Sogdiana Dżyzak – AGMK 1:1) a od sześciu starć nie zaznali porażki (ostatnia miała miejsce 30 listopada, kiedy w lidze na wyjeździe przegrali 1:2 z Bucharą). Natomiast gracze Dilowara Wanijewa przerwali serię trzech remisów z rzędu (poprzedni mecz bez remisu: 7 marca, liga, Bunyodkor Taszkent – Maszal 1:0) ale od pięciu starć nie wygrywają (ostatnie zwycięstwo: 29 lutego, liga, Maszal – Sogdiana Dżyzak 3:0). Od 14 października 2016 “Gazownicy” czekają na ogranie Nasafu (wówczas zwyciężyli go u siebie w lidze 2:1).

W tej kolejce padło 14 goli (2 na mecz) zaś ogółem w 6 kolejkach (42 spotkania) strzelono 104 bramki (17,33 na kolejkę i 2,48 na mecz).
Mecze grane są bez publiczności.

Tabela:

Uzbekistan tabela

Strzelcy:
6 goli – Dragan Ćeran (Pachtakor)
4 gole – Bobur Abducholikow (Nasaf), Stanisław Andriejew (Metalurg), Murod Chałmuchamedow (Kokand-1912)

Klasyfikacja kartkowa:
5 pkt – Jegor Krimiec (Pachtakor), Slavko Damjanović (Lokomotiw) – 2 żółte i 1 czerwona
4 pkt – Andriej Szypiłow (Metalurg), Jovan Djokić (AGMK), Islombek Isakżanow (Nawbahor) – 1 żółta i 1 czerwona

Zapowiedź następnej kolejki (01/02.07):
Andidżan – Bunyodkor
Kokand-1912 – Maszal
Lokomotiw – Kyzyłkum
Buchara – Metalurg
AGMK – Nasaf
Nawbahor – Sogdiana
Pachtakor – Surchon

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 1,043

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze