W najbliższy weekend po trzech miesiącach przerwy do gry wraca najlepsza liga Środkowoazjatyckiej Czwórki – Coca Cola Super Liga Uzbekistanu, co oznacza, że w moim ulubionym regionie Azji i byłego ZSRR grać będą już dwie ligi (cały czas odbywają się mecze turkmeńskiej Yokary Ligi, z której regularne doniesienia możecie Państwo śledzić na naszej stronie).
Do tej pory (stan na 12 czerwca 2020) potwierdzono oficjalnie w Uzbekistanie 4819 przypadków zarażenia koronawirusem, z których zmarło 19 zaś 3637 zostało wyleczonych. Sytuacja i tak lepsza niż w sąsiednim, choć mniejszym Tadżykistanie (przypadków i zgonów niewiele więcej, wyzdrowień niewiele mniej, choć liga ma wrócić kilka dni później, o cym też postaram się niedługo napisać) czy u północnego sąsiada z Kazachstanu (niecałe 14 tys przypadków). Że o Iranie nie wspomnę.

1 czerwca oficjalnie kluby uzbeckiej ligi wznowiły treningi zaś 4 dni później zaczęły rozgrywać mecze sparingowe. Początkowo mówiło się o wznowieniu rozgrywek już 5 czerwca, jednak w porozumieniu z federacją władze ligi przesunęły datę o tydzień i ułożyły dokładny terminarz rundy wiosennej:
1591016796

Jeśli chodzi o terminarz rundy jesiennej, wiele zależało będzie od ustalenia konkretnego terminarza rozgrywek Azjatyckiej Ligi Mistrzów, gdzie występuje Pachtakor Taszkent oraz od ustalenia, w które konkretne dni października i listopada reprezentacja Uzbekistanu grać będzie spotkania eliminacji Mundialu 2022 i Pucharu Azji 2023. Zatem nie znamy na razie dokładnych dat meczów pozostałych 13 kolejek.

Na YouTube powstał bardzo ciekawy filmik, który na przykładzie Bunyodkoru Taszkent pokazuje, jak piłkarze i sędziowie mają zachowywać się na boisku, przy wejściu na nie i przy wyjściu z niego:

Zdaję sobie sprawę, że mało kto w Polsce zna język uzbecki (przyznam się, że ja też nie), jednak można z filmiku zrozumieć, że:
– mecze grane będą bez kibiców na trybunach
– dokładnie dezynfekowane będą szatnie i autobusy klubowe
– piłkarze będą rozgrzewać się w odpowiednich odstępach…
– …tak samo będą stać przed meczem
– …i nie będą podawać ręki sędziom ani zawodnikom rywala na przywitanie
– cała ławka trenerska będzie nosić maseczki
– …zresztą tak jak rezerwowi, którzy będą siedzieć na trybunach kilka krzesełek od siebie
– przy wejściu do budynku klubowego trzeba “psiknąć” w ręce płynem dezynfekcyjnym
– piłkarze i sędziowie, wychodząc na murawę, maseczki mogą zdjąć i wyrzucić do kosza na śmieci (wychodząc z niej do szatni nakładają je z powrotem, lecz ze specjalnych koszy z jednorazowymi maseczkami, umieszczonych przy drzwiach do szatni)

Na razie tyle mi wiadomo, jeśli chodzi o powrót Super Ligi po trzech miesiącach wyczekiwania. Jeśli dotrą do mnie jeszcze jakieś informacje (dotyczące np. streamów czy kanałów na YouTube, gdzie będzie można ligę uzbecką obejrzeć a także liczby zmian w meczu czy okresu, w którym gra będzie toczyć się przy pustych trybunach), będę umieszczał je na swoim koncie twitterowym.

Tutaj gwoli przypomnienia możecie zobaczyć, jak wygląda sytuacja po trzech rozegranych kolejkach.

Zaś poniżej przedstawiam dokładne dni i godziny (wg czasu polskiego, rzecz jasna – w Uzbekistanie są 3 godziny do przodu względem Polski) meczów 4. kolejki Super Ligi:

Uzbekistan terminarz

No to co? W najbliższą sobotę Uzbecy z dumą będą mogli krzyknąć “Gramy dalej!”. Przeglądy ligowe z tego kraju oczywiście ukazywać się będą na AzjaGola i ja Wam to zagwarantuję 🙂

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 2,908

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze