W Turkmenistanie nie ma nudy – dużo walki i kartek, spotkania trzymające w napięciu do końcowego gwizdka i gole. Spójrzmy zatem bliżej, co tam się wydarzyło ciekawego:

Ahal Akdasayak – Kopetdag Aszchabad 0:0dscf7395

Rewelacyjny w pierwszej części sezonu Kopetdag nieco przygasł ostatnio ale powstrzymał wicemistrza kraju, urywając mu punkcik. Mogło być jeszcze lepiej, gdyby Jazgyłycz Gurbanow w 72. minucie i Dowletmurad Seitmuchamedow w 85. minucie potrafili wykorzystać rzuty karne. A tak piłkarze Tofika Szukurowa nie wygrali czterech ostatnich meczów.

Żółte kartki: Tamurkin, Annaorazow – Batyrgyłycz Berdyjew, Maksadow, Dinijew, Mamedow, Annajew, Gurbanow
Ponadto ukarani byli nimi: trener Ahala Chodżaachmet Arazow i jego asystent, Bajramnijaz Berdyjew
Czerwona kartka: Maksadow (druga żółta, 90′)
Sędzia: Sapajew (Aszchabad)
Widzów: 1000 (Aszchabad)

Altyn Asyr Aszchabad – Energetik Turkmenbaszy 6:1tff_1787

Gole: Chodżajew 14-gol nr 100 w tym sezonie ligowym, Annadurdyjew 32, 56, 71, 81-karny, Muratberdyjew 44 – Gurgienow 61-samobój

Przed tego typu spotkaniami pada prawie zawsze pytanie, nie “kto wygra” a “iloma golami” wygra mistrz i lider zarazem z ostatnią drużyną tabeli. “Sygnaliści” tak się rozpędzili że strzelili wszystkie gole tego spotkania, łącznie ze swojakiem. Rozpędził się także reprezentacyjny napastnik Altymurad Annadurdyjew, który niemal w pojedynkę rozprawił się z czerwoną latarnią tabeli, co uczyniło z Altyn Asyru samodzielnego lidera tabeli (o meczu Ahal – Kopetdag napisałem wcześniej nie dlatego, że był wcześniej – a był grany na końcu, a dlatego, że przed tą kolejką najciekawiej się zapowiadał). Jeśli dalej będzie grał tak dobrze to może pójdzie kiedyś do silniejszej ligi, np. uzbeckiej, gdzie występuje inny czołowy turkmeński piłkarz, Arslanmyrat Amanow. W każdym razie wynik ten jest najwyższym w bieżącym sezonie ligowym.

Żółta kartka: Muratberdyjew (Altyn Asyr)
Czerwona kartka: trener Energetika Rachmanguły Bajłyjew, który w 84. minucie widocznie za mocno protestował przeciwko temu, co się wyprawia na boisku
Sędzia: Gurbanow (Aszchabad)
Widzów: 500

Nebitci Balkanabat – FK Aszchabad 1:1

Gole: Mamedalijew 48 – Towakiełow 82

Ekipa Saida Seidowa notuje bardzo ciekawą serię: od sześciu starć strzela tylko jednego gola w meczu. Niezależnie od tego, czy przegrywa (jak 1:4 z Altyn Asyrem), czy wygrywa (1:0 z Energetikiem) czy remisuje, tak jak w tym spotkaniu czy starciach z Szagadamem, Kopetdagiem i Merwem. Serię tę podtrzymał, doprowadzając do remisu Nazar Towakiełow. Z tej radości aż zapomniał, że ma żółtą kartkę na koncie i zdjął koszulkę, przez co opuścił plac gry a jego koledzy musieli bronić wyniku do końca. I udało im się, co oznacza, że jest to ich piąty z rzędu występ bez porażki. Dzięki temu wciąż mają szanse na podium, do którego tracą tylko jeden punkt.

Żółte kartki: Tukijew, Chodżamamedow, Mamedalijew, Gulijew – Towakiełow, Garajew
Czerwona kartka: Towakiełow (druga żółta, 82′)
Sędzia: Goszszanow (Tedżen)
Widzów: 3000

Merw Mary – Szagadam Turkmenbaszy 1:2044dac4a6f2e1da3342c6fcc5be68989

Gole: Tirkiszow 68 – Amanmamedow 18, Nurlijew 90+7-gol nr 111 w tym sezonie ligowym

Widoczna na zdjęciu wyżej drużyna rzutem na taśmę wskoczyła na trzecią lokatę, co oznacza, że kolejność w tabeli mamy taką samą jak na finiszu zeszłego sezonu.

Żółte kartki: Ałamow – Chodżaachmedow, Amanmamedow
Sędzia: Chaknazarow (Aszchabad)
Widzów: 2000

W tej kolejce padło 12 goli (3 na mecz) zaś ogółem w 12 kolejkach (46 spotkań) strzelono 111 bramek (9,25 na kolejkę i 2,41 na mecz).
Wszystkie 4 spotkania tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 6500 widzów (1625 na mecz).

Tabela:

Turkmenistan tabela

Strzelcy:
12 goli – Altymurad Annadurdyjew (Altyn Asyr)
57b576a63ab02d710fd274bc24c1957a

7 goli – Elman Tagajew (Ahal)

Zapowiedź następnej kolejki (06/07.06):
Aszchabad – Altyn Asyr
Nebitci – Merw
Kopetdag – Szagadam
Energetik – Ahal

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 437

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze