Choć w zeszłym miesiącu na Starym Kontynencie wznowiono rozgrywki w kilkunastu krajach (w tym w Polsce) to wciąż jedyną grającą ligą, w której występują zawodnicy z Azji Centralnej, pozostała Biełarusbank Wyszejszaja Liha. W kadrach meczowych tych rozgrywek pojawiło się w maju trzech zawodników z azjatyckich republik byłego ZSRR. Oto i oni.

Emir Szygajbajew (Kirgistan, 18 lat, pomocnik, Niemen Grodno)

W maju nie udało mu się wejść na plac gry ani na minutę. Na mecz wyjazdowy z BATE Borysów (1:3) nie załapał się nawet na ławkę rezerwowych. Zaś z jej perspektywy oglądał 3 kolejne spotkania: z Ruchem Brześć (2:4 dom), Torpedo-BiełAZ Żodzino (3:1 dom) i FK Haradzieją (2:0 wyjazd). Natomiast w meczu z FK Mińsk nie wystąpił, gdyż mecz został przełożony z powodu zarażenia koronawirusem jednego z graczy stołecznej drużyny. Zatem Szygajbajew poprzestał na jednym występie ligowym w tym roku (3 minuty w wygranym 3:0 meczu z Energetikiem-BDU, do którego zaraz przejdziemy). Mam nadzieję, że z czasem dostanie więcej szans. Na razie przegrywa miejsce w składzie z bardziej doświadczonymi zawodnikami: kapitanem Żukowskim czy też Jackiewiczem, Zabielinem czy Marusiciem.

Dżasurbek Jachszybojew (Uzbekistan, 22 lata, napastnik, Energetik-BDU Mińsk)

Po przyzwoitym marcu i średnim kwietniu nadszedł najlepszy jak na razie maj. Uważany za nadzieję uzbeckiego futbolu mistrz Azji U23 z 2018 roku grał jak z nut i trzeba dodać, że bardzo dobrze współpracuje na boisku z Liberyjczykiem Davidem Tweh. A jak jeszcze bardziej się uspokoi w grze (z czasem i tak robi postępy w tej dziedzinie) to będzie jeszcze lepiej. Oto jego majowe spotkania:
FK Smolewicze (2:0 wyjazd) – cały mecz i gol na 0:2 z rzutu karnego w 90+5. minucie, który sam wywalczył (na filmie od 6:12):

Dodam, że dwukrotnie nie trafił do pustej bramki.

FK Słuck (2:1 wyjazd) – cały mecz, żółta kartka i 2 gole z rzutów karnych (pierwszy z 17. minuty na 0:1 na filmie od 1:06, drugi z 28. minuty na 0:2 od 2:07 – tu sam sobie wywalczył jedenastkę):

Dynamo Brześć (2:1 dom) – cały mecz
Isłocz Mińsk (2:1 wyjazd) – cały mecz, żółta kartka i gol na 1:0 w 13. minucie, oczywiście z rzutu karnego (na filmie od 1:32):

FK Witebsk (3:3 dom) – nie grał, pauzował za kartki
Co prawda, w zeszłym miesiącu trafiał tylko z jedenastu metrów ale rzuty karne też trzeba umieć wykorzystywać. W tym sezonie Jachszybojew zagrał w 10 meczach ligowych, w których zdobył 7 goli (jest współliderem strzelców wraz z klubowym kolegą Szygajbajewa, Gegamem Kadimianem), raz asystował i dostał 4 żółte kartki.

Szachboz Umarow (Uzbekistan, 21 lat, napastnik, Energetik-BDU Mińsk)

Widoczny na zdjęciu głównym młodszy kolega gwiazdy Energetika znów nie opuścił żadnego ligowego spotkania, jednak ani razu nie zdarzyło się, by spędził na boisku pełne 90 minut. Oto jak zagrał w majowych meczach:
FK Smolewicze (2:0 wyjazd) – 62 minuty
FK Słuck (2:1 wyjazd) – 45 minut
Dynamo Brześć (2:1 dom) – 68 minut
Isłocz Mińsk (2:1 wyjazd) – 78 minut
FK Witebsk (3:3 dom) – 61 minut i… tak! Zdobył premierowego gola na białoruskich boiskach (trafił na 2:1 w 40. minucie, na filmie od 2:32):

Łącznie Umarow zagrał w tym roku w 11 meczach, zdobył gola i dostał żółtą kartkę. W maju jak do siatki nie trafiał Jachszybojew to właśnie Szachboz go wyręczył. I oby więcej było dobrych występów młodych Uzbeków w drużynie “Studentów” 🙂

Aha, Tadżyk Muchamadżon Loikow nie załapał się nawet na ławkę rezerwowych w żadnym z dotychczasowych spotkań Energetiku-BDU.

Poniższa tabela potwierdza, że ekipa z dwoma Uzbekami w składzie radzi sobie lepiej niż drużyna Kirgiza:

Białoruś tabela

Wiemy już, że podsumowanie czerwca będzie na pewno dłuższe. Mają wrócić do gry ligi w Rosji czy Bułgarii. Z zapartym tchem będziemy sprawdzać, jakie ligi ze Środkowymi Azjatami w swoich drużynach będą wznawiać rozgrywki w najbliższych dniach. Zatem pozostaje tylko czekać.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 781

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze