1200px-Avispa_Fukuoka_logo.svg

Avispa Fukuoka (アビスパ福岡) powstała w 1982. roku w Shizuoce jako “Chūō Bōhan SC”. Klub założyli pracownicy firmy ochroniarskiej, Chuo Bohan, z miasta Fujieda w Shizuoce. Fukuoka zagrała w JFL 2 w 1992, a rok później awansowała do JFL. Intencją klubu było wejście w skład nowo powstałej J.League, więc zmieniono nazwę na “Fujieda Blux”. Pojawiły się jednak pewne problemy. Stadion Fujiedy nie spełniał wymogów J.League, a lokalna konkurencja w postaci Jubilo Iwaty i Shimizu S-Pulse okazała się zbyt mocna. Zdecydowano więc o przeniesieniu klubu do Fukuoki w 1994. roku. Miasto bardzo potrzebowało bowiem klubu z J.League i klub od razu zyskał rzeszę fanów. Klub przyjął nazwę “Fukuoka Blux” i stał się członkiem J.League. W mieście Fujieda został jednak amatorski klub Chūō Bōhan SC, który istniał aż do 2006. roku. Pierwszy sezon w JFL przyniósł zespołowi mistrzostwo ligi. Pomógł w tym Hugo Maradona, czyli brat samego Diego. Argentyńczyk rozegrał w barwach Fukuoki 48 spotkań i zdobył w nich 33 bramki.

Hugo Maradona

Maradona nie spędził w Avispie wielu lat i wkrótce przeniósł się do Consadole Sapporo gdzie zakończył karierę, ale kibice w Fukuoce nadal pamiętają o jego czasie w klubie z Kiusiu.

dontcry
W 1996. roku klub zdecydował zmienić nazwę na “Avispa Fukuoka”, aby uniknąć potencjalnej wojny o prawa autorskie z “Brooks Brothers”. “Avispa” oznacza po hiszpańsku “osa”. Aby wzmocnić kadrę ściągnięto m.in. obrońcę Hideakiego Moriego, czy byłego reprezentanta Japonii, Satoshiego Tsunamiego.

1996ddc

Wzmocnienia niewiele jednak dały i Avispa kończyła dwie kolejne kampanie na ostatnich miejscach. Na jej szczęście nie było jeszcze spadków i awansów, które pojawiły się wraz z powstaniem J2 w roku 1998. Właśnie w tym roku Fukuoka cudem uniknęła spadku i utrzymała się jedynie dzięki wygranej w play-offach. Avispa nie była z pewnością jakimś potentatem, ale dwóch Panów, Yoshiteru Yamashita Chikara Fujimoto przyciągnęło uwagę selekcjonera drużyny narodowej. W 1999. roku Avispa kontynuowała wzmacnianie się i ściągnięto byłego reprezentanta Jugosławii Nenada Maslovara oraz byłych reprezentantów kraju Nobuyukiego Kojime oraz Yasutoshiego Miure.

343148_med__20160629075949_yasutoshi_miura
Po walce o utrzymanie Avispa ostatecznie zdołała się uratować, a w 2000 roku dokonała kolejnych ważnych transferów. Klub zasili bowiem argentyńczyk David Bisconti oraz Rumun Pavel Badea. Avispa w końcu zagrała dobry sezon i zajęła rekordowe dla siebie szóste miejsce w lidze. Niestety rok później klub zagrał fatalny sezon i spadł z ligi. Fukuoka zmieniła swoją politykę i zamiast ściągania doświadczonych zawodników, postawiła na młodzież. Efekty przyniosło to dopiero w roku 2005, kiedy to po zajęciu drugiego miejsca w J2 wróciła do J1. 2006 rok w J1 to istna katastrofa. Avispa od samego początku przebywała w strefie spadkowej i skończyła na miejscu zmuszającym ją do rozegrania barażu o utrzymanie. W nim zmierzyła się z Visselem Kobe i przegrała przez regułę bramek na wyjeździe. Jak w przypadku wielu klubów z J2, to doprowadziło do potężnych problemów finansowych klubu i według dziennika “Yomiuri” ten musiał pożyczyć aż 535 milionów jenów od prefektury i miasta. W połowie 2008. roku trenerem Avispy został znany wszystkim Yoshiyuki Shinoda.

25659_ext_01_0

W 2010. roku Shinoda wzmocnił swój skład obiecującymi zawodnikami z uniwersytetów i wywalczył bezpośredni awans do J1. Słabe wyniki w J1 sprawiły, że Shinodę zmienił na stanowisku Tetsuya Asano, który także nie poprawił sytuacji klubu i ten ponownie spadł do drugiej ligi. Oczywiście Avispa chciała natychmiast wrócić do J1, ale zamiast tego zanotowała najgorszy sezon w historii klubu wygrywając zaledwie 9 spotkań w całym sezonie, tracąc 68 goli i kończąc na 18. miejscu w J2. Kolejne sezony to stabilne miejsce w dolnej części tabeli. Dopiero w sezonie 2015 udało się Avispie osiągnąć cel i poprzez play-offy wróciła ona do J1. Znów jednak na jeden sezon, gdyż sezon 2016 to ostatnie miejsce i kolejny spadek. Fukuoka była bliska szybkiego powrotu, gdyż w kolejnym sezonie zajęła czwarte miejsce w J2 i w play-offach doszła do finału. Tam zmierzyła się z Nagoyą Grampus, która zajęła trzecie miejsce. Właśnie dlatego bezbramkowy remis oznaczał awans Nagoi, która w sezonie regularnym uplasowała się wyżej w tabeli.

Stadion: Level 5 Stadium (レベルファイブスタジアム)

2 Chome-1-1 Higashihiraokoen, Hakata Ward, Fukuoka, 816-0052, Japonia

1

Stadion został zbudowany w 1995 roku i dokładnie 13 lipca tegoż roku został oficjalnie otwarty. Obiekt pomieści dokładnie 22,563 widzów i poza meczami piłki nożnej odbywają się na nim także spotkania rugby. Level 5 Stadium znajduje się w sercu parku Higashi Hirao Koen.

2

Miasto: Fukuoka (福岡市)

Fukuoka

Stolica prefektury o tej samej nazwie, która znajduje się na wyspie Kiusiu. To także najludniejsze miasto na wyspie.

Map

Do głównych atrakcji miasta należą:

  • Świątynie Tōchō-ji, Hakozaki, Kashii, i Jōten-ji.

768px-Gojunoto_Tower_of_Tochoji_Temple_2

  • Fukuoka Tower

1024px-Seaside-momochi

  • Podziemne miasto Tenjin Chikagai

1024px-Tenjin_Chikagai(Tenjin_Underground_City)_-_01

  • Muzeum miejskie

Fukuoka_City_Museum_2

  • Sky Dream Fukuoka

1280px-Sky_Dream_Fukuoka

Trenerem Avispy jest Shigetoshi Hasebe. 48-letni Japończyk objął ekipę z Fukuoki w lutym 2020 i jak dotąd zdążył poprowadzić ją w jednym i jedynym rozegranym spotkaniu nowego sezonu. Poprzednio prowadził ekipę Mito Hollyhock gdzie pracował m.in. z dobrze znanym ekipie AzjaGola Takamasą Abiko (Nasz wywiad z Panem Abiko znajdziecie TUTAJ). Za czasów swojej piłkarskiej kariery, Hasebe reprezentował barwy Verdy Kawasaki, Kawasaki Frontale, Visselu Kobe i JEF United. Dużej kariery jednak nie zrobił i w wieku 32 lat zawiesił buty na kołku. Fukuoka to drugi po Mito samodzielnie prowadzony przez niego klub.

Hasebe

Kapitanem Avispy jest urodzony w Fukuoce wychowanek klubu, Jun Suzuki. 30-letni zawodnik występuje na pozycji defensywnego pomocnika i wystąpił w koszulce “szerszeni” w 293 spotkaniach. Zdobył w nich 22 bramki i zanotował 31 asyst. Suzuki pamięta ostatnie występy Fukuoki w J1, czyli sezon 10/11 – Rozegrał wtedy 30 spotkań i raz wpisał się na listę strzelców, ale Fukuoka w fatalnym stylu spadła z powrotem do J2. Oraz sezon 2016, kiedy ostatni raz w J1.League miał miejsce system z podziałem na etapy (First Stage – Second Stage).

W styczniu 2019 roku do Fukuoki z FC Tokyo trafił Sotan Tanabe. Były reprezentant Japonii U23 zagrał w stolicy w 152 spotkaniach, ale w szeregach Tokyo zrobiło się zbyt gęsto i musiał poszukać sobie klubu. Po 29-latka zgłosiła się właśnie Fukuoka, w barwach której wystąpił w 36 meczach, zdobył jednego gola i zaliczył dwie asysty. W latach 2013-2015 grał w hiszpańskim Sabadell.

AX_2642-600x400

15 lat w klubie. 476 występów, 89 bramek i 38 asyst. To dorobek środkowego napastnika Avispy, Hisashiego Jogo. Urodzony w prefekturze Fukuoka zawodnik wstąpił w szeregi “szerszeni” w 2005 roku, kiedy to ukończył Kunimi High School.

W składzie Avispy znajdziemy także mistrza kraju z 2017 roku, zdobywcę pucharu i superpucharu Japonii z Tokyo Verdy i mającego ponad 100 występów w Serie A napastnika. Mowa oczywiście o Takayukim Morimoto, który do Avispy dołączył w styczniu 2018 roku. Zawodnik ma także na koncie 10 występów w kadrze Samurai Blue.

Tytuły

W profesjonalnej erze Avispa Fukuoka nie sięgnęła jeszcze po żadne trofeum.

Autor tekstu:

Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 1,254

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze