W ostatnią niedzielę (23 lutego) w meczu towarzyskim zmierzyły się dwie postsowieckie reprezentacje. Była to trzecia w historii uzbecko-białoruska konfrontacja. Dwie poprzednie miały miejsce w kwietniu 2003 roku. 2 kwietnia w Mińsku padł remis 2:2 (Cyhałka 26, Rażkow 52 dla Białorusi oraz Chwostunow 66-karny i Gejnrych 70 dla Uzbekistanu) zaś 30 kwietnia w Taszkencie Białe Skrzydła wygrały 2:1 (Szuniejka 9, Kutuzow 53 dla Białorusi oraz Sziszelow 43 dla Uzbekistanu). Zgodnie z prawem serii teraz powinni wygrać Uzbecy. Czy tak było, o tym poniżej.

Kadra powołana przez Wadima Abramowa:
Uzbekistan składy

Kadra powołana przez Michaiła Marchela:
Białoruś kadra

Jak widać, obie reprezentacje zagrały w składach niemal w całości krajowych, stąd nie brakowało debiutantów. Przy Białorusinach odnośnik UZB oznacza, że dany gracz został powołany wyłącznie na mecz, którym zajmuje się ta notka zaś odnośnik BUL oznacza, że dany gracz powołany został tylko na środowe starcie towarzyskie z Bułgarią.

A skoro już wiemy, kto gra, kim i który raz, przejdźmy do meczu, granego na Al-Hamriya Sports Club Stadium w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Uzbekistan – Białoruś 0:1

Gol: Niechajczyk 26

Żeby było sprawiedliwie, skrót meczu pochodzi ze źródeł białoruskich zaś relacja, którą przedstawię oraz galeria spotkania już ze źródeł uzbeckich. Oto jak przebiegało to spotkanie:
Uzbekistan w pierwszych minutach przejął inicjatywę. W 9. minucie Dżałoliddinow przeszedł do prawego skrzydła ale obrońcy zabrali mu piłkę.
W 11. minucie białoruska drużyna zaatakowała z lewego skrzydła lecz Oleg Zotejew wybił piłkę głową.
W 15. minucie Białe Wilki wykonały pierwszy rzut rożny, piłka bita przez Dżałoliddinowa została wybita przez obrońców. W następnej minucie Oleg Zotejew nie wykorzystał świetnej sytuacji.
W 18. minucie Dżałoliddinow wykonał kolejny rzut rożny, tym razem Pawliuczenko przechwycił piłkę.
W 26. minucie padł jedyny gol meczu. Łaptiew podał do Stasewicza, ten prostopadle do Niechajczyka, gracz BATE Borysów minął Sujunowa i kopnął do pustej bramki.
W 37. minucie Murod Chałmuchammedow wrzucił piłkę z rzutu rożnego prosto w bramkę, Pawliuczenko wybił ją z powrotem.
W 45. minucie piłkę z prawego skrzydła niecelnie głową uderzył Niechajczyk.
W 54. minucie Łaptiew wszedł w pole karne z lewego skrzydła lecz jego podanie nie dotarło do partnerów.
W 57. minucie Ojbek Bozorow faulował Burkę i sędzia zarządził rzut karny. Strzał Stanisława Draguna wyczuł golkiper Pachtakora.
Niedługo potem w kapitalnej sytuacji w poprzeczkę trafił Niechajczyk. Swoją szansę w 69. minucie zmarnował również Burko.
W 74. minucie rzut wolny Muroda Chałmuchammedowa wylądował na murze. Minutę potem Eldor Sujunow zabawił się w Neuera i daleko wyszedł, by zażegnać niebezpieczeństwo idące na jego bramkę.
W 78. minucie Lisakowicz groźnie dośrodkował z prawej flanki lecz Sujunow udaremnił plany podwyższenia rezultatu.
Podopieczni Michaiła Marchela przełamali się po trzech kolejnych porażkach i pięciu starciach bez zwycięstwa. Co do Uzbeków, po niezłej pierwszej połowie w drugiej dali się zdominować, co o mało nie skończyło się stratą drugiej bramki. Za miesiąc przekonamy się, na kogo z powołanych na ten mecz Abramow postawi w eliminacjach mundialowo-kontynentalnych. Teraz wiadomo, że na dobre powinien zagościć w bramce Sujunow a i dla Dżałoliddinowa powinno obowiązkowo znaleźć się miejsce w podstawie.
Ustawienie wyjściowe obu drużyn:
Białoruś - Uzbekistan

Galeria meczowa (pochodzi ze źródeł Uzbeckiej Federacji Piłkarskiej):

Następne spotkanie, również towarzyskie Białorusini rozegrają w najbliższą środę (26 lutego) w Sofii z Bułgarią. Miesiąc później czeka ich bój o historyczny sukces – awans na EURO 2020. By to osiągnąć, nasi sąsiedzi muszą w Tbilisi ograć Gruzję i 5 dni później uporać się u siebie z Macedonią Północną bądź Kosowem. Co do Uzbekistanu, to właśnie za miesiąc zagrają swój następny mecz. Ich przeciwnikiem w domowym towarzyskim starciu będzie Armenia. 5 dni później Białe Wilki wrócą do zmagań eliminacji MŚ 2022/Pucharu Azji 2023 wyjazdową grą z Jemenem. Przypominam, że w czerwcu czekają ich jeszcze Singapur (dom) i Arabia Saudyjska (wyjazd).

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 337

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze