18 grudnia Komitet Wykonawczy Piłkarskiej Federacji Tadżykistanu (FFT) zatwierdził budżet organizacji na 2020 rok, zatwierdził powiększenie ekstraklasy z 8 do 10 drużyn oraz rozpatrzył szereg innych kwestii.

Szczegółowy raport na temat zakończonego sezonu sporządził dyrektor generalny Wyższej Ligi Tadżykistanu Sajwali Szokurbonow. Następnie omówione zostały kwestie związane z mistrzostwami Tadżykistanu 2020. Członkowie Komitetu Wykonawczego FFT opowiadali się za rozszerzeniem ekstraklasy z 8 do 10 drużyn. W ciągu ostatnich trzech lat mistrzostwa odbyły się z udziałem 8 drużyn. Oznacza to, że baraże o utrzymanie w 2019 roku nie były konieczne, stąd ich nie rozegrano.

Trzy drużyny z pierwszej ligi dołączą do siedmiu klubów Wyższej Ligi. Pandższer Kołchozobod, który w zeszłym roku zajął ostatnie miejsce w tabeli, po prostu spada szczebel niżej, czyli tu się nic nie zmienia.

Cztery drużyny – Lokomotiw-Pamir Duszanbe, Faizkand Wose, Duszanbe-83 i Parwoz Bobodżon Gafurow, mają szansę zagrać w ekstraklasie w tym roku. Jednak tylko trzy drużyny, które w największym stopniu spełnią procedury licencyjne, zgodnie z wymogami FFT i AFC, będą mogły wziąć udział w najwyższej klasie rozgrywek.ispolkom-itogi-2019-4

Mistrzostwa Tadżykistanu, które mają rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia, niezmiennie będą grane systemem trzyrundowym. Poprzednio dało to 21 kolejek, teraz będzie ich 27.

Na spotkaniu Komitetu Wykonawczego FFT zdecydowano, że w 2020 roku 2 ostatnie zespoły tabeli tadżyckiej ekstraklasy spadną bezpośrednio na jej zaplecze. Zastąpią je mistrz i wicemistrz Pierwszej Ligi Tadżykistanu. Ponadto zrezygnowano z rozgrywania baraży.

Opłata aplikacyjna dla klubów za udział w Wyższej Lidze Tadżykistanu w tym roku wyniesie 60 tysięcy somoni (ok. 23,5 tys. zł) , a dla drużyn Pierwszej Ligi – 20 tysięcy somoni (niecałe 8 tys. zł).

Komitet Wykonawczy FFT postanowił utrzymać limit obcokrajowców w ekstraklasie w tym samym formacie – nie więcej niż sześciu w kadrze drużyny i nie więcej niż czterech jednocześnie na boisku. Co ważne, od nowego sezonu zespoły Pierwszej Ligi Tadżykistanu nie będą mogły zgłaszać zagranicznych piłkarzy do udziału w rozgrywkach ligowych.
ispolkom-itogi-2019-2

Zatwierdzono również budżet federacji piłkarskiej na 2020 rok. Szef Departamentu Finansów Federacji Piłkarskiej Tadżykistanu Hasan Muborow przedstawił projekt budżetu organizacji na rok 2020, zaznajamiając członków Komitetu Wykonawczego z przychodami i wydatkami.

Na posiedzeniu komitetu wykonawczego FFT zatwierdzono niezależnego audytora do kontroli działalności finansowej organizacji na 2019 r. Ponadto zatwierdzono zmiany i dodatki do polityki finansowej Federacji Piłkarskiej Tadżykistanu.
ispolkom-itogi-2019-5

Zaplanowano również powstanie centrum technicznego FFT w Warzobie, którego budowa rozpocznie się właśnie w 2020 roku. Według pierwszego wiceprezydenta Federacji Piłkarskiej Tadżykistanu Churszeda Mirzo, centrum techniczne, które powstanie w malowniczym zakątku Warzobu (rzeka przepływająca przez stolicę, Duszanbe), będzie stanowić bazę treningową dla drużyn narodowych wszystkich kategorii i grup wiekowych. Centrum techniczne połączy hotel, centrum rehabilitacji medycznej, pola treningowe, halę i wiele innych.
ispolkom-itogi-2019-3ispolkom-itogi-2019-7ispolkom-itogi-2019-8ispolkom-itogi-2019-9
ispolkom-itogi-2019-6

Można rzec, że i tak w tym najbiedniejszym kraju byłego ZSRR wszystko w futbolu idzie ku lepszemu. Nie tylko dlatego, że Istiqlol Duszanbe potrafił w ostatnich latach dwukrotnie wystąpić w finale Pucharu AFC, dzięki czemu Wyższa Liga zajmuje 12. miejsce na kontynencie (wyprzedzając m.in. Indie, Syrię, Wietnam, Bahrajn czy Kuwejt). I nie tylko dlatego, że kadra U-16 potrafiła zdobyć wicemistrzostwo Azji, dzięki czemu w październiku i listopadzie zeszłego roku godnie reprezentowała kraj na mistrzostwach świata U-17 w Brazylii. Ale również ze względu na sprawne działania FFT, dzięki którym ta została uznana najlepszą federacją sportową Tadżykistanu A.D. 2019.

Czego jeszcze brakuje tadżyckiemu futbolowi? Kilku rzeczy. Po pierwsze, awansu pierwszej reprezentacji na Puchar Azji (Tadżykistan, jako jedyny ze Środkowoazjatyckiej Czwórki nie zadebiutował jeszcze na tej imprezie). Po drugie, występu mistrza kraju w Lidze Mistrzów AFC (choć w 2021 roku dzięki reformie rozgrywek debiut tadżyckiej drużyny w AFC Champions League nastąpi, do czego postaram się jeszcze nawiązać w planowanym na styczeń artykule o azjatyckich pucharach). I po trzecie, choć jednej, prawdziwej supergwiazdy futbolu przynajmniej na poziomie kontynentalnym (niczym Eldor Szomurodow w sąsiednim Uzbekistanie). Jeden Parwizdżon Umarbajew w Lokomotiwie Płowdiw (który jest graczem solidnym i na razie nic poza tym) to za mało. Trzeba przynajmniej jeszcze z kilku graczy z Tadżykistanu, którzy występowaliby w europejskich ekstraklasowych klubach. Choć z tego co widzę, z przyczyn głównie kulturowych gracze tego kraju obierają kierunki azjatyckie jak choćby Bangladesz, o którym również będę chciał w styczniu kilka słów napisać w kontekście piłkarzy z Azji Centralnej, występujących w tamtejszej B League.

Głównym źródłem tejże notki jest artykuł, który można znaleźć pod tym linkiem: http://fft.tj/ispolkom-fft-odobril-rasshirenie-vysshej-ligi-do-10-komand-i-utverdil-byudzhet-na-2020-god/

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 344

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze