Już miesiąc temu Kashiwa Reysol i Yokohama FC świętowały awansu do J1, a w międzyczasie Kagoshima United FC i FC Gifu pożegnali się z J2. W przyszłym roku na zapleczu japońskiej ekstraklasy będziemy oglądać występy dwóch beniaminków, czyli Giravanz Kitakyushu i Thespakusatsu Gunma. W tym tekście przyjrzymy się dokładnie drużynom, które niedawno awansowały do wyższej ligi z J3.
Lokalizacja: Kitakiusiu, prefektura Fukuoka – port morski na wyspie Kiusiu
Rok założenia klubu: 2001 – jako New Wave F.C
Rok dołączenia do J.League: 2008 (w profesjonalnej lidze grają od 2010 roku)
Stadion: Mikuni World Stadium (15,300 widzów)
Trener: Shinji Kobayashi
Gwiazda/ Weteran klubu: Tomoki Ikemoto/ Masashi Motoyama
Sukcesy: mistrz J3 (teraz)
Ostatni występ w J2: 2016
Przed zatrudnieniem Shinjiego Kobayashiego na stanowisku trenera klub przeżywał fatalny okres, Giravanz mieli spore problemy w zdobywaniu trzech punktów i przez dwa lata nie mieli szans na powrót do J2. W poprzednim sezonie piłkarze z Kitakiusiu byli najgorszą drużyną w lidze… A teraz nowy menedżer zbudował bardzo mocną ekipę i dzięki niemu Giravanz Kitakyushu po raz pierwszy w historii sięgnęła po tarczę J3. To pierwsze i ważne trofeum, które trafiło do klubowej gabloty! 59-latek był niegdyś głównym architektem historycznego awansu Tokushimy Vortis i Oita Trinita do japońskiej ekstraklasy. „Słoneczniki” nie potrzebowali dużych pieniądze na transfery, by awansować do wyższej klasy rozgrywkowej. W większości wypożyczało zawodników z J1 i J2, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Na boisku fani „Słoneczników” mogli i będą dalej podziwiać kilku niezwykłych zawodników, m.in.: Shuto Machino, Daigo Takahashi czy Akiry Silvano Disaro – oni zdobyli po 7, 8 goli w lidze. Przez większość systemu wiosna-jesień Giravanz Kitakyushu znajdowała się na samej górze i ani razu nie odpuściła czołówki ligi – 19 zwycięstw, 9 remisów i 6 porażek. Na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu „Słoneczniki” zapewniło sobie awansu do J2, a tydzień później po zremisowanym meczu z Gainare Tottori 1:1 cieszyli się z historycznym mistrzem J3.
Oprócz podziwiania umiejętności zawodników będziemy z przyjemnością oglądać spotkania na nowym boisku, który jest położony tuż nad wodą!
Od dwóch lat zespół rozgrywa swoje mecze na Mikuni World Stadium, która jest jednym z najpiękniej położonych stadionów w całej Japonii. Położony w pobliżu cieśniny Kanmona i stąd można podziwiać krajobrazy południowej wyspy Honsiu, która oddziela właśnie stadion od Kiusiu. W przyszłym sezonie miłośnicy futbolu na wyspie będą przeżywać kilku gorących derbów. Giravanz Kitakyushu wkrótce powalczą o 3 punkty z V-Varen Nagasaki oraz Avispa Fukuoka, która jest największym rywalem klubu z tej samej prefektury.
Lokalizacja: Maebashi, prefektura Gunma – stolica tej prefektury i leży około 120 km na północny-zachód od Tokio
Rok założenia klubu: 1995 – jako Liaison Kusatsu Football Club
Rok dołączenia do J.League: 2005 (w tym czasie zespół wystartował w J2)
Stadion: Shoda Shoyu Stadium (15,190 widzów)
Trener: Keiichiro Nuno – od przyszłego sezonu ma prowadzić inny szkoleniowiec
Gwiazda/ Weteran klubu: Yuya Takazawa/ Kodai Watanabe
Sukcesy: mistrz ligi regionalnej – JRFL (2003)
Ostatni występ w J2: 2017
Po dwuletniej nieobecności Thespakusatsu Gunma powróciła do J2, zapewniając sobie promocję dopiero na finiszu tych rozgrywek. Po trzy arcyważne punkty podopieczni Keiichiro Nuna pojechali na północ gdzie podejmowali Fukushimę United FC. Na Toho Stadium przyjezdni w męczarni ograli gospodarzy 2:1 po bramce kapitana zespołu Kodaia Watanabe’a oraz Yuyi Takazawy. Po ostatnim gwizdku piłkarze wraz ze swoimi fanami mogli świętować awans do drugiej ligi japońskiej. Kagoshima United FC nie byli do końca zadowoleni z tej sytuacji. Dlaczego? Otóż przez 17 dni czekała na tą wiadomości od Fujiedy MYFC, której ostatecznie nie udało się pomóc drużynie w obronie przed spadkiem do J3. Ekipa z wulkanu Sakurajimy dołącza do FC Gifu do rywalizacji z trzecioligowcami…
Przez całą kampanię w koszulce stołecznego klubu najlepiej prezentował się Yuya Takazawa (na zdjęciu), który 17 razy wpakował piłkę do siatki rywali. Ledwo 22-latek niedawno kopał na uniwersyteckim RKU, a teraz mógł zgarnąć pierwszego w karierze Złotego Buta. Ostatecznie nagroda powędrowała do Taichiego Hary z FC Tokyo U-23 – który był w Polsce na MŚ U-20 z kadrą Japonii. W zimowym oknie transferowym na napastnika może wkrótce wpływać wielu ciekawych ofert ze strony klubów J2 czy nawet beniaminków J1. Oprócz snajpera klubu możemy oglądać na co dzień doświadczonego gracza z 2. Bundesligi, czyli Justina Toshiki Kinjo. Przez trzy lata pomocnik trenował z zawodnikami TSV 1860 Monachium iFortuny Düsseldorf, w których to nie udało mu się awansować do pierwszego składu. Nigdy Japończyk z amerykańskim paszportem nie występował w najwyższej klasie rozgrywkowej w Japonii, ale ma to cały czas w swoim planie na przyszłość.
Kilka dni temu władze klubu z miasta Maebashi nie przedłużyli umowę ze swoim trenerem, który odszedł do Matsumoto Yamagi. W czasie przygotowań do nowego sezonu będą musieli szukać nowego szkoleniowca. Na razie nie ma jeszcze potencjalnego kandydata na ławce trenerskiej beniaminka. Ten klub pamięta jaszcze obecny napastnik chińskiego Shanghai SIPG – Hulk. W 2007 roku jako zawodnik Tokyo Verdy pokonał ich kosmicznym strzałem z rzutu wolnego, bramka który stała się jednym z najpiękniejszych goli w historii 26-letniej ligi profesjonalnej J.League.
Tabela końcowa J3 League na sezon 2019:
Giravanz Kitakyushu i Thespakusatsu Gunma mają teraz bardzo trudne zadanie w postaci utrzymania się w J2, ale mamy nadzieje, że oba zespoły pokażą się z świetnej strony i sprawią Nam wielu niespodzianek.
Na koniec artykułu mamy dla Was znakomitą informację! Od sezonu 2020 na AzjaGola pojawi się przegląd z każdych kolejek J3, więc bądźcie z Nami! Oprócz przeglądu będzie można dowiedzieć o różnych ciekawostkach (historia meczu, rekordy czy statystyki) prosto z trzecioligowego boiska.
Autor tekstu: Klemens Przybył – J.League-Poland.
Wyświetleń: 395