Piłkarski Związek Azji Południowo-Wschodniej – ASEAN (AFF) stworzyła nowe międzypaństwowe rozgrywki klubowe. Nowe mające odbywać się, co roku rozgrywki będą nosiły nazwę ASEAN Club Championship (ACC), w których będą partycypować najlepsze kluby z regionu Azji Południowo-Wschodniej.  Słowem będzie to kolejny turniej po Azjatyckiej Lidze Mistrzów oraz Pucharze AFC, którym będziemy raczeni.  Ma on na celu zwiększenie rywalizacji oraz podniesienie poziomu tego biednego acz ciągle rozwijającego się piłkarsko regionu.

Strona Facebookowa ASEAN Football News póki, co informuje o tym, że padła propozycja występów 12 zespołów z różnych krajów członkowskich federacji AFF. Nagroda dla zwycięzców będzie wynosiła około 500, 000 dolarów a pierwsze losowanie do turnieju odbędzie się 4 marca 2020 roku.

Inne źródła podają, że 12 zespołów będzie występowało w finałowej rundzie turnieju.
10 z 12 klubów będzie wybranych do udziału z automatu w zależności od zajmowanych miejsc w swoich ligach. Dwa pozostałe będą walczyć a uczestnictwo w turnieju poprzez play-offy.

PUCIU SRUCIU.jpg

Poniżej proponowanych układ sił w kwalifikacji do turnieju w 2020 roku z pośród członków AFF.

Tajlandia: 2 drużyny z automatu (nie maszynowego)

Wietnam: 2 drużyny z automatu

Malezja: 2 drużyny z automatu

Indonezja: 2 drużyny z automatu

Singapur: 1 drużyna z automatu

Myanmar: 1 drużyna z automatu

Filipiny: 2 drużyny walczące w play-offach

Kambodża: 2 drużyny walczące w play-offach

Laos: 2 drużyny walczące w play-offach

Brunei: 2 drużyny walczące w play-offach

Timor Wschodni: 2 drużyny walczące w play-offach

Czas trwania turnieju planowany jest na okres pomiędzy majem a grudniem 2020 roku. W pierwszej edycji nie będą uczestniczyć żadne kluby z Australii pomimo faktu, iż ta jest również członkiem federacji AFF.  Turniej zdecydowanie pomoże krajom takim jak Myanmar, Kambodża czy Laos w podniesieniu doświadczenia, jakim jest rywalizacja z innymi nacjami.  Przypomnę tylko, że większość klubów pochodzi z krajów, które nie są wstanie przejść pierwszej rundy kwalifikacji mistrzostwa świata czy Pucharu Azji, przez co są skazane na długie miesiące posuchy. To samo tyczy się partycypowania w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

Biorąc pod uwagę frekwencje i zainteresowanie piłką w powyższych krajach, pomysł na rozgrywki dobry.  Zobaczymy jak będzie wyglądało wykonanie w realu pomysłu. Z tym w przeszłości było różnie, żeby nie powiedzieć …słabo.

Autor tekstu: Adam Błoński

Wyświetleń: 387

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze