Nie tylko Kirgistan zakończył na początku listopada ligowy sezon A.D.2019. Jego południowy sąsiad również rozegrał przed kilkoma dniami ostatnią serię spotkań, gdzie walka toczyła się o uniknięcie baraży i o brązowy medal. Kto sobie poradził a kto rozczarował? Zapraszam do artykułu 🙂
Gole: Mabatszojew 5, 86-gol nr 250 w tym sezonie ligowym, Gafforow 11 – Chakimzoda 73, Bobojew 90+1
Armia po uratowaniu się od baraży postanowiła zawalczyć o ligowe podium. W tym celu musiała ograć pewnego kolejnego tytułu dominatora, dla którego była to jedyna wyjazdowa ligowa porażka w tym roku. I zrobiła to. Musiała też liczyć na porażkę Aluminiowców (o tym za chwilę). Oto gole:
1:0 – Mabatszojew wjechał sobie w pole karne z lewej strony i strzelił po ziemi
2:0 – piłka z prawej strony i celna główka Gafforowa
Jeszcze przed przerwą w słupek główkował Bobojew i nie było gola kontaktowego. Ale co się odwlecze to nie uciecze…
2:1 – Sulajmanow rozklepał piłkę z Bobojewem po czym zagrał na prawo a Chakimzoda uderzył celnie przy dalszym słupku
3:1 – Mabatszojew był, gdzie być powinien i celnie dobił piłkę do siatki
3:2 – Fathullojew zacentrował z prawego skrzydła, nie do końca pokryty Bobojew przyjął piłkę i spokojnie uderzył
Zawodnicy Serhija Życkiego od czterech spotkań nie przegrali i kończą sezon w górnej połowie tabeli. Z kolei ekipa Aliszera Tuchtajewa padła po trzech starciach bez porażki ale i tak przez co najmniej kolejny rok będzie dominować na tadżyckich boiskach.
Wynik ten wystarczył gospodarzom do awansu na podium. Mecz do najładniejszych nie należał – walka była, jakieś tam akcje też, jednak zabrakło najważniejszego – goli. Podopieczni Machmadżona Chabibullojewa zremisowali 3 ostatnie spotkania a od siedmiu nie przegrali. Z kolei zespół Mechroba Zaurbekowa przełamał się po trzech porażkach z rzędu jednak od pięciu potyczek nie wygrywa i będzie musiał walczyć w barażach o uratowanie ekstraklasy.
Gole: Gajurow 48, Turachonow 52, Chudojnazarow 74 – Abdugafforow 3, Karimow 19, 50, Chołmatow 25, 29
Dzięki wygranej strzelaninie z ostatnią drużyną tabeli Kuktosz uciekł na 3 punkty z miejsca barażowego. Drużyna Alijora Aszurmamadowa przegrała szóste spotkanie z rzędu zaś piłkarze Rachmatullo Fuzajłowa od trzech starć są niepokonani.
Gol: Zijojew 47
Także beniaminkom z Istarawszanu dzięki główce po dośrodkowaniu z prawej strony udało się uciec na 3 oczka od miejsca barażowego i mogą cieszyć się Wyższą Ligą.
W tej kolejce padło 14 goli (3,5 na mecz) zaś ogółem w 21 kolejkach (84 spotkania) strzelono 251 bramek (11,95 na kolejkę i 2,99 na mecz).
Tabela końcowa:
Nagrody i wyróżnienia:
CSKA Pomir Duszanbe – największa rewelacja (na półmetku rozgrywek zamiatali dno tabeli, potem do końca, dzięki ukraińskiemu trenerowi-cudotwórcy, walczyli nawet o medal), najnudniej grająca drużyna (51 goli w 21 meczach tej drużyny, średnia 2,43 na mecz)
Istiqlol Duszanbe – najlepsza ofensywa, najlepsza defensywa, najlepsza różnica goli, najradośniej grająca drużyna (80 goli w 21 meczach tej drużyny, średnia 3,81 na mecz)
Kuktosz Rudaki – największe rozczarowanie (w zeszłym roku brązowy medal, teraz o mało w barażach się nie znaleźli)
Pandższer Kołchozobod – najgorsza ofensywa, najgorsza defensywa, najgorsza różnica goli
Najwyższe zwycięstwo u siebie i w ogóle a także mecz z największą ilością goli:
30 czerwca, Chodżent – Pandższer 9:0
Najwyższe wygrane wyjazdowe:
27 września, Kuktosz – Istiqlol 1:6
27 września, Pandższer – Chodżent 0:5
Pierwsza trójka:
Istiqlol Duszanbe – dziesiąte podium w historii i z rzędu, w tym ósmy złoty medal (szósty z rzędu, wcześniej w latach 2010, 2011, 2014-2018)
FK Chodżent – dwunaste ligowe podium w historii (trzecie z rzędu), w tym siódme wicemistrzostwo w historii i trzecie z rzędu (poprzednie w latach 1998, 2002, 2003, 2015, 2017 i 2018)
Regar-TadAZ Tursunzoda – szesnaste podium w historii i drugi brązowy medal (poprzedni w 2016 roku)
1. runda eliminacji Ligi Mistrzów AFC – Istiqlol Duszanbe
Faza grupowa Pucharu AFC – Istiqlol Duszanbe/FK Chodżent/Regar-TadAZ Tursunzoda
1. runda eliminacji Pucharu AFC – FK Chodżent/Regar-TadAZ Tursunzoda
Jeśli mistrz Tadżykistanu spełni swój sen i awansuje do fazy grupowej AFC Champions League, w fazie grupowej Pucharu AFC zobaczymy wicemistrzów z Chodżentu (jeśli Istiqlol wygra Puchar Tadżykistanu) lub Regar-TadAZ (jeśli on wygra tenże puchar) a w eliminacjach wystąpią Aluminowcy z Tursunzody (jeśli Istiqlol wygra puchar) bądź Orły z Chodżentu (jeśli Regar-TadAZ wygra puchar).
A jeśli Istiqlol odpadnie w eliminacjach (ma aż 3 rundy do przejścia, by w AFC Champions League się znaleźć), wtedy dokona się obsuwa i mistrzowi Tadżykistanu na pocieszenie pozostanie faza grupowa Pucharu AFC zaś w eliminacjach tych rozgrywek po prostu zagra ktoś z duetu Regar-TadAZ/Chodżent, co mi się wydaje dużo bardziej prawdopodobną opcją.
Baraże – Chatlon Bochtar
Spadek – Pandższer Kołchozobod
Awans: sezon na zapleczu ekstraklasy, jeszcze trwa, na tę chwilę awansuje Duszanbe-83 a w barażach mamy Parwoz Aeroport Chodżent. Jednak w czołówce jest niezły ścisk, zatem jeszcze tak naprawdę nic nie wiadomo.
Królem strzelców Megafon Kachramonchoi Todżikiston 2019 został Szeriddin Bobojew (Istiqlol, 20 lat), który strzelił 16 goli.
Ten utalentowany zawodnik, który zagrał 10 meczów w dorosłej kadrze i strzelił w niej gola, obronił koronę sprzed roku, kiedy zanotował 4 trafienia mniej. Bobojew całą karierę (poza wypożyczeniem do Barki Todżika Duszanbe w 2015 roku) spędził w Istiqlolu. I podtrzymał obowiązującą od 2010 roku serię, wg której najlepszy strzelec danego sezonu ligowego pochodzi wyłącznie z Istiqlola Duszanbe. A oto lista:
2010 – Jusuf Rabijew – 30 goli
2011 – Jusuf Rabijew – 32 gole
2012 – Dilszod Wosiew – 24 gole
2013 – Hussein Sochrabi – 11 goli
2014 – Dilszod Wosiew – 15 goli
2015 – Manuczechr Dżaliłow – 22 gole
2016 – Manuczechr Dżaliłow – 22 gole
2017 – Dilszod Wosiew – 16 goli
2018 – Szeriddin Bobojew – 12 goli
2019 – Szeriddin Bobojew – 16 goli
Poprzednim królem strzelców Wyższej Ligi Tadżykistanu nie występującym w Istiqlolu był w 2009 roku Numon Hakimow z Wachsza Kurgonteppa, który do siatki trafił wówczas 15 razy.
Na drugim miejscu znalazł się Aliszer Dżaliłow (także Istiqlol) z 11 golami na koncie zaś podium zamyka Szerzod Machamadijew (Regar-TadAZ), który 10-krotnie trafiał do siatki.
Do pełnego zakończenia sezonu piłkarskiego w Tadżykistanie zostały 3 spotkania klubowe: barażowy dwumecz o Wyższą Ligę 2020 oraz zaplanowany na 24 listopada w Gisarze finał pucharu, w którym zmierzą się Istiqlol i Regar-TadAZ. Potem tadżycki futbol może udać się na zimową przerwę.
Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91
Wyświetleń: 383