Wielkie zmiany w Indyjskim futbolu, w końcu piłka w tym kraju zaczyna przypominać sensowny twór.  Indyjska Super Liga (ISL) otrzymała status głównych rozgrywek (India Premier Football League competition) co zatwierdziły władze Azjatyckiej Federacji Piłki Nożnej (AFC).  Takowy wniosek złożyła Indyjska Federacja Piłki Nożnej (AIFF).

W przesłanym do AFC projekcie AIFF zakomunikowała chęć zmiany w rozgrywkach w całym kraju – począwszy od przyszłego sezonu – gdzie ISL będzie służyła jako najwyższy szczebel rozgrywkowy.

Jak podają media w zaakceptowanym przez AFC projekcie, kluby zajmujące topowe miejsca w lidze będą premiowane miejscem w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

Wcześniej to kluby z I-League walczyły o miejsce w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

Przypomnę tylko, a raczej poinformuje wiedząc, że mało kto interesuje się futbolem w lndiach, że do tej pory mieliśmy dwie równolegle funkcjonujące ligi.  Budziło to nie, małe zamieszanie w kraju i zagranicą. Kluby te nigdzie, ze sobą się nie ścierały i żadna nie miała rangi wyższej czy niższej.

Przy zmianie którą zaakceptowała AFC, I-League zostanie zrestrukturyzowana a jej członkowie będą walczyć o miejsce w Pucharze AFC czyli drugiej rangi rozgrywkom piłkarskim – odpowiedniku Ligi Europy UEFA.

Mimo młodego wieku, ISL (zostało stworzone w 2014 roku) doczekało się miana jednej z najpopularniejszych lig w Azji. Funkcjonując ledwie 5 lat zwróciła uwagę wielu światowej sławy gwiazd zarówno wśród piłkarzy jak i trenerów.
Grali tam miedzy innymi Florent Malouda, Kalu Uche, Ferran Corominas

Jak sami piłkarze grający w ISL potwierdzają liga zmieniła sposób ich życia. Podchodzą do tego sportu już jako pełnoprawni profesjonaliści, liga stała się dobrze funkcjonującą maszyną pomagając w ich rozwoju, ale i dzięki temu progresowi reprezentacji narodowej Indii.

Rozgrywki ISL trwają obecnie od 6 do 7 miesięcy z 10 klubami w swoich szeregach.
W swojej krótkiej egzystencji, ISL pomogła skomercjalizować piłkę nożną w całych Indiach. Stała się nie tylko popularna wśród nowej generacji fanów, ale również zainspirowała wielu młodych adeptów futbolu do uprawiania tej dyscypliny sportu.

KKK

Podjąć decyzje o prymie ISL władzom piłkarskiej federacji Indii pomogły choćby poniższe fakty:
a) Obecnie,  cały skład reprezentacji Indii złożony jest z zawodników klubów ISL.
b) Już 16 zawodników reprezentacji która uczestniczyła na historycznych dla Indii Mistrzostwach Świata U17 w 2017 roku podpisała zawodowe kontrakty z klubami ISL.

Azja Gola będzie dawało znać, co się dzieje w ISL które dzięki nowym ustaleniom powinno być już widoczne nie tylko w własnym kraju ale i na arenie międzynarodowej.

Autor tekstu:
Adam Błoński
@Adam_Blonski

Wyświetleń: 318

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze