Raport z ostatniego miesiąca będzie dużo krótszy niż choćby z maja. Powód jest bardzo prosty: większość lig w Europie gra systemem jesień-wiosna i zakończyła sezon, jednocześnie wyczekując startu nowego. Tam występowała większość piłkarzy z Azji Centralnej, grających na co dzień na Starym Kontynencie. I oni mają przerwę.
Natomiast są w Europie ligi, gdzie gra się systemem wiosna-jesień i tam w czerwcu przerwy nie było. Chodzi na przykład o Mołdawię i Białoruś.

Mołdawia

Aliszer Mirzojew (Tadżykistan, pomocnik, Speranta Nisporeni)

20-latek zagrał w czerwcu w trzech spotkaniach ligowych. Niestety, wszystkie były przegrane:
Petrocub Hincesti 1:4 wyjazd – 9 minut
Milsami Orgiejów 0:1 dom – 68 minut
Sheriff Tiraspol 0:3 wyjazd – 90 minut
Łącznie Mirzojew rozegrał w tym roku 13 meczów ligowych, w których strzelił gola i dostał dwie żółte kartki. Speranta zajmuje po 15 kolejkach 6. miejsce (na 8) z 19 pkt. Grał także 57 minut w pierwszym meczu 1/8 finału Pucharu Mołdawii, wygranym u siebie 6:1 z drugoligową Sperantą Drochia. Czyli czerwiec był w przypadku Tadżyka dość mizerny. Oby było lepiej.

Białoruś

Gułżygit Ałykułow (Kirgistan, pomocnik, Niemen Grodno)

Zdolny 18-latek zagrał w czerwcu 3 mecze ligowe:
FK Mińsk 1:2 wyjazd – 45 minut
FK Haradzieje 1:3 dom – 90 minut i gol honorowy w 79. minucie (akcja od 5:03):

Tarpeda Mińsk 3:0 wyjazd – 90 minut
Łącznie w 12 meczach ligowych strzelił 2 gole i zaliczył asystę. Niemen po 13 kolejkach zajmuje 9. miejsce (na 16) z 16 pkt. Tak średnio bym powiedział. Niemniej jednak cieszę się, że Ałykułow gra coraz częściej i nie poprzestał na jednym golu. Stać go na pewno na więcej!

Ataj Dżumaszew (Kirgistan, pomocnik, Energetik-BDU Mińsk)

Z kolei 21-letni prawoskrzydłowy w zeszłym miesiącu tylko siedział na ławce rezerwowych i z niej oglądał spotkania z Dynamem Mińsk (1:6 wyjazd), Tarpedą Mińsk (2:1 dom) i Torpedo-BiełAZ Żodzino (3:3 wyjazd). Ogółem w tym sezonie ligowym licznik stanął mu na sześciu występach. Ale może jeszcze się odbuduje i pokaże na co go stać.

I to tyle w czerwcowym raporcie. Za miesiąc podsumowanie będzie szersze, gdyż wystartują rozgrywki ligowe choćby w Rosji czy Bułgarii.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91