Jak widzimy, Turkmeni chromolą przerwę reprezentacyjną i jak gdyby nigdy nic grają sobie rozgrywki ligowe. Myślę, że wszystko jest starannie zaplanowane a jeszcze przed styczniowym Pucharem Azji turkmeńska kadra na pewno na jakieś zgrupowanie wyruszy i na pewno jakieś sparingi zagra. O wszystkim będę się starał informować na bieżąco.

Ostatnia, 28. kolejka Yokary Ligi

Ahal Akdasayak – Energetik Turkmenbaszy 2:3 (Durdyjew 11, Akmamedow 48 – Guldurdyjew 47, Chodżaachmedow 58-karny, Abdurachmanow 75). Emocje były do samego końca. A także po końcowym gwizdku, gdy część ludzi z Ahala nie mogła pogodzić się z porażką. Co prawda okazało się potem, że wygrana również mistrzostwa by im nie dała ale i tak lepiej byłoby sezon zakończyć zwycięstwem. Rewelacja z Energetika im na to nie pozwoliła. Zespół Rowszena Meredowa nie wygrał czterech kolejnych potyczek i nie awansował również do eliminacji Pucharu AFC.

Żółte kartki: Durdyjew, Owezmuhamedow, Aszyrow – Kuzniecow
Czerwone kartki: Orazalijew (64. minuta, ławka rezerwowych), Baszimow (90+4. minuta) – Dżumanazarow (90+4. minuta)
Po spotkaniu czerwone kartki obejrzeli również czterej panowie z Ahala: Kurbanow, Muhadow (zawodnicy) a także dwóch ludzi z kierownictwa drużyny: Sahetmyrad Ałyjew i Guwancz Owekow
Sędzia: Dżumamuradow (Aszchabad)
Widzów: 500 (Aszchabad)

Kopetdag Aszchabad – Nebitci Balkanabat 2:1 (Prijew 31, Orazmamedow 71 – Metdajew 45+1). Gospodarze myśleli o środowym finale Pucharu Turkmenistanu, zatem nie wysilali się zbytnio w starciu z czerwoną latarnią tabeli.

Żółte kartki
: Dinijew, Kadyrow – Berenow, Annajew, Paizow
Czerwona kartka: Kirilienko (Nebitci, po meczu)
Sędzia: Kurbanow (Balkanabat)
Widzów: 100

Szagadam Turkmenbaszy – FK Aszchabad 2:0 (Amanmamedow 54, 66). Gospodarze robili co mogli, by zachować brązowy medal. Jednak to było za mało, gdyż Energetik wygrał swój mecz. Drużyna Amanmurada Meredowa nie przegrała trzech spotkań z rzędu zaś piłkarze Achmeda Agamuradowa nie wygrali pięciu ostatnich potyczek.

Żółte kartki: Chodżaberdyjew, Saryjew, Czaryjew, Nurłyjew – Orazow, Mamedow, Sarkisow, Bajramow
Sędzia: Kurbanow (Aszchabad)
Widzów: 200

Altyn Asyr Aszchabad – Merw Mary 2:1 (Orazsahedow 67, Bajow 72 – Dowletmuradow 69). No i mamy mistrza, proszę państwa. Od 2014 roku słynni Sygnaliści nie oddają korony i prawdopodobnie długo jej nie oddadzą. Z kolei piłkarze Rachmangułego Bajłyjewa padli po trzech meczach bez porażki i ligę kończą w środku stawki.

Żółte kartki: Orazmuhamedow, Orazsahedow – Atagarrtjew, Dowletmuradow, Aszyrow
Sędzia: Sapajew (Daszoguz)
Widzów: 200

tff_1303

W tej kolejce padło 13 goli (3,25 na mecz) zaś ogółem w 28 kolejkach (112 spotkań) strzelono 277 bramek (9,89 na kolejkę i 2,47 na mecz).
Wszystkie 4 spotkania tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 1000 widzów (250 na mecz).

Tabela końcowa:

Turkmenistan tabela

Nagrody i wyróżnienia:
Altyn Asyr Aszchabad – najlepsza ofensywa, najlepsza defensywa, najlepsza różnica goli, najlepsza drużyna u siebie i na wyjeździe, najlepsza ofensywa u siebie (35 goli), najlepsza defensywa u siebie (9 goli), najlepsza ofensywa na wyjeździe (30 goli), najlepsza defensywa na wyjeździe (7 goli)
FK Aszchabad – najgorsza ofensywa, najgorsza drużyna wyjazdowa
Energetik Turkmenbaszy – największa rewelacja, najnudniej grająca drużyna (53 gole w 28 meczach tej drużyny, średnia 1,89 na mecz), najgorsza ofensywa u siebie (11 goli)
Nebitci Balkanabat – najgorsza defensywa, najgorsza różnica goli, największe rozczarowanie, najradośniej grająca drużyna (94 gole w 28 meczach tej drużyny, średnia 3,36 na mecz), najgorsza drużyna u siebie, najgorsza defensywa u siebie (34 gole), najgorsza defensywa na wyjeździe (30 goli)
Szagadam Turkmenbaszy – najgorsza ofensywa na wyjeździe (7 goli)

Najwięcej goli w meczu (zarazem najwyższe zwycięstwo wyjazdowe i w ogóle):
6 listopada, Nebitci – Altyn Asyr 1:7

Najwyższe zwycięstwo u siebie:
14 października, Altyn Asyr – Szagadam 5:0

Pierwsza trójka:
Altyn Asyr Aszchabad – siódme podium w historii (szóste z rzędu) w tym piąty złoty medal (w historii i z rzędu)
Ahal Akdasayak – czwarte ligowe podium w historii (drugie z rzędu), w tym trzecie wicemistrzostwo (drugie z rzędu, poprzednie w latach 2014 i 2017)
Energetik Turkmenbaszy – drugie podium w historii i drugi brąz (poprzedni w 2016 roku)

Jak widzicie, tegoroczne podium wygląda identycznie jak 2 lata temu.

Faza grupowa Pucharu AFC – Altyn Asyr Aszchabad
1. runda eliminacji Pucharu AFC – zdobywca Pucharu Turkmenistanu (Kopetdag Aszchabad lub Energetik Turkmenbaszy. Na pewno w tej fazie zmierzy się z Ałajem Osz a w kolejnej z przedstawicielem Tadżykistanu)
Spadek – nie wiadomo
Awans – nie wiadomo

Różnie z tymi awansami i spadkami jest. Czasem nie awansuje nikt a jeśli już ktoś wchodzi do ekstraklasy, to niekoniecznie jest to pierwsza drużyna jej zaplecza lecz zespół, który najbardziej spełnia wymogi licencyjne na grę w Yokary Lidze. W drugą stronę podobnie. Większe prawdopodobieństwo jest, że spadnie jakaś drużyna z dowolnego miejsca w tabeli, która ma problemy finansowe (np. HTTU, potem Jedigen Aszchabad 2 lata temu, który był przedostatni) niż ta, która rzeczywiście tabelę zamyka (choć rok temu Turan Daszoguz rzeczywiście był ostatni w tabeli, jednak w jego miejsce nikt nie awansował, przez co ekstraklasa zmniejszyła się z 9 do 8 drużyn). Postaram się na bieżąco informować, kto rzeczywiście spadnie i kto awansuje i jaki będzie rzeczywisty kształt Yokary Ligi A.D. 2019.

Królem strzelców Yokary Liga 2018 został Altymurad Annadurdyjew (Altyn Asyr), zdobywca 19 goli.
20ced8907af9e81754d5cae621d44500
Poprzednim klubem tego 25-letniego reprezentacyjnego (8 meczów, 3 gole) napastnika był Ahal Akdasayak, z którego trafił do Sygnalistów na początku 2016 roku. Na drugiej pozycji znalazł się król strzelców sprzed dwóch lat, Sulejman Muhadow (wówczas 30 bramek, wtedy także Altyn Asyr), który przebył odwrotną drogę, bowiem z Altyn Asyru przeszedł do Ahala, w barwach którego w tym sezonie zdobył 17 goli. Wracając do Annadurdyjewa, to jednak najsłabszy król strzelców od 2010 roku, kiedy to rekordzista pod względem strzeleckich koron, Berdy Szamuradow (wszystkie 6 tytułów osiągnął w barwach HTTU Aszchabad) zanotował ledwie 11 trafień.

Sezon klubowy w Turkmenistanie zakończy się 21 listopada, kiedy na stadionie Kopetdag w Aszchabadzie w finale krajowego pucharu zmierzą się Kopetdag Aszchabad i Energetik Turkmenbaszy.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 382

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze