Przed ostatnią serią spotkań wszystko było jasne: znani byli wszyscy medaliści mistrzostw a także barażowicz i spadkowicz. Jednak okazało się potem, że walka o jedno z miejsc może się w przyszłości opłacić…

Wyniki ostatniej, 21. kolejki Wyższej Ligi

FK Chodżent – Kuktosz Rudaki 3:1 (Tochirow 5, 19, 77 – Sułtonow 7). Autor hat-tricka został po meczu wręcz podrzucany wysoko:
tjk-championship2
Dla drużyny Numondżona Jusupowa było to przerwanie serii trzech spotkań bez wygranej.

Chodżent: Matrosow (88.Gadojbojew) – Bieknazarow, Achmedow Ż, Magierramow, S.Chakimow, Czoryjew, O.Chakimow CZ (35), Dż.Ergaszew, D.Karimow, Bozorow (90+3.Umarow), Tochirow (MVP meczu, 89.Ziniojew)

Kuktosz: B.Cholikow – Bobonazarow Ż, Chołbojew, Arthur, Mansurow Ż, Rachmonow Ż (77.Odinajew), Odiłow, Nazarow (41.Chołmatow), Ibragimow, Sułtonow, Muzaffarow

Sędzia: Murtazojew (Duszanbe)
Widzów: brak informacji
tjk-championship

Barki Todżik Duszanbe – Istiqlol Duszanbe 0:2 (Bobojew 83, 88). Odnoszę wrażenie, że tylko jeden piłkarz miał o co grać w spotkaniu zdegradowanych gospodarzy z tadżyckim potentatem. Ów jegomość nazywa się Szeriddin Bobojew. Ten utalentowany 19-letni napastnik chciał zwiększyć swój dorobek bramkowy aby mieć pewność, że sięgnie po tytuł króla strzelców. Jak się potem okazało, nawet gdyby nic nie strzelił to i tak korona powędrowałaby do niego. Ale brawo za ambicję.

Barki Todżik: Kirgizbojew – Małodustow (46.Abdurachim), O.Safarow, Nurmatow, Chanonow, S.Azimow (65.Mirzojew), Soliechow, Jodgorow Ż, Zabirow, M.Safarow Ż

Istiqlol: Jatimow – Sulajmonow, Zajniddin Ż (79.Nazarow), Radżabow, Kosimow, Rachimow Ż (56.Dżurabojew), Pandższanbe, Bobodżonow, Tursunow, Golami (35.Wosiew), Sz.Bobojew (MVP meczu)

Sędzia: Zajniddinow (Duszanbe)
Widzów: 100
tjk-championship3

CSKA Pomir Duszanbe – Chatlon Bochtar 3:3 (Chabibullojew 28, M.Abdugafforow 34-karny, Kosimow 79-karny – Barotow 26, Uzokow 77, Szomurodow 86-karny). Jak na wojskowy klub przystało, strzelanie na koniec musiało być. I było, lecz walkę o piątą lokatę wygrali goście a nie oni.

CSKA Pomir: Karajew Ż – Chabibullojew, D.Ergaszew, Z.Cholikow Ż, B.Azimow Ż, S.Dżaliłow (80.Kodirow), Pajzow Ż, Mirzonadżot, Kosimow Ż (MVP meczu), Gafforow, M.Abdugafforow

Chatlon: F.Bobojew – Barotow, Naskow, Radżabow Ż, Szomurodow Ż, Zardijew, Szaripow, Achunow Ż, Uzokow, Kamczynow, Saidow

Sędzia: Sajdullo (Duszanbe)
Widzów: 200

Regar-TadAZ Tursunzoda
– Pandższer Kołchozobod 2:0 (Rustamow 44, 84). Awtomobilcy za sprawą dubeltówki Nawruza Rustamowa wskoczyli do górnej połówki tabeli kosztem pewnych baraży gości. Sam Rustamow dzięki temu wylądował na strzeleckim podium.

Regar-TadAZ: Rizojew – O.Abdugafforow, Tuchtasunow, Bobomurodow, Kalandarow, Chołbekow, Azizow (85.W.Safarow), Machamadijew (58.A.Safarow), S.Karimow, Rasułow (88.Chodżybajew), Rustamow (MVP meczu)

Pandższer: Nimatow – Todżiachmedow, Salimow (90+1.Dżobirow), Dżamszedzade, Hotam, Sharifi, Chudojnazarow, Dawlatbekow, Awgonow, Gajurow (65.Turachonow), Edward

Sędzia: Kabirow (Nurek)
Widzów: 500

W tej kolejce padło 14 goli (3,5 na mecz) zaś ogółem w 21 kolejkach (84 spotkania) strzelono 219 bramek (10,43 na kolejkę i 2,61 na mecz).

Tabela końcowa:

Tadżykistan tabela

Nagrody i wyróżnienia:
Barki Todżik Duszanbe – najgorsza ofensywa, najgorsza defensywa, najgorsza różnica goli, największe rozczarowanie
FK Chodżent – najlepsza ofensywa, najlepsza różnica goli
Istiqlol Duszanbe – najlepsza defensywa
Kuktosz Rudaki – największa rewelacja, najradośniej grająca drużyna (63 gole w 21 meczach tej drużyny, średnia 3 na mecz)
Pandższer Kołchozobod – najgorsza ofensywa, najnudniej grająca drużyna (45 gole w 21 meczach tej drużyny, średnia 2,14 na mecz)

Najwięcej goli w meczu:
24 maja, Chodżent – Istiqlol 4:3

Najwyższe zwycięstwa (u siebie w i w ogóle):
29 kwietnia, Chodżent – Pandższer 4:0
19 sierpnia, Chodżent – CSKA Pomir 4:0

Najwyższa wygrana wyjazdowa:
22 kwietnia, CSKA Pomir – Regar-TadAZ 0:3

Pierwsza trójka:
Istiqlol Duszanbe – dziewiąte podium w historii i z rzędu, w tym siódmy złoty medal (wcześniej w latach 2010, 2011, 2014-2017)
FK Chodżent – jedenaste ligowe podium w historii (drugie z rzędu), w tym szóste wicemistrzostwo (poprzednie w latach 1998, 2002, 2003, 2015 i 2017)
Kuktosz Rudaki – pierwsze podium w historii i to w swoim debiutanckim sezonie w ekstraklasie. Brawo!

2. runda eliminacji Ligi Mistrzów AFC – Istiqlol Duszanbe
Faza grupowa Pucharu AFC – Istiqlol Duszanbe/FK Chodżent
2. runda eliminacji Pucharu AFC – FK Chodżent/Regar-TadAZ Tursunzoda
Jeśli mistrz Tadżykistanu spełni swój sen i awansuje do fazy grupowej AFC Champions League, w fazie grupowej Pucharu AFC zobaczymy wicemistrzów z Chodżentu a w eliminacjach – i tu zonk – nie zagra wtedy Kuktosz Rudaki, gdyż nie spełnia wymogów licencyjnych AFC na występy azjatyckich pucharach. Czyli okazuje się, że warto było powalczyć o czwartą lokatę w tabeli, którą zajął Regar-TadAZ.
A jeśli Istiqlol odpadnie w 2. (na wyjeździe zmierzy się ze zdobywcą Pucharu Turkmenistanu, AGMK Olmalik) lub 3. (tu rywalem, też na wyjeździe będzie saudyjski Al-Nassr Rijad) rundzie eliminacji, wtedy dokona się obsuwa i mistrzowi Tadżykistanu na pocieszenie pozostanie faza grupowa Pucharu AFC zaś w eliminacjach tych rozgrywek po prostu zagra Chodżent, co mi się wydaje dużo bardziej prawdopodobną opcją (jego rywalem będzie Ałaj Osz lub zdobywca Pucharu Turkmenistanu).
Baraże – Pandzszer Kołchozobod (18 i 22 listopada zmierzy się z Eschatą Chodżent, pierwszy mecz w Chodżencie)
Spadek – Barki Todżik Duszanbe
Awans – FK Istarawszan

Królem strzelców Megafon Kachramonchoi Todżikiston 2018 został Szeriddin Bobojew (Istiqlol, 19 lat), który strzelił 12 goli.
sheriddin-boboev-fcistiklol
Ten utalentowany zawodnik, który zagrał jeden mecz w dorosłej kadrze a rok temu był wypożyczony do Barki Todżika Duszanbe jest jednak jednym z najsłabszych królów strzelców w historii ligi. Tyle samo bramek strzelił w 2005 roku Achtam Chamrokułow (Wachsz Kurgonteppa) a o jedną mniej zdobyli królowie strzelców z 1992 (Umed Alidodow, Pamir Duszanbe) i 2013 roku (Hussein Sochrabi, Istiqlol Duszanbe). I tu kolejna ciekawostka: od 2010 roku najlepszy strzelec danego sezonu ligowego pochodzi wyłącznie z Istiqlola Duszanbe. A oto lista:
2010 – Jusuf Rabijew – 30 goli
2011 – Jusuf Rabijew – 32 gole
2012 – Dilszod Wosiew – 24 gole
2013 – Hussein Sochrabi – 11 goli
2014 – Dilszod Wosiew – 15 goli
2015 – Manuczechr Dżaliłow – 22 gole
2016 – Manuczechr Dżaliłow – 22 gole
2017 – Dilszod Wosiew – 16 goli
2018 – Szeriddin Bobojew – 12 goli
Poprzednim królem strzelców Wyższej Ligi Tadżykistanu nie występującym w Istiqlolu był w 2009 roku Numon Hakimow z Wachsza Kurgonteppa, który do siatki trafił wówczas 15 razy.
Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się z 9 golami na koncie: Dżachongir Ergaszew, Farchod Tochirow (obaj Chodżent) i Nawruz Rustamow (Chatlon/Regar-TadAZ).

To w zasadzie byłoby na tyle. Sezon zakończy dwumecz barażowy Eschaty i Pandższera. Tadżycy, w przeciwieństwie do reszty tzw. PA4 (Postsowieckiej Azjatyckiej Czwórki, czyli Uzbeków, Turkmenów i Kirgizów) nie wystąpią w styczniowym Pucharze Azji, zatem po przerwie zimowej emocje związane z futbolem tego kraju rozpoczną się 12 lutego, kiedy po raz pierwszy w historii o Ligę Mistrzów AFC zagra przedstawiciel Tadżykistanu, czyli nie kto inny jak Istiqlol Duszanbe.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 428

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze