Ostatnia, 28. kolejka Top Ligi

Abdysz-Ata Kant – Dordoi Biszkek 1:2 (Szukurow 16 – Żyrgałbek Uulu 29, Szaarbekow 90+3) https://www.youtube.com/watch?v=2EOJ8Qk_w7w – 1. połowa, https://www.youtube.com/watch?v=3hCxYbi7PfE – 2. połowa
Wykonania rzutu wolnego, jakiego dopuścił się Alimardon Szukurow, nie powstydziłby się zapewne sam Andrea Pirlo czy Cristiano Ronaldo. Ładnie zakręconej piłki Kadyrbekow nie dał rady obronić. Niecały kwadrans później Dordojewscy mistrzowie rozegrali tiki-takę po kirgisku. W budowanej przez około minutę bramkowej akcji naliczyłem 12 podań, przy których gospodarze nawet nie dotknęli piłki. Gola po strzale zza pola karnego zdobył Żyrgałbek Uulu a asystę zaliczył Sydykow. A jako że koniec zwieńczył dzieło, z całkiem niezłą ekipą z Kantu goście chcieli koniecznie wygrać zatem w doliczonym czasie zdobyli zwycięską bramkę. Tapajew zagrał do przodu do Żyrgałbeka Uulu, ten wjechał w pole karne, wystawił piłkę Szaarbekowa i przypieczętował dziesiąte zwycięstwo z rzędu graczy Aleksandra Kriestinina.
pobedny_1

Dordoi rozpoczął mecz w składzie: Kadyrbekow – Otkiejew, Kozubajew, Jusupow, Miszczenko – Sydykow – Musabekow, Szamszyjew – Sagynbajew, Batyrkanow, Żyrgałbek Uulu

Rezerwowi: Kaszuba, Szeratow, Sidorienko, Tapajew, Azarow, Szaarbekow, Salijew

Najaktywniejszymi piłkarzami mistrza kraju w tegorocznym sezonie ligowym byli:

Biekżan Sagynbajew (16 goli, 15 asyst)
DriEmlYW4AAlFXu
Kairat Żyrgałbek Uulu (11 goli, 20 asyst)
DriEmldXQAArkFJ
Ernist Batyrkanow (17 goli, 8 asyst)
DriEmlRWsAATIgx
i Murolim Achmedow (13 goli i 10 asyst)
DriEmlXXgAAZcZD

FK Kara-Bałta – Akademia Futboła Osz 2:3 (Abdukaimow 22, 41 – Mieżitow 10, Izakow 59, Keldiarow 81). Dwa najsłabsze zespoły się spotkały. W nieco lepszych nastrojach kończą sezon beniaminkowie, których ostatnie miejsce żadnym zaskoczeniem nie jest.
DrPdHORXcAA8EAp
FTs Ilbirs Biszkek – Ałaj Osz 1:5 (Jesin 7 – Inkoom 11, Kojo 25, 33, 57, Mansurow 68). No i tak to. Wicemistrzowie wyładowali złość, wynikającą z utraty tytułu po trzech latach panowania na beniaminkach, którzy zostaną w lidze na następny rok. Hat-trick Kojo był tylko potwierdzeniem znakomitej strzeleckiej dyspozycji Ghańczyka w tym sezonie.

Neftczi Koczkor-Ata – Ałga Biszkek 3:1 (Szakirow 7, 84, Iminow 43 – Turakułow 88). Nafciarze wygrali walkę o górną połówkę tabeli.

W tej kolejce padło 18 goli (4,5 na mecz) zaś ogółem w 28 kolejkach (112 spotkań) strzelono 426 bramek (15,21 na kolejkę i 3,8 na mecz).

Tabela końcowa:

Tabela Kirgistan

Jako że to była ostatnia kolejka Top Ligi, czas na podsumowania.


Nagrody i wyróżnienia:

Dordoi Biszkek – najlepsza ofensywa, najlepsza różnica goli
FK Kara Bałta – najradośniej grająca drużyna (129 goli w 28 meczach tej drużyny, średnia 4,61 na mecz)
Abdysz-Ata Kant – najlepsza defensywa, najnudniej grająca drużyna (82 gole w 28 meczach tej drużyny, średnia 2,93 na mecz), największa niespodzianka (powód: wicemistrzostwo w ubiegłym roku okazało się nie być jednorazowym wyskokiem, Abdysz-Ata nie zszedł poniżej podium)
Ałga Biszkek – największe rozczarowanie. Klub niegdyś z czołówki, który teraz spadł do poziomu średniaka
Akademia Futboła Osz – najgorsza ofensywa, najgorsza defensywa, najgorsza różnica goli

Najwięcej goli w meczu:
18 kwietnia: Kara-Bałta – Ałaj 5:6

Najwyższe zwycięstwo (u siebie w i w ogóle):
22 września, Ałaj – Kara-Bałta 9:0 (ciekawostka: najwyższe zwycięstwo w ubiegłorocznym sezonie ligowym również odniósł Ałaj z Kara-Bałtą, z tym że gracze z Oszu zdobyli jedną bramkę więcej)

Najwyższa wygrana wyjazdowa:
27 października, Akademia Futboła – Dordoi 0:8

Pierwsza trójka:
Dordoi Biszkek – osiemnaste podium w historii i z rzędu, w tym dziesiąty złoty medal (wcześniej w latach 2004-2009, 2011, 2012 i 2014)
Ałaj Osz – jedenaste ligowe podium w historii (czwarte z rzędu), w tym dopiero pierwsze wicemistrzostwo
Abdysz-Ata Kant – również jedenaste podium w historii, w tym piąty brązowy medal (wcześniej w latach 2010, 2011, 2013 i 2015)

Czyli te same drużyny co na podium ubiegłorocznym, z tym że Dordojewcy z najniższego stopnia podium przesunęli się na najwyższe, spychając na niższe pozycje pozostałą dwójkę.

W fazie grupowej Pucharu AFC zagra Dordoi Biszkek, zaś w eliminacjach tych rozgrywek zobaczymy Ałaj Osz. Czyli obsada pucharowa identyczna jak rok i 2 lata temu, z tym, że tym razem to stołeczna ekipa zagra w grupach a oszska w eliminacjach. Co do awansów i spadków, to teoretycznie spadają dwie drużyny lecz jeszcze nie wiadomo, kto będzie spełniał wymogi licencyjne na grę w ekstraklasie w przyszłym roku. Zatem nie zdziwi mnie, jeśli ulegnie zmianie liczba drużyn w Top Lidze (np. w ubiegłym roku było ich 6, 2 lata temu było ich 7 a 3 lata temu także było ich 6. Ponadto w latach 2012-2014 liczba ta wynosiła 8).

Królem strzelców Top Ligi 2018 został wspomniany Ghańczyk Joel Kojo (Ałaj) który strzelił 26 goli. To najlepszy król strzelców od 2004 roku, kiedy 28 bramek ustrzelił Zamirbek Dżumagułow (Dordoi, wówczas Dordoi-Dynamo Naryn). Rekord strzelecki został ustanowiony rok wcześniej, gdy 38 trafień zanotował Roman Korniłow (SKA-PWO Biszkek, obecnie Ałga).
fbbfb6d1aea309c00499b2be3358b965
Tuż za plecami Kojo usadowili się choćby Afgańczyk Amiruddin Sharifi (Ałaj, 21 goli) i Ernist Batryrkanow (Dordoi, 17 goli). Dla porównania, Gwinejczyk Alia Silla, który był królem strzelców w trzech ostatnich sezonach, teraz trafił sześciokrotnie do siatki.

Aha, jeszcze jedno. Co do Ałaja, warto odnotować, że 18 maja przyznano walkowery jego przeciwnikom, gdyż w pierwszych sześciu kolejkach w ich składzie występował zawodnik, co do do którego uprawnień były spore wątpliwości (Uzbek Rasułbek Taszłankułow, który był zarejestrowany jako obywatel Kirgistanu). Jednak 22 lipca decyzja została cofnięta i Ałaj mógł prawie do końca ścigać się z Dordoiem o mistrzostwo.

Mamy nadzieję, że następny sezon Top Ligi również dostarczy wielu wspaniałych spotkań i emocji 🙂 rozgrywki ligowe wrócą po przerwie zimowej prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia.
W międzyczasie kibicom kirgiskiej piłki pozostaje emocjonować się choćby występami reprezentacji Kirgistanu, o której wspomniałem choćby tutaj.
A do Pucharu AFC, w którym Ałaj Osz zagra w eliminacjach z drużyną z Turkmenistanu (Ahal bądź Altyn Asyr), nawiążę jeszcze w grudniu bądź styczniu.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 310

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze