Dziś środa, a więc czas na kolejny wpis do Encyklopedii Klubów J.League. Pora na Sagan Tosu!
Sagan Tosu (サガン鳥栖) powstał w 1997 roku. Sagan przejął “Tosu Futures”, które istniało od 1987 roku. W 1999 roku klub został przyłączony do nowo powstałej J2. League. Na zapleczu japońskiej ekstraklasy Sagan spędził 13 sezonów, aż do roku 2011, kiedy to zajął drugie miejsce w J2 i awansował do J.League. Wszyscy skazywali ich na szybki spadek, ale klub z Kiusiu rozegrał fantastyczny sezon. Zajął 5. miejsce i był o krok od awansu do Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Niestety przegrał w ostatniej kolejce z Yokohamą F. Marinos i trzecie miejsce i jego kosztem zajęła Urawa Red Diamonds. W 2013. roku Tosu doszło do półfinału Emperor’s Cup, co jest najlepszym wynikiem osiągniętym przez jakikolwiek klub z wyspy Kiusiu od 1981. roku, kiedy to Nippon Steel Yawata SC również wystąpiło w półfinale. Rok 2014 to kolejny bardzo dobry ligowy występ, bowiem Tosu przez bardzo długi okres było liderem tabeli i grało naprawdę atrakcyjny i efektywny futbol. W sierpniu tego samego roku doszło jednak do nagłego zwolnienia trenera Yoon Jung-Hwana i klub ostatecznie zakończył rozgrywki na 5. miejscu. Również w 2014 roku, klub nawiązał współpracę z włoskim Juventusem. Prezydentem i współwłaścicielem Tosu jest Minoru Takehara. Jego rządy to najlepsze co mogło się przydarzyć klubowi, zaraz po kontrakcie sponsorskim z Cygames. Dzięki pieniądzom firmy udało się bowiem sprowadzić do klubu takich zawodników jak Mu Kanazaki, czy Fernando Torres.
Niestety firma zdążyła się już wycofać z kontraktu sponsorskiego z klubem i w przypadku spadku do J2, albo trudności w znalezieniu drugiego tak bogatego sponsora, Sagan może znaleźć się w iście dramatycznej sytuacji. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
812 Kyomachi, Tosu, Saga Prefecture 841-0034, Japonia
Stadion wybudowano w 1996 roku i od początku swojego istnienia był domem dla Tosu Futures, a potem Saganu Tosu. Leży tuż przy torach kolejowych i stacji Tosu, dzięki czemu można łatwo i szybko dostać się pociągiem na stadion. Obiekt pomieści 24,130 osób.
Tosu to małe miasto leżące na wyspie Kiusiu, w prefekturze Saga. Szacowana populacja wynosi niewiele ponad 70 tysięcy mieszkańców. Miasto jest częścią metropolii Fukuoka i około 5% mieszkańców pracuje, bądź chodzi do szkoły właśnie tam.
Miasto jest dość niewielkie, ale to nie oznacza, że jest mało ciekawe. Jak niemal każda Japońska lokacja kryje w sobie bowiem kilka interesujących miejsc.
Trenerem Tosu jest Kim Myung-Hwi. Urodzony w Japonii Koreańczyk objął stanowisko 19. października 2018 roku i zastąpił Massimo Ficcadentiego. Wcześniej prowadził młodzieżowe zespoły Saganu, które objął od razu po zakończeniu piłkarskiej kariery w Tosu w roku 2012. Kim poprowadził zespół dopiero w dwóch ligowych spotkaniach, ale oba z nich wygrał. Przegrał co prawda spotkanie ćwierćfinału Emperor’s Cup z Urawą, ale w Tosu każdy myśli przede wszystkim o utrzymaniu w J.League, które przy obecnej formie zespołu jest bardzo prawdopodobne.
Jednym z najpewniejszych punktów zespołu jest Shuichi Gonda, bramkarz Tosu. Gonda jest wychowankiem FC Tokyo, gdzie spędził 9 lat i rozegrał 243 spotkania. W Tosu przebywa od lutego 2017 roku i ma na koncie 77 występów. W swojej karierze sięgał po Emperor’s Cup, Puchar ligi japońskiej i Mistrzostwo J2.League z FC Tokyo, a także Mistrzostwo ligi regionalnej Austrii z SV Horn. W 2011. roku był członkiem kadry Japonii, która sięgnęła po Puchar Azji.
Jednym z weteranów występujących w barwach Saganu jest Yoshiki Takahashi. Ten 33-letni Japończyk jest wychowankiem klubu z prefektury Saga i występuje w nim, z drobną przerwą na epizod w Vegalcie Sendai, od 2004. roku. Ma na swoim koncie 323 występy, 18 bramek i 15 asyst.
Kolejnym doświadczonym zawodnikiem jest Yohei Toyoda. Wychowanek Nagoi Grampus grał m.in. w Montedio Yamagacie, Kyoto Sandze, Ulsan Hyundai i obecnie w Sagan Tosu. Odszedł do Korei, aby wystąpić z Ulsan w Azjatyckiej Lidze Mistrzów i doszedł z klubem do 1/16 finału rozgrywek. Po pół roku spędzonym poza granicami Japonii wrócił do kraju, a konkretnie do Saganu Tosu, w barwach którego rozegrał już łącznie 302 spotkania, w których aż 136-krotnie wpisywał się na listę strzelców. Do tego dołożył 26 asyst. 33-latek był w 2011 roku królem strzelców drugiej ligi, a w 2013 zdobył z Japonią Puchar Azji Wschodniej.
W lipcu tego roku do Tosu przyszedł Mu Kanazaki. Japończyk, który jest wychowankiem Oity Trinita zamienił Kashimę Antlers, z którą sięgnął po Puchar ligi, Puchar Cesarza, Superpuchar i Mistrzostwo, na Sagan Tosu, gdzie miał stworzyć z Fernando Torresem iście zabójczy duet. Kanazaki był również ważnym ogniwem złotej drużyny Nagoi Grampus, która w 2010 roku sięgnęła po Mistrzostwo Japonii. W swojej karierze grał nie tylko w kraju wschodzącego słońca. W 2013 roku został zawodnikiem FC Nürnberg, gdzie nie poszło mu jednak najlepiej. Przeszedł więc do Portimonense, gdzie obecnie występuje Shoya Nakajima. W Portugalii rozegrał 56 spotkań, w których zdobył 17 bramek. Oczywiście był w składzie Kashimy Antlers, która w 2016 roku stoczyła piękny bój z Realem Madryt w finale Klubowych Mistrzostw Świata.
Fernando Torres. Tego Pana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dwukrotny Mistrz Europy, Mistrz Świata, zdobywca Ligi Mistrzów, dwóch Lig Europy i Pucharu Anglii. Całkiem niezły dorobek ma wpisany w CV były zawodnik Atletico (350 występów), Liverpoolu (142 mecze), Chelsea (172 spotkania), czy Milanu (10 meczów). Torres ma także na koncie 110 występów w kadrze Hiszpanii. Wychowanek Atletico, pomimo wielu topowych klubów, w których grał, najbardziej jest kojarzony ze swoimi genialnymi występami w angielskim Liverpoolu. Do Japonii przyszedł aby pomóc Saganowi z utrzymaniem i podnieść poziom oraz morale kolegów z zespołu.
Niestety, jak dotąd Sagan Tosu nie może się pochwalić zdobyciem żadnego trofeum.
Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM
Wyświetleń: 670