Gdy w Europie kibice emocjonowali się Ligą Narodów UEFA, w Azji Środkowej fani futbolu zastanawiali się, jak w selekcjonerskim debiucie na uzbeckiej ławce wypadnie 62-letni Argentyńczyk Hector Cuper, niegdyś osiągający sukcesy z Realem Mallorca, Valencią czy Interem Mediolan.

Ów debiut nastał 6 września na stadionie Bunyodkoru w Taszkencie. Przeciwnikiem Białych Wilków byli Syryjczycy, z którymi Uzbecy mierzyli się w ostatniej fazie eliminacji rosyjskiego Mundialu (w obu przypadkach gospodarze wygrywali po 1:0). Łącznie było to czwarte starcie uzbecko-syryjskie: dwukrotnie zwyciężały “Orły z góry Qasioun” (poza wspomnianymi eliminacjami jedni i drudzy grali ze sobą także w grudniu 1996 roku w Pucharze Azji, wówczas skończyło się 2:1) a raz, o czym już napisałem, wygrali Uzbecy.

Niestety, nie znalazłem składów z tamtego spotkania, zatem niech Wam posłużą screeny z wyjściowymi jedenastkami z obu ekip:

Skład Uzbeków
Skład Syrii

Dla 35-letniego Ignatija Niestierowa, na co dzień golkipera Lokomotiwu Taszkent, był to setny występ w barwach narodowych (przed nim jedynie poprzedni szkoleniowiec, Timur Kapadze ze 119 meczami i Serwer Dżeparow, który zagrał 126 spotkań w barwach narodowych). Z tej okazji otrzymał pamiątkową koszulkę.

Koszulka NIestierowa

Uzbekistan – Syria 1:1 (Bikmajew 64-karny – Al-Soma 78) https://www.youtube.com/watch?v=AIHrpYAXJJs
Obustronne spotkanie. Najlepszą szansę w pierwszej połowie miał Nagajew, który tuż przed przerwą minął Almę ale się zamotał, po czym obrońca zabrał mu piłkę. W drugiej odsłonie kibice już doczekali się goli. Najpierw najlepszy snajper taszkenckich Kolejarzy, Marat Bikmajew, nie pomylił się z jedenastu metrów zaś niecały kwadrans później centrę z prawej strony wykończył głową kapitan drużyny. Remis mógł zostać osiągnięty dwie minuty wcześniej, lecz w poprzeczkę trafił Omari. Uzbecy przełamali się po trzech kolejnych porażkach bez zdobyczy bramkowej ale ten mecz był ich wykonaniu taki sobie.

Sędziował Czarymyrat Kurbanow z Turkmenistanu.

Tego samego dnia na stadionie im. Dolena Omurzakowa w Biszkeku po raz czwarty w historii zagrały ze sobą Kirgistan i Palestyna. Dotychczas bilans był bardzo wyrównany (1-1-1, bramki 2:2). I taki pozostał (obecnie 1-2-1, bramki 3:3).

Kirgistan – Palestyna 1:1 (Murzajew 2 – Dabbagh 38) https://www.youtube.com/watch?v=d4sXgSJwNKk
Generalnie remis ze wskazaniem na Kirgizów, który zaczęli z wysokiego “C”. Po długiej piłce Murzajew wygrał pojedynek główkowy i poszedł przebojem w pole karne z obrońcą na plecach, po czym minął Aliego i kopnął do pustej bramki. Wyrównanie nadeszło po centrze Batrana z lewej strony i główce Dabbagha. Podopieczni Noureddine’a Ould Aliego przełamali się, co prawda, po pięciu spotkaniach bez zdobyczy bramkowej, jednak od sześciu potyczek nie wygrywają (ostatnie zwycięstwo odnieśli 14 listopada zeszłego roku, było to 8:1 u siebie w eliminacjach Pucharu Azji przeciw Malediwom). 84 minuty rozegrał gracz GKS Tychy, Edgar Bernhardt.

Składy obu drużyn:

Kirgistan - Palestyna
Kirgistan - Palestyna 2

Sędzia: Aleksandr Alijew (Kazachstan)
Widzów: 5200

Minęły 4 dni, a na tym samym stołecznym obiekcie rozegrano kolejne spotkanie towarzyskie.

Kirgistan – Syria 2:1 (Żyrgałbek Uulu 77, Sagynbajew 87 – Al-Soma 81-karny. Czerwone kartki: Al-Mawas, 78. minuta oraz Youssef, 89. minuta – obaj z Syrii) https://www.youtube.com/watch?v=8iuJJiweQ7c
Przed przerwą nic. Od razu po niej Kirgizi rzucili się na gości. W 61. minucie po główce Ahmedowa piłka skozłowała i trafiła w słupek. Aż Żyrgałbek Uulu otrzymał kapitalną prostopadłą piłkę od Bernhardta, wjechał w pole karne, minął przeciwnika po czym trafił od słupka. Chwilę później faul Tagoe i wykorzystany karny. Jeszcze przed końcem Żyrgałbek Uulu wywalczył dzielnie piłkę na prawej stronie, zagrał po ziemi do środka a Sagynbajew odzyskał prowadzenie. Chwilę później doszło do przepychanek, których najaktywniejszy uczestnik został usunięty z boiska. Drużyna Bernda Stange przerwała passę czterech remisów z rzędu (ostatnia dotychczasowa porażka: 10 października ub. roku, azjatyckie baraże o MŚ 2018, Australia – Syria 2:1 po dogrywce) a także ósmy raz z rzędu nie wygrała (poprzednie zwycięstwo: 31 sierpnia zeszłego roku, było to 3:1 z Katarem w Melace w ramach eliminacji MŚ 2018). W ten oto sposób Kirgizom udało się to, czego nie potrafili zrobić ich wielcy uzbeccy sąsiedzi, czyli wygrać z Syryjczykami (była to trzecia wygrana w szóstym starciu obu krajów, ponadto remis i dwie wygrane Syrii, bramki 9:7 dla ekipy z Bliskiego Wschodu).

Niestety, składów z tego meczu nie znalazłem.

I na koniec spotkanie chyba najciekawiej się zapowiadające w naszym czteropaku.

Stadion Bunyodkoru, Taszkent:
Uzbekistan – Iran 0:1 (Torabi 67 po podaniu Ezatolahiego) https://www.youtube.com/watch?v=_8aB9sfexKA
Był to dziesiąty, jubileuszowy pojedynek uzbecko-irański. Persowie zwyciężyli po raz ósmy (przy wygranej Uzbeków i remisie, bramki 2:13). Choć mogło być inaczej, jak pisze tutaj red. Adam Błoński: https://azjagola.com/2018/09/13/azjatycka-naparzanka/
Groźne kontry Białych Wilków nie przynosiły efektów (zabrakło skuteczności) za to jedna akcja prawą stroną Persom się powiodła. I tak oto powtórzył się wynik spotkania obu ekip w Teheranie, które miało miejsce 19 maja. Uzbekistan od dziewięciu spotkań nie może odnieść zwycięstwa (do poprzedniego doszło 25 sierpnia ub. roku, kiedy towarzysko roznieśli u siebie Kirgizów aż 5:0). A może przełamie się, gdy coraz więcej szans dostaną zawodnicy z kadry U-23, którzy w styczniu zwyciężyli w kontynentalnych mistrzostwach swojej kategorii wiekowej? Mam na myśli choćby Rustamdżona Aszurmatowa (Bunyodkor), Dżasurbeka Jachszybojewa (Pachtakor) czy Dżawochira Sidikowa (Kokand-1912). Będziemy uważnie śledzili trenerskie poczynania pana Cupera i liczymy na to, że któryś z młodych, zdolnych Uzbeków zabłyśnie w kadrze, aspirującej po raz kolejny do miana czarnego konia Pucharu Azji. Z kolei w irańskiej ekipie cały mecz rozegrał Milad Mohammadi z Achmata Grozny i dostał żółtą kartkę.

Składy drużyn:

Uzbekistan - Iran

Sędzia: Dmitrij Maszencew (Kirgistan)
Widzów: 19462

A już w najbliższym czasie:
13 października Uzbekistan zmierzy się z Koreą Północną, 3 dni później z Katarem. Tego samego dnia Kirgistan zagra z Malezją. Ponadto na 20 listopada zaplanowany jest sparing Uzbekistanu z Koreą Południową. To wszystko to są mecze towarzyskie.
Ponadto już niedługo na AzjaGola nastąpi powrót uzbeckiej Super Ligi po wakacjach. Będę razem z Wami zaglądał również do Turkmenistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu.
Bądźcie na bieżąco, bo będzie się działo!

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
https://twitter.com/red_bobini91

Wyświetleń: 295

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze