Ruszamy z nową, cotygodniową serią artykułów, którymi postaramy się przybliżyć sylwetki klubów występujących w J.League i J2.League. Na pierwszy ogień idzie rewelacja tego sezonu J.League, czyli Consadole Sapporo.

190px-Consadole_Sapporo_logo.svg

Hokkaido Consadole Sapporo (北海道コンサドーレ札幌), bo tak brzmi pełna nazwa klubu, powstało w 1935. roku jako Toshiba S.C. Co ciekawe, Toshiba została założona w Kawasaki. W 1978. roku awansowali do Japan Soccer League 2, a do JSL w 1989. roku
W 1992. roku, jako, że nie byli gotowi na awans do J.League, dołączyli do nowo uformowanej Japan Football League. Sezon 1995. był ostatnim, który grali jako “Tochiba S.C.” 

Właściciel klubu, który znajdował się wtedy w Kawasaki uznał, że miasto nie jest idealne dla klubu. Miała na to wpływ obecność klubu Verdy Kawasaki, który przeniósł się z czasem do Tokyo i istnieje obecnie pod nazwą Tokyo Verdy. W mieście został tylko jeden klub – Kawasaki Frontale. Mimo to włodarze klubu zdecydowali się przenieść klub do Sapporo. Do 1996. roku klub przeszedł z rąk Toshiby do Hokkaido Football Club.

Consadole “odziedziczyło” licencję na grę w JFL po Tochibie. W 1997. roku wygrali rozgrywki JFL i awansowali do J.League. Rok później zostali pierwszą drużyną, która doświadczyła spadku z nowej J.League.

W 1999. roku nowym szkoleniowcem Sapporo został były trener reprezentacji Takeshi Okada.

8a18dfb00a5a1483692a7f36f6f29d8a

W swoim pierwszym sezonie zajął z drużyną dopiero 5. miejsce, co oznaczało brak awansu do J.League. Oznaczało to również fatalną sytuację finansową klubu, która niemal doprowadziła Consadole do bankructwa. Kolejny sezon oznaczał więc ogromne cięcia i bywało, że w podstawowym składzie większość stanowili gracze wypożyczeni. Dość rozpaczliwa strategia, ale zapewne nikt jej żałuje. Sapporo wygrało bowiem J2 i awansowało do J.League w roku 2000. Dwa lata później klub nie zdołał utrzymać u siebie Okady i ten opuścił Sapporo razem z klikoma ważnym zawodnikami. Poskutkowało to ponownym spadkiem z J1. Włodarze klubu znowu postanowili zainwestować w klub mnóstwo pieniędzy, ale niestety nie przyniosło to nic dobrego, gdyż Consadole zajęło dopiero 9. miejsce w J2. Klub ponownie wpadł w poważne problemy finansowe i musiał zrezygnować z najlepiej opłacanych zawodników m.in. z Yasuyukiego Konno, który odszedł do Tokyo. W 2007. roku Sapporo znów wygrało J2 i powróciło do J.League.

brunoquadroschampionjleague2007a

Nie na długo, bo w 2008. roku znów spadło, przejmując od Kyoto Sangi rangę zespołu najczęściej spadającego z J.League. W 2011. roku, Consadole ponownie wywalczyło awans do J.League, ale sezon 2012 w wykonaniu klubu z Hokkaido był jednym z najgorszych w historii J.League. Consadole Sapporo miało bowiem najwięcej bramek straconych na mecz, najgorszy dorobek punktowy na mecz i najwyższy wskaźnik porażek, co poskutkowało spadkiem już po 27. kolejkach.

W 2016. roku klub zmienił nazwę na Hokkaido Consadole Sapporo i w tym samym roku wrócił do J.League po kolejnym mistrzostwie J2.

consadole-sapporo-aec193f1-0dce-4ece-abec-955f79b642f-resize-750

Stadion: Sapporo Dome (札幌ドーム)


1 Hitsujigaoka, Toyohira Ward, Sapporo, Hokkaido 062-0045, Japonia

aspect-ArQPgFx0Lj-700xauto

Stadion zaprojektował Hiroshi Hara, znany Japoński architekt, odpowiedzialny m.in. za stację w Kioto i Umeda Sky Building w Osace. Stadion otwarto w marcu 2001 roku i rozegrane na nim zostały 3 spotkania Mistrzostw Świata w 2002. roku: Niemcy – Arabia Saudyjska, Argentyna – Anglia i Włochy – Ekwador. Stadion był nawet wykorzystany podczas Rajdu Japonii w 2008 i 2010 roku.

Ze stadionu korzysta zarówno drużyna piłkarska, jak i baseballowa. Proces zmiany murawy jest niezwykle pomysłowy i interesujący, co ładnie pokazuje poniższy filmik.

Pojemność stadionu wynosi 41,484

15843573

Miasto: Sapporo (札幌市)

about_sapporo

Sapporo to piąte pod względem populacji miasto w Japonii i największe miasto na wyspie/prefekturze Hokkaido, której jest stolicą.

1

Miasto stało się sławne w 1972. roku, kiedy to było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
W Sapporo znajdziemy dużo atrakcji i niezwykłych miejsc wartych zobaczenia:

  • Susukino – to “rozrywkowa” dzielnica miasta. Znajdziemy tam m.in. dużo sklepów, restauracji i barów.

spot_susukino_01

  • Moerenuma Park – to duży park znajdujący się na przedmieściach Sapporo. Park jest ogromny, posiada dużo zieleni i różnych dodatków, przez co staje się bardzo unikalnym i atrakcyjnym miejscem. Znajdziemy tam m.in. wspaniałą ścieżkę na górę Moere

f_moere_01main

  • Mount Moiwa – to jedna z wielu porośniętych lasem gór w okolicy, ale jest szczególnie atrakcyjna ze względu na punkt widokowy z którego widać całe miasto.

38

  • Sapporo Clock Tower – Charakterystyczna wieża, która powstała w 1878. roku. Budynek został wybudowany na Amerykański design. Obecnie jest to najstarszy budynek w Sapporo.

Sapporo_Clock_Tower_(16144265946)

  • Sapporo Breweries – czyli najstarszy Japoński browar, który powstał w 1876. roku w Sapporo. Marka Sapporo Premium jest znana na cały świecie i ma swoje rozlewnie m.in w Wietnamie, Kanadzie, czy USA.

800px-Sapporo_beer_canada

Ok, wystarczy tej turystyki. Obecnym trenerem Consadole jest Mihailo Petrović. Serb trenował wcześniej Sanfrecce Hiroshime i Urawe Red Diamonds. W Hiroshimie często stosował ustawienie 3-6-1, które przejął po nim obecny selekcjoner reprezentacji Japonii, Hajime Moriyasu. Petrović objął Sapporo na początku obecnego roku. W 28. spotkaniach zanotował 10 zwycięstw i 10 porażek we wszystkich rozgrywkach.

Consadole Sapporo v Urawa Red Diamonds - J.League J1

Mimo wszystko Sapporo rozgrywa świetny ligowy sezon. Plasuje się obecnie na 4. miejscu, ale gdy wygra swój zaległy mecz to przeskoczy FC Tokyo. To właśnie z “gazownikami” Sapporo zagrało jeden ze swoich najlepszych meczów pod wodzą Petrovicia. Zawodnicy z Hokkaido wrócili wtedy z zaświatów i wyszli od 0:2 do przerwy do zwycięstwa 3:2.

Jedną z bramek w tym pamiętnym spotkaniu zdobył Chanathip Songkrasin. Reprezentant Tajlandii występuje w Sapporo od 2017. roku i był on pierwszym Tajem, który trafił do J.League i który zapoczątkował prawdziwy “boom” na zawodników z tego kraju. Sapporo pomogło tym całej lidze, gdyż rynek Tajski jest bardzo chłonny i posiada ogromny marketingowy potencjał. Transfer tego zawodnika miał na to taki wpływ, gdyż Chanathip jest dla swojego kraju kimś pokroju Kagawy, czy Nakaty dla Japończyków.

Tytuły

Jako Consadole Sapporo, klub sięgnął po mistrzostwo JFL w roku 1997, a także 3-krotnie po mistrzostwo J2.League – w roku 2000, 2007 i 2016.

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Zapisz

Zapisz

Wyświetleń: 413

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze