Korea Południowa zawsze słynęła z solidnych bocznych obrońców. Miała w swoich szeregach m.in. Kim Dong-Jina, który sięgał z rosyjskim Zenitem po Puchar UEFA, czy Lee Yong-Pyo, byłego zawodnika Tottenhamu i Borussii Dortmund. Obaj Panowie to lewi obrońcy. Tak dobrzy obrońcy, iż bywały przypadki, że gdy obaj byli do dyspozycji, to jeden z nich był wystawiany na prawej stronie. Wszystko po to, aby mogli grać obaj. Najlepszym przykładem był mundial w 2006. roku, kiedy to w spotkaniach ze Szwajcarią i Francją, nominalny lewy obrońca, Lee Young-Pyo, grał na prawej obronie, podczas gdy Kim Dong-Jin, na lewej. Obecnie Korea ma Lee Yonga, czyli kolejnego bardzo utalentowanego zawodnika, który może zagra dziś swój ostatni mecz na Mistrzostwach Świata. Nie dawał może drużynie dużej jakości, ale często nadrabiał to sercem, które zawsze zostawia na murawie.

Jak wielu reprezentantów swojego kraju, od początków swojej kariery jest oddany grze w K.League gdzie święcił wiele sukcesów. Również w drużynie wojskowej.

Lee Yong

Nazwisko: Lee Yong (이용)

Klub: Jeonbuk Hyundai (Korea)

Wiek: 31

Wzrost: 180 cm

Waga: 74 kg

Występy w kadrze: 26

Lee Yong wystąpił w zaledwie dwóch meczach eliminacji do Mistrzostw Świata, ale przed mundialami w 2014 i tym obecnym, był powoływany do kadry na mecze towarzyskie i jechał z zespołem na ten największy międzynarodowy turniej. Jego wynik w lidze koreańskiej wzbudza szacunek. W 2012. roku wygrał Azjatycką Ligę Mistrzów, rok później trafił do najlepszej jedenastki sezonu K.League,  zdobył mistrzostwo drugiej ligi z wojskowym zespołem w 2015. roku i mistrzostwo K.League z Jeonbuk Hyundai w poprzednim sezonie. Pomijając poprzedni sezon, Lee zawsze omijały kontuzję i dzięki temu zaliczał średnio ponad 1500 minut w każdym sezonie w którym występował. Z wyjątkiem sezonu 2017.

Chociaż jakość jego krosowych zagrań jest jedną z najgorszych spośród Koreańskich zawodników, Lee Yong zademonstrował chęć do poprawy i częściej posyła niskie i zdradliwe piłki w pole karne. Posiada także wyższą zdolność do dobrego ustawienia się na murawie niż odpowiednicy na jego pozycji, a także jest mnie podatny i narażony na zostanie zdominowanym fizycznie przez rywala, niż pozostali Koreańscy boczni obrońcy. Jednakże wszystko to funkcjonuje głównie w K.League, podczas gdy w kadrze narodowej zdarza mu się zaliczać niewidoczne i bezbarwne występy.

Yong zagrał wszystkie mecze na mundialu w Brazylii i w Rosji również jest podstawowym zawodnikiem w kadrze Shin Tae-Younga.

Przed mundialem w 2014. roku, tak opisywał go @Adam_Blonski

“Całe życie i karierę zawodową związany z Ulsanem, prawy obrońca grający w pierwszej jedenastce gdy zespół gra bardzie ofensywną piłkę.  Jest to zachowujący równowagę między obroną a atakiem prawy obrońca który mimo tego że nie strzelił jeszcze w karierze bramki, wielokrotnie był wybierany do jedenastki tygodnia w K.League. W obronie jest skuteczny, ciężko go minąć dzięki jego szybkości i sile, a w ataku dysponuje świetnym dośrodkowaniem z głębi pola, wielokrotnie zaliczając asysty w poprzednim sezonie. Nie posiada dobrego dryblingu tak więc często jest zmuszony oddawać piłkę do tyłu spowalniając tym samym akcje.”

Autor tekstu: Kamil Gala                                                                                                  @GalsonHM

Wyświetleń: 259

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze