W sobotę 10 września po raz dziesiąty rozegrano spotkanie o Superpuchar Kirgistanu. Dość nietypowo, gdyż 9 dni po finale Pucharu Kirgistanu za ten rok.
Zagrali ze sobą: ubiegłoroczny zdobywca pucharu Neftczi Koczkor-Ata (po raz drugi, wcześniej porażka w 2011 roku) oraz mistrz Kirgistanu Dordoi Biszkek (po raz dziewiąty, wcześniej triumfy w latach 2012-2014, 2019 i 2021 oraz porażki w latach 2011, 2017 i 2018)

Oba zespoły miały już okazję zmierzyć się o Superpuchar. Miało to miejsce w 2011 roku, w pierwszej edycji tych rozgrywek. Wówczas na Stadionie Centralnym w Kancie “Nafciarze” zwyciężyli 2:1. Zatem w tym roku nadeszła okazja do rewanżu.

Stadion Kurmanbek, Dżalalabad:

Neftczi Koczkor-Ata – Dordoi Biszkek 1:1, karne 4:5 (Bajmatow 57 – Kojo 90+5)

Taki remis ze wskazaniem na chcących zrehabilitować się po porażce w finale Pucharu Kirgistanu graczy z Koczkor-Aty. Na początku spotkania Israiłow obił poprzeczkę. W drugiej połowie z czasem to “Dordojewcy” stopniowo przejmowali inicjatywę, chcąc odrobić straty. W 57. minucie po zagraniu Kanybekowa z lewego narożnika celnie główkował Azamat Bajmatow a piłkę w rękach prawie utrzymał Muchamedow i podopieczni Nurbeka Żołdoszowa objęli prowadzenie. Stołeczna drużyna szukała wyrównującego gola, szukała i znalazła. W doliczonym czasie pomyślałem sobie “może pójść podanie na głowę np. takiego rosłego Kojo, który strzeli głową” i się nie pomyliłem! Ghańczyk celnie główkował do siatki po zagraniu Talipowa z rzutu wolnego z prawej strony. Remis oznaczał dogrywkę.
Której to dogrywki można było uniknąć i która po raz enty potwierdziła, że dogrywki są reliktem przeszłości i należy je zlikwidować, przechodząc od razu do serii jedenastek. Wynik nie uległ zmianie i po ponad pół godziny męczarni doszło do serii rzutów karnych, w których pomylił się jedynie Bajmatow. Strzelca gola z drugiej połowy wyczuł rosły Muchamedow.
Zatem po raz szósty po trofeum sięgnęli “Żółto-Niebiescy” i umocnili się na prowadzeniu pod względem triumfów. A Neftczi przegrało 2 finały w 9 dni.

Składy wyjściowe:

Neftczi: Paius – Salijew (k), Żumatajew, Mołdożunusow, Sulajmonow, Uson uulu, Askarow, Israiłow, Kydyralijew, Kanybekow, Bajmatow

Dordoi: Muchamedow – Sokirczenko, Kojo, Szamszyjew (k), Sagynbajew, Rustamow, Doku, Mamyralijew, Matsunaga, Miszczenko, Talipow

Sędzia: Timurbek Toktobajew

Gratulacje dla zwycięzców z racji wygrania “ulubionego” pucharu!

Autor tekstu: Łukasz Bobruk

Wyświetleń: 194

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze