1 września w Polsce kojarzy się z rocznicą wybuchu II wojny światowej a także z rozpoczęciem roku szkolnego. W Kirgistanie tego dnia odbył się finał krajowego pucharu.

Zagrali w nim: Abdysz-Ata Kant (po raz siódmy, wcześniej triumfy w latach 2007, 2009, 2011, 2015 oraz porażki w 2014 i 2020 roku) a także Neftczi Koczkor-Ata (po raz piąty, wcześniej triumfy w 2019 i 2021 roku oraz porażki w 2010 i 2011 roku).

Oba zespoły grały ze sobą w finale w 2011 roku. Wówczas w Oszu Abdysz-Ata wygrał 1:0. Jak zobaczycie poniżej, w tym roku doszło do powtórki z rozrywki.

Droga Abdysz-Aty do finału: Nasze Kant (6:1 wyjazd), Ilbirs Biszkek (3:0 wyjazd), Ałga Biszkek (1:0 wyjazd i 4:2 dom)

Droga Neftczi do finału: Nur-Batken (3:0 dom), Ałaj Osz (0:0 dom i 3:1 wyjazd)

Finał A. D. 2022

Biszkek, Stadion im. Dolena Omurzakowa:

Abdysz-Ata Kant – Neftczi Koczkor-Ata 1:0 (Dżumaszew 26)

Spotkanie nie było jakieś porywające, niemniej trzymało w emocjach do samego końca. W 9. minucie wynik mógł otworzyć Ataj Dżumaszew lecz powstrzymał go w sytuacji sam na sam Mihail Paius. Lecz w 26. minucie mołdawski golkiper nie zachował się najlepiej – po centrze Izakowa z lewego skrzydła odbił piłkę rękami ale zrobił to tak niefortunnie, że ta trafiła do Dżumaszewa, który kopnął ją od razu z ostrego kąta do siatki. Bajmatow próbował ją wybić sprzed linii bramkowej ale na próżno. Na wszelki wypadek Batyrkanow zmieścił ją w sieci ale zrobił to już za linią bramkową. W 35. minucie “Nafciarze” mogli odpowiedzieć lecz Kydyralijew trafił w poprzeczkę. W 63. minucie Israiłow z rzutu wolnego strzelił w słupek. Obrońcom tytułu mimo różnych sposobności nie udało się wyrównać, mało tego, Uson uulu faulował na drugą żółtą kartkę i wyleciał z boiska. Zatem po swój piąty triumf w Pucharze Kirgistanu sięgnęli “Piwowarzy”, którzy w edycji 2023/24 zadebiutują w azjatyckich pucharach, konkretnie w Pucharze AFC. Gratulacje!

Składy wyjściowe:

Abdysz-Ata: Żaparow – Kałuhin Ż, Uzdienow (k), Iskakow, Ałygułow, Szarszenbekow, Dżumaszew, Taszyjew, Meżytow, Batyrkanow, Izakow

Neftczi: Paius – Salijew (k), Żumatajew, Mołdożunusow, Sulajmonow, Uson uulu Ż CZ (90), Askarow, Israiłow, Kydyralijew, Kanybekow, Bajmatow

Sędzia: Dajyr Abdyldajew
Piłkarz meczu: Ataj Dżumaszew

Autor tekstu: Łukasz Bobruk

Wyświetleń: 226

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze