Napastnik Porto, Mehdi Taremi, strzelił zwycięskiego gola po 48 minutach, aby po raz szósty i trzeci z rzędu posłać Iran na piłkarskie Mistrzostwa Świata.  Team Melli są teraz rekordzistami w najszybszych kwalifikacjach do mistrzostw świata w historii azjatyckiego futbolu z 3 meczami w zapasie.

Iran jest niepokonany w trzecim etapie kwalifikacji, wygrywając sześć z siedmiu meczów, remisując tylko z Koreą Południową.

Team Melli umocnili swoją pozycję na szczycie tabeli Grupy A z 19 punktami, dwa punkty przed Koreą Południową. Przedłużyli swoją imponującą serię bez porażki, odkąd Chorwacki selekcjoner Dragan Skocic przejął tę funkcję w lutym 2020 roku, z 11 zwycięstwami i jednym remisem.

W czwartek zanotowali swoje drugie zwycięstwo nad Irakiem na drodze do Kataru 2022.

Irakijczycy dzielnie walczyli lecz nie zdołali przełamać słynnej irańskiej obrony, a gospodarze wyraźnie dominowali przed swoimi kibicami. Obie drużyny zostały dotknięte nieobecnością graczy po pozytywnych testach na Covid-19. Sardar Azmoun, który niedawno przeniósł się z Zenitu do Bayeru Leverkusen, był jednym z pięciu brakujących irańskich graczy wraz z ośmioma irackimi graczami.

Taremi, który przybył do Teheranu dopiero w czwartek (czyli w dzień meczu), po przerwie wykorzystał asystę Alirezy Jahanbaksha, oddając strzał z prawej nogi ze środka pola karnego.
Choć mecz będzie zapamiętany przez Persów jako ten, który daje awans, to Irakijczycy również mają powody do odnotowania tego wydarzenia.

Zidane Iqbal przeszedł do historii w zeszłym miesiącu, kiedy został pierwszym Brytyjczykiem z Azji Południowej, który zagrał dla Manchesteru United. Dziś zadebiutował w seniorskiej drużynie Iraku przeciwko Iranowi. 18-latek mankuńsko-iracko-pakistańskiego pochodzenia szykowany jest na przyszłą gwiazdę reprezentacji.

Poniżej link do skrótu meczu:

Irak vs Iran 

Jako ciekawostkę można wspomnieć również fakt, iż kobietom pozwolono w czwartek po raz pierwszy od trzech lat wziąć udział w meczu piłki nożnej reprezentacji ich kraju na stadionie w Teheranie. Panie trzeba przyznać dawały mocno czadu.

Iran grał w finałach Mistrzostw Świata pięć razy w przeszłości – w 1978, 1998, 2006, 2014 i 2018 roku – podczas gdy ostatni i jedyny udział Iraku miał miejsce w Meksyku w 1986 roku. Iran nigdy nie wyszedł poza fazę grupową w turnieju.

Irak spotka się z Libanem za cztery dni, podczas gdy zawodnicy Dragana Skocica pozostaną w Teheranie, by tego samego dnia zmierzyć się ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Autor tekstu: Adam Błoński

Wyświetleń: 274

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze