Południowokoreański wojskowy klub piłkarski Gimcheon Sangmu awansował do pierwszej ligi K League 1, jeden sezon po tym, jak spadł do drugiej ligi w sezonie 2020.

23. letni napastnik Cho Gue-sung strzelił jedynego gola w wygranym 1:0 meczu Gimcheon z Bucheon FC na Bucheon Stadium w prowincji Gyeonggi (w zeszłą niedzielę) i pomógł drużynie złożonej w 100% z wojskowych/poborowych piłkarzy zająć pierwsze miejsce w K League 2 mając w zapasie dwa mecze do końca sezonu.

Jedno z tych spotkań zakończyło się wczoraj rozbiciem bezpośredniego rywala do awansu Jeonnam Dragons 3-1.  Dzięki tym wynikom Gimcheon przedłużył swoją passę meczów bez porażki do 15 spotkań, z 11 zwycięstwami i czterema remisami. Gimcheon wyśrubował już wynik do 70 punktów, będąc o 11 lepszym niż FC Anyang. Nawet jeśli Anyang wygra pozostałe trzy mecze, nadal ukończą wyścig co najmniej dwa punkty za „wojskowymi”.

Miasto Gimcheon w Północnym Gyeongsang, położone około 230 kilometrów na południowy wschód od Seulu, jest nowym domem dla Sangmu. Grając w K League 1, klub miał siedzibę w innym mieście Sangju w północnym Gyeongsang do zeszłego roku. Po przeniesieniu Sangmu pomimo zajęcia 4 miejsca klub został automatycznie zdegradowany do drugiej ligi koreańskiej – K League 2.

Każdego roku mistrzowie K League 2 są automatycznie awansowani do K League 1 na kolejny sezon. Drużyny z drugiego do czwartego miejsca przechodzą play-offy, a ostateczny zwycięzca zmierzy się z przedostatnią drużyną K League 1 w fazie playoffów o awans/spadek. Z kolei drużyna z ostatniego miejsca w K League 1 spadnie do drugiej ligi gdzie zacznie swoje rozgrywki w 2022 roku.

Wielu fanów koreańskiej piłki cieszy się z awansu Sangmu ponieważ wojskowy klub zawsze dodawał kolorytu K League. Są piłkarskim ewenementem na skale światową co bierze się z restrykcyjnych zasad panujących w tym azjatyckim kraju.

Zdrowi mężczyźni z Korei Południowej muszą służyć w siłach zbrojnych, a gracze K League, którzy nie są z tego zwolnieni (dzięki złotym medalom Igrzysk Azjatyckich lub medalom olimpijskim dowolnego koloru) mogą wypełnić swoje zobowiązania, dołączając do Sangmu. W klubie tym łączą wojskową musztrę z uprawianiem zawodu piłkarza. Po meczach i konferencjach prasowych klubowy autobus zabiera zawodników Sangmu prosto do bazy wojskowej gdzie odbywają takie same zajęcia jak każdy inny szeregowy w kraju.

Poziom talentu Sangmu zmienia się z sezonu na sezon, a skład 2021 był szczególnie głęboki. Obecny skład obejmują czterech członków ostatniej seniorskiej drużyny narodowej. Czterech innych graczy zostało niedawno powołanych do reprezentacji do lat 23.

Inni międzynarodowi z Korei Południowej, tacy jak Moon Seon-Min i Kwon Kyung-Won, dopiero niedawno zostali zwolnieni z wojska.

W ostatnich 2. Sezonach zmienił się również trend dotyczący przyjmowania się do wojska przez koreańskich piłkarzy. Zawodowcy muszą ukończyć służbę wojskową przed ukończeniem 30. roku życia, przez co średnia wieku Sangmu zawsze oscylowała między 28 a 29 lat.

Obecnie w składzie jest wielu piłkarzy pomiędzy 20 a 24 rokiem życia, chcąc obowiązek w stosunku do państwa „odbębnić” na tyle szybko, by nie przeszkadzał im w rozwinięciu kariery.

Mowa tutaj przede wszystkim o 23 letnim Cho Gue-Sung’u (reprezentant Korei Południowej, 7 bramek w obecnym sezonie)oraz 20 letnim Oh Hyeon-Gyu (5 bramek w sezonie 2021).

Witamy Gimcheon Sangmu z powrotem w K League. Tęskniliśmy i czekamy na słynne salutowanie po strzelonych bramkach w sezonie 2022.

Autor tekstu: Adam Błoński

Wyświetleń: 332

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze