W niektórych strefach Azji ruszyły już rozgrywki Pucharu AFC. W mojej kochanej Azji Środkowej już zakończyła się faza grupowa tegorocznej edycji tych rozgrywek, która grana była w dniach 14-20 maja. Jakie przyniosła rozstrzygnięcia? Kto zachwycił a kto rozczarował? Zobaczcie sami!

Grupa E (Biszkek, stadion im. Dolena Omurzakowa)

Ahal Akdasayak – Rawszan Kulob 3:1

Gole: Tagajew 14, 18, Annajew 63 – Szomurodow 52-karny

Oto jak wicemistrzowie Turkmenistanu załatwili zdobywców Pucharu Tadżykistanu:
1:0 – Chodżajew posłał prostopadłe, uruchamiające podanie w pole karne a Tagajew otworzył wynik
2:0 – strzelec i asystent ci sami. Tym razem Elman Tagajew wykorzystał długie zagranie do przodu strzelając od słupka
2:1 – Czeryjew wyciął rękami Saidowa w polu karnym, z jedenastu metrów nadzieję dał Szomurodow
3:1 – Annajew przejął piłkę, wszedł środkiem w pole karne i celnie uderzył

Dordoi Biszkek – Ahal Akdasayak 0:2

Gole: Miszczenko 7-samobój, Tagajew 78

Oba zespoły miały dość intensywny początek. Wynik otworzył wicemistrz Turkmenistanu, gdy Dinijew wjechał prawą stroną w pole karne, zagrał do środka a Miszczenko zmieścił piłkę we własnej bramce. W ostatnim kwadransie szybką kontrę wykończył Tagajew, który dostał podanie po ziemi od Muchamedowa. Tak oto Ahal zagwarantował sobie zwycięstwo w grupie. Ahal ograł Dordojewców po raz drugi w historii. W 2015 roku w eliminacjach Pucharu AFC (1. runda) ograł go 1:0.

Rawszan Kulob – Dordoi Biszkek 0:3

Gole: Kojo 16, Bokoliejew 39, 82

W 14. minucie Kojo trafił w słupek. 2 minuty później trafił już do siatki po podaniu Rustamowa z prawej flanki. Niedługo przed przerwą Bokoliejew sieknął w okienko a w ostatnim kwadransie wykorzystał podanie Rustamowa, ładnie zakręcając przy dalszym słupku. Rustamowowi zagrał Uzdenow. Rawszan też miał swoje sytuacje ale nie umiał ich wykorzystać. Zatem kulobski zespół wraca do domu na tarczy a mistrz Kirgistanu uratował honor.

Tabela końcowa:

Grupa F (Duszanbe, stadion Pamir)

Nasaf Karszy – Ałaj Osz 4:0

Gole: Nurullojew 52, Komiłow 58, Norczajew 64, Alikułow 75

Po siekance w pierwszej połowie przyszły efekty w drugiej:
1:0 – Komiłow do Bozorowa, ten na lewo w pole karne do Nasrullajewa, niska centra do Nurullajewa a gracz wpuszczony w przerwie otworzył wynik
2:0 – Borozow łatwo przejął piłkę na połowie rywala, posłał prostopadłe podanie do wbiegającego w pole karne Komiłowa a ten pokonał Poliakowa
3:0 – w prawej części pola karnego piłkę przejął Stanojević, nisko dośrodkował a Norczajew pewnie trafił z bliska
4:0 – podanie do Nasrullajewa, centra z lewej flanki i główka Alikułowa
Zgodnie z planem na dzień dobry Nasaf pewnie zgarnął 3 oczka.

Altyn Asyr Aszchabad – FK Chodżent 2:2

Gole: Annadurdyjew 15, 44 – Serdiuk 25, Bozorow 41

“Orłom” nigdy się nie udało ograć “Sygnalistów” i tak pozostało:
1:0 – daleki przerzut na prawo do Akmamedowa, ten dośrodkował po ziemi w pole karne, sprytnie piłkę trącili Annajew i Titow a Annadurdyjew nie dał żadnych szans estońskiemu bramkarzowi
18. minuta, czerwoną kartkę za cios karate w brzuch Ibragimzody zobaczył Redżebow
1:1 – zagranie Oczyłowa w pole karne po ziemi, pewny strzał Rosjanina z ostrego kąta
1:2 – centra Ibragimzody z lewego skrzydła, główka Bozorowa, obrona Berdijewa, dobitka Bozorowa
2:2 – Atajew wykonywał rzut rożny z lewego rogu, Iliasow główkował a Annadurdyjew posłał bombę z bliska
86. minuta, druga żółta kartka za faul dla Saparowa
Obie drużyny poprzednio mierzyły się ze sobą 2 lata temu w fazie grupowej Pucharu AFC. W Chodżencie gole nie padły, w Aszchabadzie wygrał 1:0 Altyn Asyr, po czym wygrał całą grupę. Teraz szczęśliwie dowiózł remis, kończąc w dziewięciu.

Ałaj Osz – Altyn Asyr Aszchabad 4:5

Gole: Mambetalijew 29, Annagulijew 72-samobój, Tursunow 83-samobój, Nurlan 89 – Abdugafarow 2-samohój, Annadurdyjew 41-karny, 90+3-karny, Iliasow 44, Titow 48

Oto jak przebiegała ta niesamowita strzelanina:
0:1 – zaczęło się bardzo kuriozalnie. Obrońca Ałaja cofnął piłkę do swojego bramkarza a Poliakow puścił ją pod nogą
1:1 – Belaid z lewego rogu i główka Mambetalijewa
1:2 – ten Abdugafforow nie miał najlepszego dnia. Po jego zagraniu ręką jedenastkę wykorzystał Annadurdyjew
1:3 – Bałakow uruchomił prostopadłym zagraniem w pole karne Chałmamedowa, ten podał z prawej strony do środka a Iliasow podwyższył rezultat
1:4 – Chałmamedow z prawego narożnika, Iliasow głową i pewnie przymierzył Titow
2:4 – Mamyralijew z lewego rogu, odbitka, zagranie Yrysbekowa z lewej strony i swojak
3:4 – kolejny samobój. Yaghr wszedł lewą flanką w pole karne, zacentrował po ziemi a Tursunow wbił piłkę do swojej bramki
4:4 – Mamyralijew z lewego rogu i główka Nurlana uulu
4:5 – Muratberdyjew poszedł przebojem w pole karne, snajper Altyn Asyru nie zawiódł w najważniejszym momencie
Historia pokazuje, że mecze tych drużyn zawsze pełne były goli i emocji. Altyn Asyr i Ałaj mierzyły się ze sobą w fazie grupowej Pucharu AFC 2017 i 2018. Za każdym razem wygrywali “Sygnaliści”. Najpierw 2:1 na wyjeździe i 4:1 u siebie a potem 6:3 na wyjeździe i 5:0 u siebie. Zatem zapamiętajcie na przyszłość: gdy spotykają się Altyn Asyr i Ałaj to można spokojnie obstawiać gole powyżej 2.5.

FK Chodżent – Nasaf Karszy 0:3

Gole: Mozgowoj 9, Alikułow 42, Nasrullojew 45+1

“Smoki” ustawiły sobie mecz w pierwszej połowie, wprawiając w konsternację miejscowych fanów “Orłów”. Najpierw po zagraniu na prawo Alikułow dośrodkował w pole karne a Mozgowoj nie dał szans Matrosowowi. Potem swoich szans szukali wicemistrzowie Tadżykistanu ale bezskutecznie. Jeszcze przed przerwą Alikułow sam trafił do siatki po podaniu od Nasrullajewa. Wcześniej Bozorow przejął piłkę na połowie rywali, podał do Norczajewa, ten wszedł w pole karne z lewej strony, cofnął do Nasrullajewa, który posłał centrę na głowę Alikułowa. Chwilę potem Norczajew zagrał krótko do Bozorowa, ten zostawił piłkę wchodzącemu w pole karne z lewej strony Mozgowojowi, który dośrodkował po ziemi a Nasrullajew strzelił celnie również po ziemi. W drugiej połowie Nasaf kontrolował boiskowe wydarzenia i wynik się nie zmienił. Oznaczało to, że do wygrania grupy wystarczył mu remis w ostatniej kolejce. A Rawszan mógł myśleć o meczu o honor.

Nasaf Karszy – Altyn Asyr Aszchabad 2:0

Gole: Komiłow 27, Norczajew 35

Od początku “Smoki” zdominowały “Sygnalistów” co przełożyło się na 2 gole w pierwszej połowie. Najpierw Bozorow został sfaulowany w polu karnym przez Annagułyjewa a jedenastkę wykorzystał Komiłow. Potem poszła ładna zespołowa akcja: Alikułow, Nurullajew, Norczajew, przerzut Alikułowa z prawego skrzydła, dośrodkowanie Nasrullajewa z lewego i główka Norczajewa. W 40. minucie Komiłow mógł rezultat podwyższyć ale trafił w słupek. W drugiej połowie Altyn Asyr grał w osłabieniu po “faulu ostatniej szansy” Tursunowa na Nurullajewie, który miał miejsce w 55. minucie. Tym samym grupę wygrał Nasaf.

FK Chodżent – Ałaj Osz 2:0

Gole: Bozorow 27, Zabirow 50

Po centrze Jodgorowa z lewej flanki piłkę przed siebie wybił Poliakow po czym Bozorow wbił ją od razu do siatki. Akcja bramkowa na 2:0 rozpoczęła się od wykopu Jusupowa spod własnej bramki, po czym do piłki wystrzelił Jodgorow, poszedł w pole karne, powalczył z rywalami, zagrał po ziemi a Zabirow wykończył akcję. Zatem gospodarze grupy zakończyli zmagania z honorem a Ałaj wraca z pustymi rękami.

Tabela końcowa:

11 i 25 sierpnia w finale strefy Azji Centralnej zmierzą się Nasaf Karszy i Ahal Akdasayak. Zwycięzca awansuje do półfinałów play-offów międzystrefowych (1/4 finału Pucharu AFC), zwycięzcy półfinałów zmierzą się w finale, którego zwycięzca zagra w finale Pucharu AFC z przedstawicielem Azji Zachodniej.

Czy powyższe wyniki zaskakują? Chyba nie. Nasaf potwierdził, że Uzbekistan jest najmocniejszą piłkarsko nacją Azji Centralnej zaś po Dordoju spodziewałem się, że spróbuje u siebie powalczyć o wygraną w grupie. Jednak potwierdziło się, że kirgiska piłka klubowa w regionie jest najsłabsza, skoro taki Ahal może ich pyknąć. Tadżyckie kluby nie zachwyciły a Turkmeni mogą mówić o farcie. Ale Ahal szczęściu dopomógł. Zobaczymy, co latem pokaże przeciw Nasafowi.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 360

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze