Legenda Chińskiej piłki, ex-gwiazdor Eintrachtu Frankfurt Yang Chen objął prowadzenie męskiej kadry do lat 16 Państwa Środka.  CFA (Chinese Football Association) ogłosił powyższą decyzję dzisiaj, wprowadzając fanów złotej kadry 2002 w ekstazę.  Przypomnijmy tylko, że Chen był członkiem reprezentacji Bora Milutinovića, która póki co jako jedyna w historii występów kadry zakwalifikowała się na piłkarski mundial. U jego boku grywały takie tuzy dzisiejszej chińskiej trenerki jak Lie Tie, Li Weifeng czy Li Xiaopeng.  Tworzył wówczas atak z najlepszym strzelcem w historii reprezentacji (obecnie wymazanym z kronik z powodów politycznych) Hao Haidongiem, a bramki trafiał często po trafieniach popularnych zawodników ligi Angielskiej – Sun Jihaia oraz Fan Zhiyi.

Chińska Federacja Piłkarska,  poinformowała również o tym, że „47 latek został zatrudniony po przeprowadzeniu licznych rozmów z doświadczonymi ekspertami”.  35-krotny reprezentant Chin posiada licencje „AFC pro-level coach” pozwalającą mu choćby w przeszłości być asystentem w klubach CSL. W roli asystenta głównego trenera mogliśmy go obserwować w klubach takich jak Jiangsu Sainty, Ghouizhou Renhe, Beijing Enterprise oraz reprezentacji Chin U-22.

Jak poradzi sobie Chen, będąc głównym dowodzącym drużyny? Debiuty miał zawsze udane, co pokazuję jego piłkarska przeszłość. W swoim pierwszym sezonie 1998 w niemieckiej Bundeslidze strzelił 8 goli, co po dziś dzień jest rekordem występów Chińskiego piłkarza w tej europejskiej lidze.

W swoim pierwszym Pucharze Azji Chen nie tylko zaliczył 3 bramki w tym przeciwko największemu lokalnemu rywali Japonii, ale i poprowadził drużynę do półfinału turnieju.  Na mundialu, pierwszym w historii Chin był najbliższy strzelenia bramki spośród kolegów, co może nie jest najwyższym osiągnięciem, ale przypominanym każdemu miłośników chińskiej piłki.

Przy zatrudnieniu nowego selekcjoner U-16 Chin mamy również i polski akcent.  Nasz sympatyczny ex-reprezentant Paweł Kryszałowicz (33 mecz, 10 bramek dla Białoczerwonych) i uczestnik MŚ 2002 grał z Chenem w Frankfurcie w latach 2001-2002.

Przydatną kompetencją Chena w komunikacji z zagranicznymi mediami możemy być nabyta podczas niecałych 6 lat spędzonych w Niemczech umiejętność posługiwania się zarówno językiem niemieckim jak i angielskim.

Jako chińskiej ekipy 2002 nie pozostaje, nam nic innego jak trzymać za Chena kciuki.

Autor tekstu: Adam Błoński 

Wyświetleń: 495

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze