W pierwszej części zajrzeliśmy do trzech krajów postsowieckich. Teraz pójdziemy bardziej na zachód. Ale znów zaczniemy od postsowietów.

Białoruś

Muchamadżon Loikow (Tadżykistan, napastnik, FK Lida – 2 liga)

22-latek w listopadzie zagrał w trzech spotkaniach:
Arsenał Dzierżyńsk (2:1 wyjazd) – 75 minut, żółta kartka i asysta przy golu Władimira Karpa na 0:1 w 34. minucie (na video od 5:19):

Sputnik Rzeczyca (0:1 dom) – 84 minuty i żółta kartka
FK Orsza (1:5 dom) – 82 minuty, żółta kartka i gol na 1:2 w 18. minucie (uznany bramką kolejki):

W ostatnim meczu (wyjazdowe 2:2 z Wołną Pińsk) był już poza kadrą. Jednak cieszy fakt, że od sierpnia normalnie grał i w 11 starciach ligowych zdobył 3 bramki i raz asystował. Ponadto trzykrotnie otrzymał żółtą kartkę. Lida spokojnie zakończyła sezon w środku stawki, co zobaczycie poniżej. Ale czy Loikow zagra w tym klubie w przyszłym sezonie? Przekonamy się z czasem.

Tabela końcowa Maksline Perszaj Lihi:

Chumojunmirzo Iminow (Uzbekistan, pomocnik, Energetik-BDU Mińsk)

20-latek w listopadzie zagrał czterokrotnie:
FK Słuck (0:2 dom) – 45 minut i żółta kartka
Biełszyna Bobrujsk (5:1 wyjazd) – 55 minut i asysta przy golu Haika Musahaniana na 2:0 w 34. minucie (na video poniżej od 2:22)
Dynamo Mińsk (2:3 dom) – cały mecz i żółta kartka
Slawia Mozyrz (1:2 wyjazd) – cały mecz
Łącznie tych spotkań ligowych wyszło 8. Dały one jedną asystę i dwie żółte kartki.

Szachboz Umarow (Uzbekistan, napastnik, Energetik-BDU Mińsk)

Rok starszy rodak Iminowa lecz bardziej doświadczony stażem w ekipie “Studentów” również zagrał w czterech listopadowych meczach:
FK Słuck (0:2 dom) – cały mecz
Biełszyna Bobrujsk (5:1 wyjazd) – 19 minut i gol na 5:1 w 90+2. minucie (na video od 7:15):

Dynamo Mińsk (2:3 dom) – 31 minut
Slawia Mozyrz (1:2 wyjazd) – 37 minut i żółta kartka
W zakończonym sezonie Wyszejszej Lihi Umarow nie opuścił żadnego meczu, co jak najbardziej należy pochwalić. W rundzie rewanżowej wyszedł z cienia swego kolejnego rodaka, Dżasura Jachszybojewa (o którym za chwilę) a ogólnie w sezonie w 30 spotkaniach zdobył 4 gole, trzykrotnie asystował oraz otrzymał 3 żółte kartki.

Dżasurbek Jachszybojew (Uzbekistan, napastnik, Szachtior Soligorsk)

Wprawdzie najbardziej kojarzony z Uzbeków w lidze białoruskiej nie miał tak spektakularnego listopada ale może cieszyć się z mistrzostwa Białorusi. W zeszłym miesiącu rozegrał 3 mecze:
BATE Borysów (1:1 dom) – cały mecz i żółta kartka
Ruch Brześć (2:1 wyjazd) – cały mecz
FK Mińsk (4:2 dom) – 63 minuty
Łącznie w tym sezonie, licząc rundę wiosenną w Energetiku “Ja się boję” zagrał w 27 spotkaniach, w których strzelił 16 bramek (wicekról strzelców ligi!), sześciokrotnie asystował i zarobił 9 żółtych kartek. W samym Szachtiorze, do którego przejście okazało się znakomitą decyzją, statystyki przedstawiają się następująco: 13 meczów, 7 goli, 3 asysty i 3 żółte kartki. Można odnieść wrażenie, że zdolny 23-latek nieco okrzepł, gra bardziej zespołowo i miał ogromny wpływ na odzyskanie przez “Górników” mistrzostwa Białorusi po 15 latach przerwy (ostatnie mistrzostwo przed kilkunastoletnią dominacją BATE). W każdym razie AzjaGola składa mu ogromne gratulacje! 🙂

A oto “the best off” Jachszybojewa z tego sezonu (filmik pochodzi z kanału Patryka Projsa):

Emir Szygajbajew (Kirgistan, pomocnik, Niemen Grodno)

19-letniemu Kirgizowi nie udało się w zeszłym miesiącu powiększyć dorobku, jeśli chodzi o występy ligowe w tym sezonie. Z perspektywy ławki rezerwowych oglądał wyjazdowe starcia ze Smolewiczami (4:1) i Dynamem Brześć (1:3) zaś na domowy mecz ze Słuckiem (1:0) nawet nie załapał się do kadry. Oznacza to, że w Wyszejszej Lidze 2020 rozegrał jedynie 3 minuty domowego 3:0 z Energetikiem. Nie jest to dużo, zatem warto pomyśleć o wypożyczeniu. Choćby klasę niżej, co pokazał przykład Loikowa czy też do któregoś klubu z Kirgistanu. W każdym razie żeby w przyszłym roku minut było więcej niż 3.

Tabela końcowa Biełarusbank Wyszejszej Lihi:

Bułgaria

Parwizdżon Umarbajew (Tadżykistan, pomocnik, Lokomotiw Płowdiw)

Widoczny na zdjęciu głównym nasz niewysoki pracuś ze środka pola może miniony miesiąc uznać za najlepszy w tym sezonie. Najpierw zagrał w meczu 1/16 finału pucharu przeciw trzecioligowemu Zagorcowi Nowa Zagora. “Kolejarze” wygrali na wyjeździe po dogrywce 4:3 i awansowali dalej a Umarbajew na boisku spędził 55 minut, w których strzelił gola na 3:2 w 99. minucie (na video od 1:23):

Ponadto zagrał w dwóch domowych spotkaniach ligowych i w obu zanotował po asyście. Najpierw zaliczył 73 minuty w zremisowanym 1:1 starciu z CSKA 1948 Sofia. Tam zanotował ostatnie podanie do Lucasa Masoero przy golu na 1:0 w 5. minucie:

A następnie rozegrał 74 minuty w derbach Płowdiwu z Botewem, które Lokomotiw wygrał aż 6:0. Tadżyk skutecznie podał do Dinisa Almeidy, który w 9. minucie podwyższył na 2:0 (na video od 0:15):

Łącznie w 12 spotkaniach ligowych Umarbajew czterokrotnie asystował i dostał 3 żółte kartki. Lokomotiw wciąż ma szanse nawet na mistrzostwo kraju jednak jak wiadomo, Łudogorec łatwo pola nie odda.

Tabela efbet Ligi:

Włochy

Eldor Szomurodow (Uzbekistan, napastnik, Genoa FC)

I wreszcie zaglądamy do najlepszej ligi Starego Kontynentu, w której występuje przynajmniej jeden przedstawiciel Azji Centralnej. Początek miesiąca u gwiazdy uzbeckiej piłki był stracony przez problemy mięśniowe (opuścił 3 spotkania: 1:1 na wyjeździe z Sampdorią Genua, 1:2 u siebie z Torino Calcio i 1:3 u siebie z AS Roma). A kiedy wrócił to grał a nawet asystował i trafił do siatki! Wprawdzie w ligowym starciu z Udinese Calcio (0:1 wyjazd) zagrał 22 minuty ale potem przyczynił się do derbowej wygranej z Sampdorią na wyjeździe w Coppa Italia, asystując przy trafieniu wyrównującym Gianluci Scamacci w 60. minucie (na video od 3:28):

Gol ten był momentem zwrotnym spotkania, które “Rossoblu” wygrali i awansowali do 1/8 finału, gdzie czeka na nich sam Juventus, z którym zagrają w Turynie.
W ostatnim dniu listopada wydarzyła się natomiast rzecz szczególna: Szomurodow stał się pierwszym Uzbekiem, który strzelił gola w Serie A. Dostał 69 minut, w których strzelił gola kontaktowego na 1:2 (na video od 3:04):

Jednak Genoa przegrała u siebie z Parmą 1:2 i znajduje się w strefie spadkowej. Ale jest pewna nadzieja właśnie w Eldorze, który w czterech ligowych meczach zdobył bramkę, do tego dołożył asystę w Pucharze Włoch. Mam nadzieję, że się jeszcze rozkręci a zespół z Genui będzie wygrywał i opuści strefę spadkową.

Tabela Serie A:

W raporcie uwzględniłem wyłącznie piłkarzy, którzy w przynajmniej jednym możliwym meczu byli w kadrze meczowej. Stąd np. nie wspomniałem o Szochruchu Gadojewie z Keszli Baku, który w listopadzie we wszystkich spotkaniach był poza kadrą meczową. Możecie również zauważyć, że w raporcie tym razem zabrakło Niemiec – Wiktor Maier z Wiedenbrueck cały listopad pauzował za czerwoną kartkę natomiast niższe ligi za Odrą zawiesiły rozgrywki ze względu na koronawirusa.

Dane użyte w artykule aktualne na 1 grudnia 2020.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 476

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze