Zawodnik Suwon FC – napastnik An Byong-Jun został wybrany MVP sezonu K League 2 stając się pierwszym piłkarz północnokoreańskiego pochodzenia który otrzymał nagrodę indywidualną w południowokoreańskim futbolu .

An zdobył 21 z 53 bramek, jakie strzeliła ekipa z Suwon prowadząc tym samym w klasyfikacji strzelców K League 2.  Uzyskał 14 głosów od trenerów K League oraz kapitanów drużyn tejże ligi.
Otrzymał również 57 głosów wśród dziennikarzy sportowych.  Głosy te, zostały połączone dając 72.4 punkty, prawie 50 więcej niż zajmujący drugie miejsce w głosowaniu – Lee Chang-Min z Jeju United.

An urodził się w Japonii gdzie zaczynał również swoją przygodę piłkarską z Kawasaki Frontale, jednak na arenie międzynarodowej reprezentował kraj swoich rodziców Koreę Północną.
Z Suwonem podpisał kontrakt pod koniec 2018 co spotkało się z natychmiastową reakcją federacji północnokoreańskiej poprzez dożywotnią dyskwalifikację z reprezentacji.

„To zaszczyt mieć własne nazwisko wykute w kartach historii K League” – powiedział An na ceremonii rozdania nagród w Seulu. Żadne media, ani fani nie byli dopuszczeni do uczestnictwa w tym zacnym wydarzeniu ze względu na obostrzenia związane z COVID-19.
„Postaram się zachować pokorę aby stać się zarówno lepszym człowiekiem jak i zawodnikiem.”

Poniżej cała najlepsza jedenastka sezonu 2020.

W pozostałych kategoriach nagród K League 2 zwyciężył między innymi trener Jeju United Nam Ki-Il który został wybrany trenerem roku. Wyróżnienie to otrzymał po tym jak wywalczył awans z Jeju do K-League 1 minimalizując ich przymusowy pobyt w 2 lidze po spadku z sezonu 2019 do ledwie roku.

Czynu tego dokonał w efektowny sposób zaliczając końcówkę sezonu serią 16 meczów bez porażki!

Nam jest jedynym trenerem w historii K League który poprowadził trzy różne kluby do awansu z drugiej ligi do pierwszej. Sztuki tej udało mu się wykonać z Gwangju FC w 2014 roku, Seongnam FC w 2018 i właśnie z Jeju w 2020.

Z kolei napastnik Jeju Jung Jo-Gook ogłosił przejście na piłkarską emeryturę po tym jak otrzymał nagrodę za „całokształt kariery (Livetime Achievement Award).”
36 latek powiedział na ceremonii, iż będzie szukał okazji powrotu do K League jako trener po spędzeniu 18 lat jako trener.

Zawodnik wyspiarzy to niegdyś kolega klubowy Dariusza Dudki w Auxerre. Prócz jego epizodu w lidze Francuskiej Jung spędził pozostałe 17 lat w 5 różnych klubach K League. W 2016 roku z Gwangju, Jung został uznany MVP sezonu K League 1 oraz wygrał koronę strzelców. Gwangju wówczas zajęła „dopiero” ósme miejsce przez co Jung został (i nadal nim jest) jedynym MVP w historii ligi który nie wywodzi się z mistrza lub wicemistrza sezonu.

Jung należy również do elitarnego grona ledwie trzech zawodników, którzy zdobyli nagrodę debiutanta roku, MVP oraz króla strzelców.

Na koniec, nagrodę dla najlepszego asystenta K League 2 otrzymał zawodnik Jeju United – 29 letni skrzydłowy Kim Young-Wook

Autor tekstu: Adam Błoński 

Wyświetleń: 338

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze