Nie no, nie wierzę, że to już koniec.
Tegoroczny sezon miał składać się z 33 kolejek (3 rundy po 9 serii + 6 kolejek play-offów między pierwszą czwórką), jednak w marcu COVID-19 przerwał na dobre rozgrywki, które już w zupełnie zmienionej formule wróciły dopiero w sierpniu. W międzyczasie wycofał się Lider Issyk-Kuł i z 9 drużyn zrobiło się 8. Zdecydowano zatem, że sezon będzie skrócony do dwóch rund, w których grane będzie po 7 kolejek (łącznie 14). Ligę dograno w Kancie na północy kraju. I można teraz powiedzieć, że znamy wszystkie rozstrzygnięcia.

Wyniki ostatniej, 14. kolejki SZORO Premier-Ligi:

Neftczi Koczkor-Ata – Ałga Biszkek 0:1

Gol: Subanow 85

Na początku oba zespoły, walczące o wicemistrzostwo były bardzo aktywne. Potem długo nic się nie działo aż w 80. minucie doszło do draki i „dymów” na boisku, w wyniku których czerwone kartki dostali Malikow, Uson uulu (Neftczi) i Tałgat uulu (Ałga). Gra w lekkiej przewadze pomogła Ałdze, która kilka minut później strzeliła gola zwycięskiego. Mamyralijew zagrał do przodu z rzutu wolnego, piłka odbiła się od dwóch głów, Paius ją odbił przed siebie, po czym dobił ją Subanow. Drużyna Niematżana Zakirowa padła po trzech spotkaniach bez porażki i dzięki Kaganatowi nie spadła z podium. Czemu dzięki niemu? O tym już za chwilę.

Kaganat Osz – Abdysz-Ata Kant 1:0

Gol: Alimow 26

Maksatbek Alimow dostał podanie do przodu z własnej połowy, poszedł w pole karne i kozłującym strzałem pokonał Żaparowa. Więcej akcji było po stronie beniaminka i to on, choć było wiadomo, że sezon skończy na szóstej pozycji, postanowił godnie się pożegnać z nim i wygrał, uniemożliwiając jednocześnie Abdysz-Acie wejście na podium.

Dordoi Biszkek – FK Kara-Bałta 4:0

Gole: Artykbajew 30, Murzajew 60, 63, Borubajew 87

Mistrz postanowił zakończyć sezon z przytupem i w deszczowych warunkach nie pozostawił wątpliwości drużynie z dołu tabeli:
1:0 – centra Dołżenki z lewej flanki i Artykbajew głową uprzedził Mamatowa
2:0 – bardzo ładny rzut wolny
3:0 – Murzajew zawalczył skutecznie o piłkę na lewej stronie pola karnego, zagrał po ziemi do Musabekowa, ten do Artykbajewa, ten po ziemi z prawej strony zagrał do środka a Murzajew wykończył spokojnie tę rozklepaną akcję
4:0 – Borubajew pewnie wykończył podanie z lewej strony po ziemi
„Chemicy” też swoje szanse mieli lecz w przeciwieństwie do Dordoja, nie umieli znaleźć drogi do siatki, stąd mistrz ich tak skarcił. Podopieczni Aleksandra Kriestinina wygrali 3 ostatnie spotkania a od sześciu są niepokonani. Z kolei ekipa Władimira Danilienki dokonała rzeczy niesłychanej chyba na całym świecie – utrzymała się w lidze… nie wygrywając meczu! Kara-Bałta od sześciu potyczek tylko przegrywa a od dwudziestu dwóch nie umie nikogo ograć (ostatnie zwycięstwo: 31 sierpnia ub. roku, liga, Kara-Bałta – Ałga Biszkek 2:1).

Ałaj Osz – Ilbirs Biszkek 1:0

Gol: Talipow 44

Ałaj, który już i tak sezon zapisał na straty, chciał honorowo zakończyć tegoroczne rozgrywki ligowe i od początku rzucił się na ostatnią drużynę tabeli. W 12. minucie Talipow obił poprzeczkę. Potem atakował Ilbirs, lecz bezskutecznie. Pod koniec pierwszej połowy inicjatywa wróciła do klubu z Oszu, co pozwoliło mu wyjść na prowadzenie. Po dośrodkowaniu Kojo z lewej flanki pewnie z pierwszej piłki uderzył Talipow. W drugiej połowie Ałaj miażdżył rywala a w końcówce obił słupek. 1:0 i tak zostało do końca. Piłkarze Maksima Lisicyna trzeci mecz z rzędu kończą wynikiem 0:1, ponoszą szóstą porażkę z kolei a od piętnastu występów nie mogą wygrać (ostatnie zwycięstwo: 2 listopada, liga, Ilbirs – Lider Issyk-Kuł 7:1). Oznacza to ostatnie miejsce w tabeli i – jeśli nie będzie innych drużyn, gotowych grać w 2021 roku w kirgiskiej ekstraklasie poza tymi, które tam są – spadek.

W tej kolejce padło 7 goli (1,75 na mecz) zaś ogółem w 14 kolejkach (56 spotkań) strzelono 142 bramki (10,14 na kolejkę i 2,54 na mecz).
Mecz grane były bez publiczności.

Tabela końcowa:

Nagrody i wyróżnienia:

Ałaj Osz – największe rozczarowanie
Ałga Biszkek – największa rewelacja, najnudniej grająca drużyna (27 goli w 14 meczach tej drużyny, średnia 1,93 na mecz)
Dordoi Biszkek – najlepsza ofensywa, najlepsza defensywa, najlepsza różnica goli, najradośniej grająca drużyna (47 goli w 14 meczach tej drużyny, średnia 3,36 na mecz)
Ilbirs Biszkek – najgorsza ofensywa, najgorsza różnica goli
FK Kara-Bałta – najgorsza defensywa

Najwyższe zwycięstwo i zarazem mecz z największą ilością goli:
16 września, Dordoi – Kaganat 8:1

Pierwsza trójka:
Dordoi Biszkek – dwudzieste podium w historii i z rzędu, w tym dwunasty złoty medal w historii i drugi z rzędu (wcześniej w latach 2004-2009, 2011, 2012, 2014, 2018 i 2019)
Ałga Biszkek – siedemnaste podium w historii (drugie z rzędu) i ósme srebro (wcześniej w latach 1997-1999, 2003-2005 i 2012)
Neftczi Koczkor-Ata – trzecie podium w historii i pierwszy brąz

W fazie grupowej Pucharu AFC zagra mistrz kraju, Dordoi Biszkek. W eliminacjach zaś wystąpi zdobywca pucharu, który miał być rozegrany w dniach 9-15 października w Kancie. Jednak nie mam żadnych informacji o wynikach tych spotkań. Pozostaje mi zatem wspomnieć, jakie są pary rozgrywek: