W pierwszym tygodniu października rozegrano pierwsze dwie jesienne kolejki turkmeńskiej ekstraklasy. Jakie ciekawe rozstrzygnięcia przyniosły? Dowiecie się z tej notki. Jedziemy!

15. kolejka

Altyn Asyr Aszchabad – Merw Mary 3:1


Gole: Annajew 22-karny, Babadżanow 37, Titow 48 – Saparow 15

Drużyna z dolnej części tabeli postraszyła faworytów, jednak “Sygnaliści” wzięli się w porę do pracy i osiągnęli planowe zwycięstwo. Merw ostatni raz ograł Altyn Asyr w lidze 24 czerwca 2017 roku, kiedy u siebie wygrał 1:0.

Żółta kartka: Saparow (Merw)
Sędzia: Gurbanow (Aszchabad)

Szagadam Turkmenbaszy – FK Aszchabad 1:0


Gol: Tkaczenko 45

Co tu dużo gadać, zaskoczenia nie było. Drużyna z podium poradziła sobie z pikującym ostatnimi czasy w dół średniakiem. Aszchabad ostatni raz ograł “Primorców” w lidze 22 września 2018 roku (wówczas u siebie wygrał 1:0).

Żółte kartki: Kosofana, Itałmazow – Baszymow
Sędzia: Ałłaberdyjew (Aszchabad)

Kopetdag Aszchabad – Energetik Turkmenbaszy 1:0


Gol: Machmudow 90+2

Widoczna na zdjęciu stołeczna drużyna pomęczyła się trochę, zanim strzeliła bramkę zwycięską ostatniej drużynie tabeli.

Żółte kartki: Saparmamedow – Meredow, Czaryjew, Szermetow, Sałow
Sędzia: Ereszow (Turkmenabat)

Ahal Akdasayak – Nebitci Balkanabat 3:0

Gole: Chodżamamedow 23-samobój, Tagajew 30-karny, 48

Wicemistrzowie kraju nie mieli większych problemów z przedostatnimi w tabeli “Nafciarzami”. Sprawę załatwili swojak i Elman Tagajew. Nebitci po raz ostatni w lidze ograło Ahal 21 listopada 2017 roku (2:1 u siebie).

Sędzia: Gurbanow (Aszchabad)

W tej kolejce padło 9 goli (2,25 na mecz).

16. kolejka

Altyn Asyr Aszchabad – Ahal Akdasayak 1:1


Gole: Annadurdyjew 55 – Tagajew 42

Szybko nadarzyła się okazja do rewanżu za grany pod koniec września Superpuchar Turkmenistanu. Po podstawowym czasie gry wynik okazał się ten sam. I tu też otworzył go Ahal. Remis w “Turkmeńskim Klasyku” oznacza, że obie drużyny od maja są wciąż niepokonane. Mistrzowie kraju, prowadzeni przez Jazgułego Chodżageldyjewa, padli po dziewięciu wygranych z rzędu ale od dziesięciu potyczek nikt ich nie pokonał (ostatnia porażka: 9 maja, liga, Nebitci Balkanabat – Altyn Asyr 1:0).

Żółte kartki: Atajew – Annakułyjew
Sędzia: Dżumamuradow (Aszchabad)

Merw Mary – Energetik Turkmenbaszy 3:2


Gole: Jusupow 56, Gazakow 68, 85 – Szermetow 26-karny, 81

Dobry mecz na przełamanie, jednak tylko dla jednej ekipy. Zawodnicy Magtymgułego Begendżyjewa odblokowali się po czterech kolejnych porażkach (ostatni remis: 27 maja, liga, FK Aszchabad – Merw 1:1) i pięciu potyczkach bez zwycięstwa (poprzednie odnieśli 23 maja, było to ligowe 3:0 u siebie z Ahalem Akdasayak). Z kolei ekipa Rachmangułego Bajłyjewa wprawdzie strzeliła gola po raz pierwszy od trzech meczów (poprzednie trafienie: 1 czerwca, liga, Altyn Asyr Aszchabad – Energetik 6:1) ale odniosła 5 kolejnych porażek (ostatnie zwycięstwo: 27 maja, liga, Energetik – Nebitci Balkanabat 5:1).

FK Aszchabad – Kopetdag Aszchabad 1:3


Gole: Chodżamamedow 44 – Seitmuchamedow 66, Bajramow 79-karny, Akijew 90+4

Choć to gospodarze zdobyli gola do szatni to po przerwie drużyna, reprezentująca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turkmenistanu obróciła szale na swoją stronę. Gracze Dowletmyrata Annajewa przegrali 5 ostatnich spotkań (ostatni remis: 1 czerwca, liga, Nebitci Balkanabat – Aszchabad 1:1) a od siedmiu potyczek nie wygrali (ostatnie zwycięstwo: 23 maja, liga, Aszchabad – Energetik Turkmenbaszy 1:0). Co się tyczy podopiecznych Tofika Szukurowa, to wygrali 3 kolejne mecze (ostatni remis: 7 czerwca, liga, Kopetdag – Szagadam Turkmenbaszy 1:1) a od pięciu meczów nie zostali ograni (ostatnia porażka: 28 maja, liga, Kopetdag – Altyn Asyr Aszchabad 1:2). Choć oba zespoły sąsiadują w tabeli to jednak są na przeciwległych biegunach…

Żółte kartki: Annamuchamedow, Gurbanberdyjew, Towakiełow, Baszymow – Bajramow, Gulmajew, I.Mamedow
Sędzia: R.Mamedow (Aszchabad)

Nebitci Balkanabat – Szagadam Turkmenbaszy 2:4

Gole: Abdurachmanow 38, 45+2 – Magtymow 40, 74, Nurnazarow 58, Nurłyjew 59-karny

Nie za bardzo widać postępy pod wodzą Saida Seidowa. “Nafciarze” przegrali 3 ostatnie spotkania i są na przedostatnim miejscu. Choć warto zauważyć, że te porażki były odniesione z trzema najlepszymi zespołami ligi. Acz i tak pobyt na tak niskim miejscu jest poniżej oczekiwań czterokrotnego mistrza kraju. Choć mecz ten mógłby wyglądać inaczej, gdyby w 25. minucie Aszyrgeldy Iliasow wykorzystał rzut karny…

Żółte kartki: Iliasow, Annajew, Kadyrow – Gorbunow, Orazmamedow, Tkaczenko
Sędzia: Gurbanow (Aszchabad)

W tej kolejce padło 17 goli (4,25 na mecz) zaś ogółem w 16 kolejkach (64 spotkania) strzelono 182 bramki (11,38 na kolejkę i 2,84 na mecz).
Nie mam informacji o liczbie widzów na trybunach.

Tabela:

Strzelcy:
17 gili – Altymurad Annadurdyjew (Altyn Asyr)
11 goli – Elman Tagajew (Ahal)

Zapowiedź następnej kolejki (10.10):
Ahal – Merw
Energetik – Aszchabad
Szagadam – Altyn Asyr
Kopetdag – Nebitci

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 290

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze