FC Seoul ogłosiło podpisanie kontraktu z największą gwiazdą jaka kiedykolwiek odeszła z ich szeregów – Ki Sung-Yueng bowiem wrócił do szeregów czerwonych diabłów.

110 krotny reprezentant Korei Południowej po ponad dekadzie europejskiej przygody, syn marnotrawnych FC Seoul, wraca do macierzy dając im nadzieje na lepsze jutro.

Kiiii

Zdjęcie z oficjalnej strony FC Seoul

FC Seoul lubi szokować swoich fanów i to nie zawsze pozytywnymi sprawami. Co roku są kandydatami na mistrza K League (byli ostatnią drużyną która wygrała tytuł przed erą Jeonbuk Motors) ale na przemiennie zaliczają sezon jak z nut z biciem się o utrzymanie w lidze.

Kupują co rusz, największe talenty K League jak choćby Kim Jin-Ya, Ju Se-Jong czy Han Chan-Hee a kończy się to zamiast nawiązaniem równorzędnej walki o mistrzostwo tułaniem po strefie spadkowej jak w obecnym sezonie.

Sezonie który zaczęli od skandalu z sex lalkami użytymi jako atrapy kibiców – “cel może szlachetny,” ale skończyło się międzynarodowym wstydem i pokracznym tłumaczeniem zarządu.

Gdy, okazało się, że obecna ekipa żałośnie przegrywa mecz za meczem, zakupili weterana i uczestnika MŚ 2018 Yun Young-Suna dzięki któremu mieli wzmocnić obronę.  Zapału wystarczyło na jedno zwycięstwo do zera i ekipa czerwonych diabłów dalej dostaje baty, od wszystkiego co biega i na drzewo nie ucieka (7 porażek w ostatnich 9 meczach – 10 z 36 możliwych punktów).

Tak, więc zakup uczestnika 3 mundiali i 3 Pucharów Azji + zdobywcy brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie z jednej strony cieszy fanów ze stolicy Korei, z drugiej martwią się co będzie jeśli transfer tak dużego kalibru nie pomoże.

Jeżeli chodzi o samego Ki to sama karuzela transferowa rosłego pomocnika (189 cm) miała ciekawe korzenie. Z czeluści piłki młodzieżowej wyciągnął Ki pierwszy trener zagraniczny FC Seoul i ulubieniec Koreańczyków – Turek Şenol Güneş (tak ten sam co zajął 3 miejsce na MŚ 2002 z Turcją kosztem Korei).  Zasłużony trener stwierdził, że ten wówczas środkowy obrońca jest za dobry na marnowanie swojego talentu na tyłach defensywy. Uważał, że jego przegląd pola, umiejętność rozgrywania oraz panowanie nad piłką przewyższa większość rozgrywających kadry Korei Południowej i chłopak ma papiery na karierę w europie.

Wpierw wyśmiewano tą tezę, jak ten patyczak poruszający się z prędkością walca drogowego może mieć szansę na europejską karierą? Ale, co nie widzieli Koreańscy dziennikarze dojrzał na treningach Güneş który dzięki umieszczeniu Ki na pozycję defensywnego pomocnika wywalczył drugie miejsce w K League (przegrana w finałowym dwumeczu). Ki szybko przyjął dzięki swoim “koncertowym” umiejętnościom w rozgrywaniu pseudonim “Vivaldi.”

Mając ledwie 21 lat oraz 4 zawodowe lata gry za sobą Ki wyruszył, jako młodociany weteran do wymarzonej i przepowiadanej Europy – Szkockiego Celticu Glasgow . Spędził tam niecałe 3 sezony, po czym przeniósł się na 6 lat do Swansea City (gdzie kolegą klubowym był Łukasz Fabiański) z roczną przerwą na Sunderland. Ostatnie 2 lata w Newcastle były zapowiedzią początku jego końca, który miał kulminacje w Hiszpańskiej Majorce.
Ogólnie w Europie zaliczył 308 spotkań 27 bramek oraz 30 asyst w ciągu 10 lat gry na najwyższym poziomie.  Zblokował również, karierę każdemu solidnemu defensywnemu pomocnikowi chcącemu dostać się do kadry Korei Południowej. Od 2008 roku praktycznie nie przerwanie przez 110 spotkań różni trenerzy, co najwyżej dobierali do niego partnerów i jeżeli był zdrowy nie ważyli się go umieszczać na ławce rezerwowej.
Oficjalnie zakończył karierę reprezentacyjną po MŚ 2018, jednak po niepowodzeniach w Newcastle reanimował na chwilę koszulkę kadry by wystąpić na Pucharze Azji 2019 w którym wyglądał już jak cień samego siebie.

(przykładowy mecz Ki w kadrze, ciężko sobie wyobrazić, by ktoś lepiej grał jako DMC gdy był w formie. Tu przeciwko Kolumbii w najlepszym składzie)

Co ciekawe, Ki przy swoich pierwszych przenosinach do Europy podpisał niespotykaną klauzule z FC Seoul, swoim pierwszym zawodowym klubem.
Mowa tu o zapisie, mówiący o jego ewentualnym powrocie do Korei Południowej. Jeżeli jakikolwiek inny klub z K League chciałby podpisać z nim kontrakt musiałby zapłacić 2.2 Miliona dolarów odstępnego dla Seulczyków.
Stąd, wszyscy w Korei pamiętający o tym odstraszającym konkurencje zapisku, spodziewali się, że jeżeli Ki zdecyduje się na powrót, to klub może być tylko jeden.

Ki podpisał kontrakt na 3 lata do końca 2023 roku. Prześladowani plagą kontuzji Seulczycy, twierdzą, że zakupili piłkarza „robiącego różnice.”

Tylko, czy pozbawiony pasji i energii życiowej Ki wykrzesa z siebie, jeszcze trochę “mocy” by wrócić do formy którą wygrywał nagrody najlepszego zawodnika meczu w Anglii czy Szkocji ?
Na swoim koncie ma bramki strzelane takim gigantom, jak Chelsea, Liverpool czy Manchester United tak, więc, nie był to jakiś ułomek chowający się w cieniu kolegów. Problem w tym, że, od kiedy gwiazda Sona rozkwitła a Ki zszedł na drugi plan w kadrze, w tym samym momencie przyszły przenosiny do Newcastle United, podczas których, poznał miękkość ławki rezerwowej i trybun. Liczne kontuzji tylko dobiły jego karierę.

Koreańczycy cieszą się z jego powrotu – sam Ki jednak już nie tak bardzo. Nawet na konferencji prasowej wyglądał jakby oddawał się w ręce lekarzy ratujących mu życie – niby się cieszył, że będzie już lepiej z drugiej strony wyglądał na przygnębionego. Skończyła się pewna era w Koreańskiej piłce, era w trakcie, której piłkarscy fani z tego kraju i nie tylko, zaglądają na Europejskie boiska jak ich wieloletni kapitan sobie radził w ten weekend.

Słowem witaj Ki – żegnaj Ki – będzie go brakowało na starym kontynencie.

Wspomnień było co nie miara, jak choćby wówczas kiedy został najlepszym piłkarzem roku w Swansea.

Autor tekstu: Adam Błoński 

Statystyki Ki z Europy:

Ki Sung

Osiągnięcia:

Celitc:
Scottich Premier League 2011-12
Puchar Szkocji 2010-11

Swansea City:

Football League Cup: 2012-13

Korea Południowa U23: brązowy medal na olimpiadzie w Londynie 2012

Korea Południowa: Srebro na Pucharze Azji 2015

Indywidualnie

Najlepsza 11 K League 2008, 2009,
Najlepszy zawodnik K League roku: 2009
Najlepszy młody zawodnik Azji: 2009
Najlepszy zawodnik Szkockiej premier ligi października 2010
Najlepszy zawodnik meczu finałowego Szkockiego Pucharu 2011
Najlepszy piłkarz Korei Południowej: 2011, 2012, 2016
Najlepsza 11 Pucharu Azji 2015
Najlepszy piłkarz sezonu 2014-15 Swansea City.

Wyświetleń: 3,019

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze