Tadżykistan jest trzecim krajem Azji Centralnej po Turkmenistanie i Uzbekistanie, który wraca do ligowego grania po pandemii koronawirusa. Przerwa trwała dokładnie 50 dni. Czekamy jeszcze na Kirgistan.
Ustalono, że w Wyższej Lidze granych będzie nie 27 kolejek, jak pierwotnie planowano a 18. Czyli nie 3 rundy a dwie. Ostatnią serię spotkań rundy wiosennej zaplanowano na 11/12 lipca.
Zmiany dotknęły również Puchar Tadżykistanu, do czego nawiążę na końcu notki.

Czas teraz na przegląd wydarzeń 5. kolejki Wyższej Ligi. Działo się tam wiele ciekawych rzeczy 🙂

FK Istarawszan – FK Chodżent 1:2

Gole: Barotow 10 – Safarow 62, Abdugafforow 78-karny

Dośrodkowanie z prawej strony i strzał Barotowa przy dalszym słupku dały prowadzenie gospodarzom. Jednak po przerwie ożywili się wicemistrzowie kraju. Wyrównanie przyszło po centrze z prawego skrzydła z rzutu wolnego i główce Safarowa. Potem Amirdżon Safarow został sfaulowany w polu karnym i jedenastkę wykorzystał Abdugafforow. Akcje szły z obu stron, choć druga połowa należała do gości, którzy zwyciężyli w Północnych Derbach. Zawodnicy Alijora Aszurmamadowa przegrali 5 kolejnych spotkań (ostatnie zwycięstwo miało miejsce 4 listopada, kiedy to w lidze na wyjeździe ograli 1:0… Chodżent). Natomiast drużyna Nikoli Lazarevicia od trzech starć nie przegrywa i czai się wciąż za prowadzącym duetem Istiqlol-Chatlon.

Istarawszan: Bafojew – Szamsijew Ż, Rasułow, Bojkuzijew Ż, Diechkonow, Chomidow (86.Raupow), Feumba, Dieudonny, Abdurachmonow, Zokirow Ż (71.Kodirow), I.Barotow Ż

Chodżent: Ikramow – Czakałow, Abdugafforow, Bieknazarow, M.Safarow, Zabirow Ż, Mirzonadżod Ż (46.Czoryjew Ż), Richsibojew, Alijew (46.A.Safarow – gracz meczu), Fathullojew, Bozorow (90+2.A.Barotow)

Sędzia: Zajniddinow (Duszanbe)

Regar-TadAZ Tursunzoda – Istiqlol Duszanbe 1:6tajikistan-league-restart

Gole: Safarow 60 – Pandższanbe 28, Bobojew 36, A.Dżaliłow 61, Orazsahedow 76, Rachimow 78, Soirow 87

Widzieliście kiedyś Aluminium rozjeżdżane walcem? Nie? No to teraz widzicie. Mistrzowie kraju wyglądali, jakby półtoraroczna przerwa na nich specjalnie nie wpłynęła:
0:1 – Pandższanbe płasko przy słupku
0:2 – Aliszer Dżaliłow po ziemi do Bobojewa, ten też strzelił po ziemi
1:2 – centrostrzał Safarowa z prawego skrzydła
1:3 – Manuczechr Dżaliłow poszedł lewą stroną w pole karne, zagrał po ziemi do środka, Aliszer Dżaliłow precyzyjnie uderzył
1:4 – dośrodkowanie z lewej strony (chyba Bobojewa), turkmeński snajper przyjął spokojnie piłeczkę i równie spokojnie uderzył
1:5 – wykorzystanie prostopadłe podanie w pole karne
1:6 – Rachimow podał z lewej flanki po ziemi Soirowowi, ten poszedł między rywali w pole karne i strzałem przy słupku ustalił wynik
Dla ekipy Witalija Lewczenki było siódme starcie z rzędu bez porażki. Istiqlol wciąż przewodzi tabeli, choć rewelacyjny Chatlon wciąż ich goni i nie zamierza odpuszczać.

Regar-TadAZ: Chajryjew – Ergaszew, Achmedow, Zaridijew (46.Chaitow), Safarow (79.Kudratzoda), Pajzow, Sheldari Arash (46.Bachtijorzoda), Machamadijew Ż, Uzokow (73.Zokirow), Bobodżonow, Ganiew.

Istiqlol: Jatimow – Dawlatmir (81.Kamołow), Dżurabojew, Larin, Milić, I.Dżaliłow (63.Rachimow), Pandższanbe (gracz meczu), Swieżow (81.Rachmatow), A.Dżaliłow Ż, Bobojew (46.Orazsahedow), M.Dżaliłow (63.Soirow)

Sędzia: Dawlatow (Szachrinaw)

CSKA Pomir Duszanbe – Faizkand Wose 1:1

Gole: Gafforow 57 – Safarzoda 72

Bobijew z prawej strony zagrał z rzutu wolnego i Gafforow głową otworzył wynik. W odpowiedzi poszło dośrodkowanie Safarzody z prawej strony, po którym… nikt nie dotknął piłki i ta wpadła do siatki. Obustronny mecz, toteż i takowy rezultat. Trener Tochordżon Muminow raczej zadowolony z rezultatu (beniaminek jeszcze nie przegrał w tym sezonie, zatem nie ma się co dziwić), trener Serhij Życkyj niekoniecznie (Armiejcy mają mniej punktów niż rozegranych meczów, zatem jemu też się nie dziwimy).

CSKA Pomir: Ponomarenko – Karomatullozoda Ż (gracz meczu), Kalandarow, Kaszkarow (46.Kosimow), Sulajmonow (56.Mabatszojew), Bondar, Hajdasz, Bobijew (66.Wosiew), Ibragimow, Dżaliłow, Gafforow

Faizkand: Bobojew – Safarzoda, Tuchtasunow, Szaripow Ż, Radżabow, Sadykow Ż, Kowusszo (60.Gulmurod), Azizow (71.Madullojew), Murodow Ż, Safarow, Rustamow

Sędzia: Murtazojew (Duszanbe)

Chatlon Bochtar – Duszanbe 83 1:0tajikistan-league-fckhatlon

Gol: Szaripow 70

Rewelacja tego sezonu kontynuuje dobrą serię. Drużyna Asliddina Chabibullojewa od sześciu potyczek nie przegrywa (ostatnia porażka: 27 października, liga, Chatlon – CSKA Pomir Duszanbe 1:2) i wciąż niczym rzep psiego ogona czepia się liderującego Istiqlola, nie odpuszczając ga nawet na punkt.

Chatlon: Ismoiłow – Nurmatow Ż, Ibragimzoda Ż, Naskow, Azizow, Awgonow, Szaripow (gracz meczu, 85.Ismoiłow), Bozorow (28.Saidow Ż), Bobojew, Uzokow Ż (90.Alinazarow), Baki-Achunow

Duszanbe-83: Karajew – Murodow, Chamidow (77.Kosimow), Imomnazarow, Ruzijew Ż, Rasułow Ż, Aminu (90+5.Rizojew), Abdullojew, Raszydbekow, Ergaszew, Johns (88.Collins)

Sędzia: Siddikzod (Duszanbe)

Kuktosz Rudaki – Lokomotiw-Pamir Duszanbe 1:0

Gol: Abdugafforow 35

Co tu dużo mówić? Spotkanie z “Kolejową Młodzieżą” wygrał Kuktosz, dzięki czemu jest w górnej połowie tabeli.

Kuktosz: Bobojew – Chołbojew, Nazarow, Arthur, Jodgorow, Dawlatbekow, Abdugafforow (gracz meczu), Karimow, Rasułow, Chołmatow (67.Mirzojew), Sułtonow (90+5.Rachmonow)

Lokomotiw-Pamir: Kirgizbojew – Salomzoda, Elmurodow (69.Zabirow), Zoirow, Sangow, A.Chasanow (84.Burizoda), Pandżijew, Chołow Ż, Szaripow, Chodżijew (69.Ch.Chasanow), Sulajmonow

Sędzia: Chamidow (Duszanbe)

W tej kolejce padło 14 goli (2,8 na mecz) zaś ogółem w 5 kolejkach (25 spotkań) strzelono 84 bramek (16,8 na kolejkę i 3,36 na mecz).
Mecze wciąż rozgrywane są bez publiczności.

Tabela:

Tadżykistan tabela

Strzelcy:
7 goli – Manuczechr Dżaliłow (Istiqlol)
4 gole – Chudojdod Uzokow (Chatlon), Szeriddin Bobojew, Rustam Soirow (obaj Istiqlol)

Zapowiedź następnej kolejki (20/21.06):
Faizkand – Chodżent
Istiqlol – Istarawszan
Lokomotiw-Pamir – Regar-TadAZ
Duszanbe-83 – Kuktosz
CSKA – Chatlontajikistan-cup2020-draw4

Przed wznowieniem rozgrywek ligowych Federacja Futbolu Tadżykistanu ustaliła, iż format Pucharu Tadżykistanu ulegnie zmianie w stosunku do poprzednich lat i wezmą w nim udział 22 drużyny – cała dziesiątka z ekstraklasy i 12 z jej zaplecza. I ci drugoligowcy zaczną zmagania od 1/16 finału. Oto pary:

Chosilot Farchor – Mochir Jawan
Sarojkamar Pandż – Pandższer Dżałoliddin Bałchi
Rawszan Kulob – Chułbuk Wose
Rawszan Zafarabad – Szochmansur Duszanbe
FK Isfara – Eschata Chodżent
FK Wachdat – Barkczi Gisar

Konkretne terminy meczów na razie nie są znane. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja dwumeczów – w każdej fazie do finału włącznie grane będzie po jednym meczu bez rewanżu.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 575

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze