W ostatnim miesiącu na Starym Kontynencie rozgrywki piłkarskie toczyły się tylko w jednym kraju. A jako że na Białorusi występuje kilku piłkarzy z azjatyckich republik byłego ZSRR, ta notka będzie poświęcona właśnie ich kwietniowym wyczynom.

Dżasurbek Jachszybojew (Uzbekistan, 22 lata, napastnik, Energetyk-BDU Mińsk)

Dla widocznego na zdjęciu głównym młodego Uzbeka ostatni miesiąc nie był już tak spektakularny jak marzec, gdzie wystrzelił jak z armaty i został najlepszym graczem 1. kolejki Wyszejszej Lihi (o czym pisałem tutaj). Jednak zagrał we wszystkich czterech spotkaniach swojej drużyny:
FK Mińsk (2:0 dom) – cały mecz i gol ustalający wynik w 90+2. minucie (na filmie od 4:47):

Torpedo-BiełAZ Żodzino (0:2 wyjazd) – cały mecz
FK Haradzieja (0:1 dom) – 45 minut i żółta kartka
Niemen Grodno (0:3 wyjazd) – cały mecz
Łącznie bilans mistrza Azji U-23 z 2018 roku stanął na 6 meczach, w których strzelił 3 gole, asystował i dostał 2 żółte kartki. Całkiem nieźle, choć można zauważyć, że Jachszybojewa po trzech znakomitych kolejkach na Białorusi już “rozgryźli”, stąd potem szło mu nieco słabiej. Jednak mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach Dżasur będzie wciąż poprawiał swoje statystyki.

Szachboz Umarow (Uzbekistan, 21 lat, napastnik, Energetik-BDU Mińsk)

Młodszy kolega i rodak Jachszybojewa również grał we wszystkich kwietniowych spotkaniach, lecz w żadnym z nich nie spędził na boisku 90 minut (16 minut z FK Mińsk, 31 minut z Torpedo-BiełAZ, cała druga połowa z Haradzieją – zmienił w przerwie Jachszybojewa oraz 30 minut z Niemenem). Jego licznik też wybił na sześciu meczach, na razie gola ani asysty nie udało mu się zanotować.

Przypomnę tylko, że ich kolegą z drużyny jest 21-letni tadżycki napastnik Muchammmadżon Loikow, który zeszły sezon spędził w drugoligowej Biełszynie Bobrujsk, z którą awansował do ekstraklasy. W 2019 roku na zapleczu Biełarusbank Wyszejszej Lihi rozegrał 15 spotkań, w których zdobył 4 gole. W ekipie Studentów jeszcze nie zadebiutował, mało tego, jeszcze ani razu nie załapał się nawet do meczowej kadry. Mam jednak nadzieję, że w najbliższym czasie jego debiut w Energetiku nastąpi. Tym bardziej, że w kwietniu w swojej nowej drużynie w meczu ekstraklasy zadebiutował…

Emir Szygajbajew (Kirgistan, 18 lat, pomocnik, Niemen Grodno)

Młodzian ten był zimą ściągnięty z młodzieżowej drużyny Antalyasporu z myślą o zastąpieniu utalentowanego Gułżygita Ałykułowa, który odszedł do Kairata Ałmaty. Początkowo grywał w rezerwach (2 mecze, 2 gole), stąd opuścił spotkania marcowe i część kwietniowych (0:0 na wyjeździe z Szachtiorem Soligorsk, 1:1 u siebie z Biełszyną Bobrujsk i 0:2 na wyjeździe z Dynamem Mińsk). Jednak 24 kwietnia miał miejsce szczególny moment w życiu Szygajbajewa: otóż w 87. minucie spotkania zmienił Giorgiego Kantarię, co oznacza, że u niego “pierwsze białoruskie ligowe koty za płoty”. Mam nadzieję, że w przyszłości tych meczów będzie więcej niż ten jeden, zakończony domową wygraną 3:0 ze wspomnianym Energetykiem-BDU Mińsk. Co ciekawe, zagrał dzień wcześniej w rezerwach Niemena i zdobył 2 gole, dając swojej drużynie wygraną 2:1 z drugą drużyną Energetyka-BDU. Oby w pierwszej drużynie szło mu równie dobrze.960220.f173602118bbbf0054374b1c34ba23c7

Poniżej możecie zobaczyć aktualne położenie w tabeli Energetyka-BDU i Niemena:

Białoruś tabela

Dane użyte w tekście aktualne na 30 kwietnia 2020.

Mam nadzieję, że w maju ostatecznie ruszą po koronawirusowej przerwie kolejne ligi w Europie, gdzie grają piłkarze z Azji Centralnej (szczególnie mam na myśli niższe ligi niemieckie a także Azerbejdżan czy Kazachstan). Sama Białoruś to trochę mało, aczkolwiek trzeba cieszyć się tym, co się ma.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 414

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze