W byłym ZSRR nie tylko białoruska liga gra swoje spotkania, nie patrząc na koronawirusa. W Turkmenistanie, o czym wspominałem w poprzednim podsumowaniu Yokary Ligi, nawet nie chcą o nim słyszeć. Tym bardziej, że oficjalnych przypadków COVID-19 w tym nadkaspijskim kraju nie ma.

No to ruszamy z przeglądem trzeciej serii ekstraklasy turkmeńskiej A.D.2020!

Szagadam Turkmenbaszy – Altyn Asyr Aszchabad 1:1

Gole: Amanmamedow 59 – Annadurdyjew 27

Dla Sygnalistów był to dopiero pierwszy w tym roku mecz ligowy i od razu ze zgubionymi punktami przeciw zaliczającym falstart sezonu Primorcom. Podopieczni Aleksandra Klimienki od trzech spotkań nie wygrywają (ostatnie zwycięstwo: 10 grudnia, liga, Nebitci Balkanabat – Szagadam 0:3). Mecz walki trzeciej z pierwszą drużyną zeszłego sezonu przyniósł remis.

Żółte kartki: Orazmamedow, Nurłyjew, Jakubow, Itałmazow, Gorbunow – Annadurdyjew
Sędzia: Goszszanow (Tedżen)
Widzów: 200

Ahal Akdasayak – Merw Mary 3:0

Gole: Saparmamedow 23, Tagajew 44, 51

Wicemistrzowie zeszłego sezonu na razie mają mocny start – komplet punktów i zero z tyłu. Aczkolwiek w 58. minucie mógł paść gol honorowy dla outsiderów zeszłego sezonu, lecz kapitan Merwu, Begencz Ałamow nie wykorzystał rzutu karnego. Czy Ahal zdetronizuje Altyn Asyr w tym roku? Jak tak dalej będzie szedł jak burza to szanse ma na to niemałe.

Żółta kartka: Saparow (Merw)
Sędzia: Gurbanow (Aszchabad)
Widzów: 200 (Aszchabad)

Energetik Turkmenbaszy – FK Aszchabad 0:1

Gol: Durdyjew 78

Stołeczna ekipa po zaciętym meczu osiągnęła swoje pierwsze zwycięstwo w tym roku, zostawiając Energetyków na dnie tabeli.

Żółte kartki: Atagarryjew, Temrijew, Meredow – Szamuradow, Pirgułyjew, Satłykow
Sędzia: Ereszow (Turkmenabad)
Widzów: 1000 (Mary)

Kopetdag Aszchabad – Nebitci Balkanabat 1:0

Gol: J.Kurbanow 3065ff9ff0a8d5e6d250ffd79f5ee3bcad

Oto liderzy tabeli, którzy w trzech meczach nie stracili gola a zdobyli… dwa. Piłkarze, reprezentujący Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turkmenistanu za sprawą swojego skutecznego minimalizmu mogą wykorzystać słabość Szagadamu i “na trzeciego” powalczyć z duetem Altyn Asyr-Ahal o najwyższe pozycje, jeśli utrzymają formę jak najdłużej.

Kopetdag: Czaryjew – Bajramow (k), J.Kurbanow, Goszszanow, Gulmajew, Machmydow, Seitmuchamedow (82.Dinijew), Maksatow, Mammedow (74.Bordżakow), Annajew (69.Berdyjew), Akijew Ż

Nebitci: Geldyjew – Garadżajew (k), Iliasow, Karadanow, Mamedalijew Ż (46.Berenow), Chodżamamedow, Kadrow, Chodżaberdyjew, Deriajew (53.Metdajew Ż CZ 77), Tukijew, M.Kurbanow

Sędzia: Ałłaberdyjew (Aszchabad)
Widzów: 600

W tej kolejce padło 7 goli (1,75 na mecz).
Wszystkie 4 spotkania tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 2000 widzów (500 na mecz).

Zaległy mecz 1. kolejki (grana była 6/7 marca)

Altyn Asyr Aszchabad – Merw Mary 2:0

Gole: Titow 30, Annadurdyjew 44ed71f21bcad1d7938d05792e49f5e608

Mistrzowie kraju załatwili sprawę wygranej z ostatnią drużyną zeszłego sezonu w ostatnim kwadransie przed przerwą. Zwycięstwo mogło być bardziej okazałe, gdyby w 54. minucie Altymurad Annadurdyjew wykorzystał rzut karny (trafił w słupek). Warto wspomnieć, iż spotkanie to nie mogło być rozegrane w pierwotnym terminie, gdyż Sygnaliści byli wówczas na obozie w Turcji, gdzie przygotowywali się do startu w fazie grupowej Pucharu AFC (miał on się odbyć 11 marca, jednak jak wiadomo, z powodu koronawirusa azjatycka federacja przełożyła ten mecz i pozostałe w tej grupie poza starciem dwóch tadżyckich drużyn). Altyn Asyrowi została zatem do nadrobienia jeszcze jedna zaległość, która wynikła z faktu, że tegoż 11 marca z powodu planowanego tego dnia meczu w Pucharze AFC turkmeński potentat nie mógł zagrać hitowego meczu przeciw Ahalowi (ostatecznie zagrają w kwietniu). Stąd na razie “dopiero” trzecia lokata graczy Jazgułego Chodżageldyjewa, którzy nie przegrali trzech kolejnych potyczek (ostatnia porażka: 10 grudnia, liga, Altyn Asyr – FK Aszchabad 1:2).

Żółte kartki: Orazmuchamedow – Orazmamedow, Ałamow, Goczmuradow
Sędzia: Gurbanow (Balkanabat)
Widzów: 100

Ogółem w trzech kolejkach (11 spotkań) strzelono 14 bramek (4,67 na kolejkę i 1,27 na mecz).

Tabela:

ТТ(4)

Strzelcy:

СБ

Następna kolejka (28/29.03, jest to kolejka nr 7, która miała być grana pierwotnie 18/19 kwietnia):
Kopetdag – Merw
Nebitci – Altyn Asyr
Energetik – Szagadam
Aszchabad – Ahal

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 5,098

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze