W niedzielę zakończył się sezon regularny drugiej ligi japońskiej. Po 90-minucie ostatniej kolejki byliśmy świadkami świętowania Kashiwy ReysolYokohama FC do japońskiej ekstraklasy. Ale nie jest to jeszcze koniec przygody z tą ligą. Czek nas teraz wielka bitwa czterech zespołów, czyli baraże o awansie do J1, która obowiązuje od 2012 roku. W tym artykule poruszamy temat tego systemu rozgrywek oraz historii spotkań play-offów.

Po utworzeniu ligi profesjonalnej J2 w 1999 roku obowiązywał tylko bezpośredni awans do najwyższego szczeblu rozgrywkowego w Japonii, który trwał do 2011 roku. Na początku dwa zespoły mogły wejść do J.League, a pięć lat później dodali trzecią drużynę z pierwszych miejsc. Od 2012 roku istnieją właśnie baraże, w których drużyny z 3, 4, 5 oraz 6 miejsca w tabeli rywalizują ze sobą o awans do elit. Przez sześć sezonów mecze barażowe były wzorowane na angielskiej Championship, ale odbyło się to bez… rewanżu! Jeśli w spotkaniu finałowym play-offs padł wynik remisowy to sędzia nie poprowadzi 30-minutowej dogrywki ani nawet serii rzutu karnego. Dlaczego? Otóż mają pewną zasadę: pierwsza bramka zdobyta przez dany klub ma już stuprocentowo zapewnioną promocję do J1 w przypadku wyrównania swojego rywala. To można tak wytłumaczyć dokładnie jak słynne słowa Tadeusza Sznuka z teleturnieju „Jeden z Dziesięciu”: Kto pierwszy, ten lepszy. Pierwszymi finalistami tego systemu rozgrywek byli Oita Trinita i JEF United Chiba a mecze zostały rozegrane na starym Stadionie Narodowym w Tokio. Spotkanie zakończyło się skromnym zwycięstwem ekipy Kazuakiego Tasaki i po 9 latach nieobecności powrócili do japońskiej ekstraklasy.

Poniżej prezentują się wyniki meczów barażowych, które były rozegrane w latach 2012-2017.

2012:

Kluby: Kyoto Sanga, Yokohama FC, JEF United Chiba i Oita Trinita

Półfinał:

Kyoto Sanga – Oita Trinita, 0-4

(17’, 31’, 66’ i 90’ Morishima)

Yokohama FC – JEF United Chiba, 0-4

(35’, 58’ Fujita, 53’ Yonekura i 88’ Sato)

2014:

Kluby: JEF United Chiba, Júbilo Iwata, Giravanz Kitakyushu (wycofała się z rozgrywek – brak licencji na grę w J1) i Montedio Yamagata

Półfinał:

Júbilo Iwata – Montedio Yamagata, 1-2

(45+3’ Yamazaki – 26’ Diego Souza i 90+2’ Yamagishi)

Matsumoto Yamaga – Fagiano Okayama, 1-2

(74’ Paulinho – 23’ Oshitani i 90+2’ Akamine)

Nagoya Grampus – JEF United Chiba, 4-2

(61’ Taguchi i 68’, 86’, 90+6’ Simović – 45+2’, 90’ Larrivey)

Finał:

Nagoya Grampus – Avispa Fukuoka, 0-0

Skrót:

Na Toyota Stadium oglądaliśmy po raz ostatni mecz finałowego barażowego przed zmianą systemu, gdzie zakończyło się bardzo nudnym widowiskiem 0:0 i dzięki wielu akcji strzeleckich „Orki” z Nagoi awansowała do J1. W czasie zimowej przerwy władze ligi J.League postanowili dodać spotkanie pomiędzy zwycięzcą barażowego, a zespołem z 16. miejsca z japońskiej ekstraklasy, czyli baraż o awans/ utrzymanie – takiego pojedynku można oglądać co roku w Korei Południowej, w Niemczech czy we Francji. Debiut nowego systemu rozgrywkowego był dziwny i przykry, a drugiej strony było ciekawe. Do walki o miejsca w przyszłym roku na najwyższej hierarchii przystąpili tylko 3 zespoły, natomiastMachida Zelvia nie mogła w niej uczestniczyć z powodu braku licencji na grę w J1.

2018:

Kluby: Yokohama FC, Machida Zelvia (wycofała z rozgrywek – brak licencji na grę w J1), Omiya Ardija i Tokyo Verdy