Zapraszamy na kolejną część Encyklopedii Klubów J.League. Dziś pora na pierwszy zespół z J2, czyli Albirex Niigata.  

Albirex Niigata

Albirex Niigata (アルビレックス新潟) powstał w 1955. roku jako amatorski klub “Niigata 11 SC” i musiał czuć się niezręcznie w ówczesnym piłkarskim świecie zdominowanym przez drużyny dużych fabryk i korporacji. Był to wtedy amatorski klub, który zrzeszał po prostu lokalną społeczność. W 1982. roku klub otrzymał nawet nagrodę Ministra Edukacji za bycie przykładną organizacją społeczną. Powstanie J.League wlało nieco nadziei w klub i jego kibiców i od 1990. roku Niigata zaczynała się sukcesywnie wspinać po szczeblach niższych dywizji. W 1997, roku ekipa z prefektury Niigata przyjęła oficjalną nazwę “Albirex Niigata”. Słowo “Albirex” powstało z połączenia “Albireo” – gwiazdy z Konstelacji Łabędzia oraz “Rex” – słowa z języka latino, które oznaczało “król”. W 1998. roku klub dołączył do JFL pod wodzą Yoshikazu Nagaiego i ostatecznie został włączony do J2 w momencie jej powstania rok później. Aby wzmocnić skład przez wejściem do J2, Albirex zdecydował się na bardzo radykalne środki. Rozwiązano kontrakty 17 z 26 zawodników i podpisano takich zawodników jak Tadahiro AkibeShingo Suzukiego, czy Yoshito Terakawe. Albirex stał się wtedy konkurencyjnym zespołem, który przez kolejne lata był bliski awansu do J1. W 2000. roku ściągnięto m.in. Katsuo Kande, który posiadał doświadczenie w reprezentacji Japonii.

W 2001. roku nowym szkoleniowcem Albirexu został obecny trener Matsumoto Yamagi, Yasuharu Sorimachi. W kolejnych latach klub wzmocnili następni piłkarze, w tym m.in. Yuzo Funakoshi z Oity Trinita, czy reprezentant Japonii Motohiro Yamaguchi z Nagoi Grampus.

1

Tak wzmocniony zespół wygrał J2 i bezpośrednio awansował do J1. W najwyższej lidze grał nieprzerwanie aż do 2017. roku i przewinęło się przez niego wiele gwiazd jak Kengo Kawamata, który swoją prawdziwą formę strzelecką złapał właśnie w Niigacie.

W Niigacie grali również m.in. Masaaki HigashiguchiMusashi Suzuki, czy bracia Sakai. Wychowankiem właśnie Albirexu jest najsłynniejszy z nich, czyli Gotoku Sakai, który prosto z Niigaty przeszedł do występującego w Bundeslidze VFB Stuttgart. Albirex Niigata był solidnym ligowym średniakiem, który dopiero pod koniec swojej obecności w J1 zaczął miewać poważne problemy z utrzymaniem. Sezon 2017. przyniósł w końcu spadek z J1 po 14. latach gry na najwyższym szczeblu. Poprzedni sezon, czyli 2018, miał przynieść szybki powrót do elity, ale ekipa z Niigaty mocno zawiodła. Podobnie wygląda sytuacja w obecnym sezonie, gdyż Albirex plasuje się w dolnej połówce tabeli J2 i trudno spodziewać się chociaż awansu do play-offów. W 2003. roku grający w J2 Albirex przyciągał na swoje domowe mecze średnio 30,000 widzów, co było najlepszą średnią w Japonii. Pierwszy sezon w J1 przyniósł średnią na poziomie ponad 38,000, a rok 2005. to rok rekordowy, bowiem Albirex jako pierwszy klub w Japonii przekroczył średnią 40,000 widzów.

Warto tutaj wspomnieć o istnieniu klubu Albirex Niigata Singapore FC (Albirex Niigata (S)), który jest filią Japońskiego Albirexu. Singapurski Albirex zdominował ostatnie lata tamtejszej ligi sięgając po potrójną koronę w dwóch z trzech ostatnich sezonów. W tym ostatnim Niigata (S) zdobyła trzecie z rzędu mistrzostwo i Puchar Singapuru. Większość zawodników klubu stanowią Japończycy, a trenerami od zawsze (czyli od 2004. roku) są tylko ludzie z kraju wschodzącego słońca.

albirex-niigata-singapore-community-shield-winners

Stadion:  Denka Big Swan Stadium
(デンカビッグスワンスタジアム)

Japonia, 〒950-0933 Niigata, Chuo Ward, Seigoro, 67−12

Big Swan

Stadion otwarto w kwietniu 2001. roku i powstał głównie z myślą o Mistrzostwach Świata w 2002. roku. Pojemność stadionu wynosi 42,300, a najwyższą frekwencję zanotowano 23. listopada 2003. roku, podczas meczu ostatniej kolejki J2 z Omiyą Ardiją – 42,223 widzów.

Miasto: Niigata (新潟市)

niigata--238727-15

Niigata to stolica i najludniejsze miasto prefektury o tej samej nazwie. Leży w centralnej części Japonii, w regionie Chūbu nad Morzem Japońskim.

2

Pierwsze wzmianki o Niigacie sięgają 1520. roku. Ma ona bardzo długą historię jako portowe miasto. Urząd Miasta został założony w 1889. roku, a w 2005 roku Niigata połączyła się z mniejszymi okolicznymi miasteczkami, tworząc największą powierzchnię z polami ryżowymi w kraju. W mieście znajdziemy m.in.:

  • Muzeum Historyczne Niigaty (新潟市歴史博物館)

Muzeum Historyczne Niigaty

  • Most Bandai (萬代橋) skonstruowany w 1929 roku i uznany za ważną własność kulturalną kraju.
Bandaibashi-Bridge_20130929.JPG

@DAI-nk

  • Wyspe Sado (佐渡島)

image38

  • Świątynie Yahiko (弥彦神社)

Yahiko.jpg

Przy głównej drodze w małej miejscowości Yahiko (obok Niigaty), stoi wspaniała, podobna do powyższej konstrukcja.

Iyahiko-jinja_3.JPG

  • Zamek Takada znajdujący się w Parku Takada

15_222_camp_1

  • Las Bijin Bayashi – nazywany jednym z najpiękniejszych lasów Japonii

Bijin.jpg

  • Pola ryżowe Hoshitoge

Hoshitoge

  • Górę Yoneyama (上越観光)

photo0845

Trenerem Albirexu Niigata jest Kazuaki Yoshinaga. Japończyk objął klub w kwietniu tego roku, a poprzednio trenował… Albirex Niigata. Tyle, że ten Singapurski. Pierwsze trenerskie nauki pobierał w latach 2005-2007, kiedy był asystentem Kenty Hasegawy w Shimizu S-Pulse.

Arubirexu

Ostatnio kapitanem klubu jest Brazylijczyk Cauê , który trafił do Niigaty w 2018. roku, gdy przychodził z Omiyi. Szeregi Albirexu zasilił na zasadzie wypożyczenia, ale przed startem obecnego sezonu zdecydowano się na wykupienie Brazylijczyka. Cauê rozegrał jak dotąd 41 spotkań w barwach Albirexu i strzelił w nich 6 bramek.

Caue

Absolutną legendą Albirexu Niigata jest 39-letni Yosuke Nozawa. Zawodnik, który swoją karierę rozpoczynał w Shimizu S-Pulse, trafił do Niigaty w 2000. roku. Wygrał z klubem jego jedyne trofeum i poza grą w Japońskim Albirexie, przez 4 lata grał też w jego Singapurskim bliźniaku. W tym Japońskim bronił dostępu do bramki w 207. meczach i w 56. z nich zachowywał czyste konto.

Nozawa

Jak uwielbiany jest Nozawa w Niigacie pokazuje poniższy filmik.

Michael James Fitzgerald to urodzony w Auckland były reprezentant Nowej Zelandii, który jest wychowankiem Albirexu Niigata. Od 2013. roku nie mógł już założyć koszulki Nowej Zelandii, bowiem przyjął wtedy Japońskie obywatelstwo. Fitzgerald wygrał na piłkaskiej loterii przechodząc na dwa sezony do Kawasaki w roku 2017. Załapał się bowiem na dwa Mistrzostwa Japonii z Frontale. Zawodnik często tułał się po wypożyczeniach aż do 2013. roku. Wtedy zagrzał na dłużej miejsce w klubie z Niigaty, dzięki czemu uzbierał 115 występów w barwach Albirexu.

Fitzgerald

Kisho Yano to 35-letni zawodnik, który również napisał spory rozdział w historii Niigaty. Japończyk rozegrał bowiem 299 meczów w koszulce Albirexu, w których strzelił 49 goli i zanotował 14 asyst. W latach 2010-2012 zaliczył nawet epizod w niemieckim Freiburgu, ale zagrał tam tylko 15 spotkań i zdecydował się na powrót do kraju. Yano to także były reprezentant Japonii, dla której rozegrał 19 spotkań i strzelił dwie bramki. Strzelił te bramki nie byle komu, bo Szwajcarii w wygranym 4-3 spotkaniu oraz Belgii, którą Japonia pokonała 4-0.

Kolejnym niezwykle doświadczonym i szanowanym zawodnikiem jest 36-letni Tatsuya Tanaka. Japończyk jest wychowankiem Urawy Red Diamonds w której zagrał w 295 meczach i dla której strzelił 78 bramek. Z Urawą Tanaka zdobył Mistrzostwo Japonii, Azjatycką Ligę Mistrzów, Dwa Puchary Japonii i jeden Puchar Ligi Japońskiej. Po 12. latach gry dla Reds, postanowił zmienić otoczenie i w 2013. roku podpisał kontrakt z Albirexem Niigata. Dla swojego obecnego zespołu rozegrał jak dotąd 176 spotkań, w których zdobył 22 bramki.

A to reakcja kibiców Albirexu na powyższą bramkę Tanaki. Polecamy szczególnie 0:30 😉

Tytuły

Jak dotąd, Albirex Niigata sięgnął po jedno profesjonalne trofeum.

Mistrzostwo J2 – 2002

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 448

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze