Azjatycka Federacja Piłkarska ogłosiła w niedziele, iż Brazylijczyk Elkeson znalazł się pośród zarejestrowanych do gry piłkarzy na najbliższe mecze kwalifikacyjne Mistrzostw Świata.

Ogłoszenie to zakończyło trwające tygodnie spekulacje na temat możliwego naturalizowania urodzonego w Coelho Neto, Maranhão piłkarza, który od 6 lat nazywa Chiny swoim domem.

Elkeson przybył do Guangzhou Evergrande w 2013 roku, po czym natychmiastowo pomógł swojej drużynie zdobyć Azjatycką Ligę Mistrzów oraz mistrzostwo Chińskiej Super Ligi. Napastnik sięgał po mistrzostwo ligi w każdym z trzech sezonów w Guangzhou, oraz zdobył drugi raz Azjatycką Ligę Mistrzów w 2015 zanim przeniósł się do kolejnego tytana Chińskiej Ligi – Shangai SIPG w 2016 roku.

Przenosiny określono mottem „dla narodowej chwały.” Mimo, że Elkeson naparzał po 10 i więcej bramek na sezon, nie był wstanie pomóc zespołowi ani w Lidze Mistrzów ani w CSL. Dopiero w ostatnim sezonie 2018 pomógł SIPG wygrać mistrzostwo ligi, które przerwało zwycięską hegemonie trwającą 7 sezonów Guangzhou Evergrande

Elkeson z flagą

Nasz bohater powrócił do Guangzhou w tegorocznym letnim okienku transferowym.  Czuje się z powrotem jak ryba w wodzie, co pokazuje jego obecna forma – 7 goli w 7 meczach.  Strzelec wyborowy stał się niedawno najlepszym łowcą bramek w historii Chińskiej Super Ligi po tym jak prześcignął w klasyfikacji strzeleckiej dawnego kolegę z Shanghai SIPG Wu Leia obecnie grającego w Espanyolu Barcelona.  Jest również głównym X Factorem przyczyniającym się do zwycięskiej passy przywracającej Evergrande na fotel lidera tabeli CSL.

Powrót do Evergrande był uznany za wyraźny dowód na to, że Elkeson poważnie myśli o procesie naturalizacji.

Po prawdzie i trzeba to podkreślić Elkeson, nie jest pierwszym naturalizowanym zawodnikiem, a raczej następstwem udanej naturalizacji poprzednika w tej materii.

Mowa tutaj o Nico Yennarisie.

Nico Yennaris.jpg

Nico Yennaris stał się pierwszym naturalizowanym piłkarzem, który reprezentował Chiny na arenie międzynarodowej, co już uczynił w czerwcu tegoż roku w meczu przeciw Filipinom.
Urodzony w Londynie pomocnik Beijing Guoan był wstanie poddać się procesowi naturalizacji z powodu Chińskiego pochodzenia matki.
Elkeson z kolei będzie mógł reprezentować swój kraj dzięki temu, iż mieszka w Chinach dłużej niż 5 lat.

Oczekuje się, że Elkeson może zadebiutować już 2 lub 10 września, kiedy to Chiny spotkają się z swoimi pierwszymi grupowymi rywalami w eliminacjach do mistrzostw świata 2022 w Katarze. Rywalami tymi będą odpowiednio Malediwy oraz Guam.

Nie wszyscy skaczą z radości na wieść o powołaniu Elkesona  do reprezentacji.
Legenda Chińskiej piłki, z którego zdaniem liczą się wszyscy w środowisku piłkarskim – Hao Haidong tak skomentował ostatnie wydarzenia w lokalnej prasie.

Naturalizacja piłkarzy do naszej reprezentacji niemających żadnych więzi krwi z naszym krajem. To jest po prostu przerażające. Czy staniemy się lepsi nawet jeśli wygramy Mundial? Tylko dla tego że FIFA dopuszcza to takich naturalizacji, państwa na całym świecie powinny coś takiego robić ?” zapytał uczestnik jedynych jak do tej pory dla Chin Mistrzostw Świata 2002.

Często mówimy o tym, że Chińczycy są następcami smoka, i powinniśmy promować pewność siebie poprzez Chińską kulturę. Chcecie, aby Chiny zaliczyły długoterminowy rozwój, stały się silnym państwem szanowanym na całym świecie.  Ale z powodu zaledwie jednego mundialu, zaczynacie sprowadzać wszystkich tych naturalizowanych piłkarzy.”

Powinniście zobaczyć, co inne kraje robiły z naturalizacją piłkarzy. Naturalizują tylko tych, którzy żyją w kraju od wielu lat, oraz tych z kulturowymi konegacjami.” Sam sobie zaprzeczył 107 krotny reprezentant Chin, ponieważ Elkeson odpowiada tym kryteriom.

Chyba, że chcecie zachowywać się jak niektóre kraje bliskiego wschodu. Mają za dużo pieniędzy do zmarnowania. Więc biorą sobie jednego czy drugiej piłkarza do pogrania.  Im nie zależy. Chcą po prostu użyć trochę kasy dla zabawy. Ale to nie powinna być metoda Chin” – stwierdził Hao.

bg7xX2wBUcHTFCnf_jNY

Ludzie zadają mi pytanie – jak to jest, że kraj mają 1.4 biliona ludzi populacji nie może znaleźć 11 piłkarzy na sensownym poziomie.” – zakończył oburzony srebrny medalista Pucharu Azji 2004.

Wielu w mediach opisuje zaistniałą sytuacje jako „ohydną naturalizację” inni jako “powoływanie najemników.”

Są jednak ludzie którzy witają Elkesona z otwartymi rękami i chwalą jego dotychczasową postawę w Chinach.

Cokolwiek by się nie powiedziało, były gwiazdor Botafago nie będzie ani pierwszym, ani ostatnim naturalizowanym piłkarzem „drużyny Smoka.”

W kolejce ustawiają się już Brazylijscy koledzy jak Ricardo Goulart, Alan Carvalho, Aloisio czy Fernandinho. Goulart z Guangzhou Evergrande złożył już papiery, a jego proces naturalizacji ma zostać sfinalizowany w roku 2020.

Jedno jest pewne, Elkeson przekona do siebie wszystkich w momencie, kiedy zacznie strzelać bramki dla kadry. Póki, co jest światową ciekawostką, która może stać albo wielkim niewypałem albo wzmocnieniem Chińskiej kadry dającej jej pierwszy awans na mundial od 2002 roku.

Jet Li z Elkesonem

Pożyjemy, zobaczymy – choć jak widać JET LI jest już zadowolony

Autor tekstu: Adam Błoński
@Adam_Blonski

Wyświetleń: 443

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze