Rok temu tadżyccy piłkarze brali udział w organizowanym w Bangladeszu Bangabandhu Gold Cup, gdzie zajęli drugie miejsce. Teraz pojechali do sąsiednich Indii na kolejny międzynarodowy turniej.

Na grany w dniach 7-19 lipca Hero Intercontinental Cup 2019 poza Tadżykami gospodarze z Indii zaprosili również reprezentacje Korei Północnej i Syrii. Rok temu turniej wygrały właśnie Indie, zostawiając w pokonanym polu Kenię, Nową Zelandię i Tajwan.
Intercontinental_cup_india
Oto kadra powołana przez Usmona Toszewa na turniej:

Bramkarze: Rusłan Jatimow (Istiqlol), Szochruch Kirgizbojew (Lokomotiw-Pamir Duszanbe)

Obrońcy: Achtam Nazarow, Iskandar Dżaliłow, Zoir Dżurabojew, Tabrezi Dawlatmir (wszyscy Istiqlol), Aliszer Barotow (Chatlon Bochtar), Sijowusz Asrorow (PKNP Ipoh, Malezja)

Pomocnicy: Amirbek Dżurabojew, Echsoni Pandższanbe, Muchammadżon Rachimow (wszyscy Istiqlol), Karomatullo Saidow (Chatlon), Otabek Karimow, Ilchomdżon Barotow (obaj FK Istarawszan), Daler Jodgorow, Szarafdżon Soliechow (obaj CSKA Pomir Duszanbe), Nozim Bobodżonow (Regar-TadAZ Tursunzoda)

Napastnicy: Dżachongir Ergaszew (FK Chodżent), Szeriddin Bobojew, Szachrom Samiew, Komron Tursunow (wszyscy Istiqlol), Tochir Małodustow (Barki Todżik Duszanbe)tajikistan-hero-intercontinental-cup2019

Kadra Tadżykistanu odleciała do Indii 4 lipca. 3 dni później na otwarcie turnieju zmierzyła się z gospodarzami.

Indie – Tadżykistan 2:4

Gole: Chhetri 5-karny, 41 – Tursunow 56, Bobojew 59, Rachimow 71, Samiew 77

Zaczęło się po myśli graczy Igora Stimaca. Jednak potem Synowie Wyżyn dzięki swemu charakterowi obrócili losy spotkania:
1:0 – Cchetri trafił Panenką z karnego
2:0 – piłka z prawej strony, Cchetri ją opanował i trafił
2:1 – prostopadłe podanie do Tursunowa, strzał, obrona Sandhu, dobitka Tursunowa
2:2 – Tursunow zacentrował nisko z prawej strony i Bobojew wykończył
2:3 – wejście Rachimowa (najlepszy gracz meczu) w pole karne i precyzyjny strzał po ziemi
2:4 – Dżurabojew dostał piłkę z lewej strony, podał do Dżaliłowa, ten na prawo do Pandższanbego, który zszedł do środka i posłał podanie do przodu podcinką w pole karne a Samiew wbiegł i uprzedził golkipera
Tadżycy przełamali się po sześciu spotkaniach bez wygranej (poprzednie odnieśli 8 października na wspomnianym Bangabandhu Gold Cup, kiedy w półfinale ograli 2:0 Filipiny). Ogółem było to piąte spotkanie obu reprezentacji i trzecie wygrane przez Tadżykistan (raz padł remis a raz wygrali Hindusi, bramki 11:7 dla Tadżyków).
Indie - Tadżykistan
Sędziował Dżasur Muchtarow (Uzbekistan)
Widzów: 7293
Tu możecie zobaczyć zdjęcia z meczu: http://fft.tj/hero-intersontinental-cup-2019-fotoobzor-matcha-indiya-tadzhikistan-2-4/

Drugi mecz grupy: Syria – Korea Północna 5:2 (Al Hamwi 41, 61, Marmour 56, 65, Al-Khatib 90 – Jong Il-gwan 3, Ri Il-jin 78)

Tadżykistan – Syria 2:0

Gole: Tursunow 46, Barotow 67

Dzięki najlepszemu zawodnikowi spotkania Rusłanowi Jatimowowi gracze Toszewa nie stracili bramki przeciw uczestnikom ostatniego Pucharu Azji. Mało tego, sami trafiali do siatki. Najpierw Dżurabojew podał krótko do Tursunowa a ten pięknie uderzył z dystansu. Potem po podaniu Pandższanbe po ziemi z prawej strony z pierwszej piłki celnie uderzył Barotow. Spotkanie z 10 lipca było siódmym w historii obu reprezentacji. I bilans się wyrównał (po 3 wygrane jednych i drugich a także remis, bramki 11:6 dla Tadżykistanu).
Tadżykistan - Syria
Sędziował Rahul Kumar Gupta (Indie)
Widzów: 732
Tu możecie zobaczyć galerię z meczu: http://fft.tj/hero-intersontinental-cup-2019-fotoobzor-matcha-tadzhikistan-siriya-2-0/

Drugi mecz grupy: Indie – Korea Północna 2:5 (Chhangte 51, Chhetri 71 – Jong Il-gwan 8, 28, Sim Hyon-jin 16, Ri Un-chol 63, Ri Hyong-jin 90+2). Sędziował Uzbek Achroł Riskullajew.

Korea Północna – Tadżykistan 1:0

Gol: Ri Hyong-jin 33

15 lipca już tak dobrze Tadżykom nie poszło. Pierwsza połowa była dość równa choć przyniosła tylko jeden celny strzał na bramkę, ale za to skuteczny. Han Tae-hyok przejął piłkę, posłał krótkie podanie a Ri Hyong-jin uderzył po ziemi z pierwszej piłki. Druga połowa szła wyraźnie pod dyktando ekipy z Półwyspu Koreańskiego lecz wynik się nie zmienił. Jak się okazało, okazja do rewanżu nadeszła szybciej niż ktokolwiek się spodziewał.
Korea Północna - Tadżykistan
Sędziował Venkatesh Ramachandran (Indie)
Widzów: 634
Galeria meczu jest tutaj: http://fft.tj/sbornaya-tadzhikistana-vyshla-v-final-turnira-hero-intersontinental-cup-2019/

Drugi mecz grupy: Indie – Syria 1:1 (Gahlot 52 – Al-Khatib 78-karny). Sędziował Uzbek Dżasur Muchtarow.

Tabela:

Tabela Hero Cup

To oznaczało, że 19 lipca w finale zmierzyły się ponownie…

Tadżykistan – Korea Północna 0:1

Gol: Pak Hyon-il 71

Pierwsza połowa dla Korei, w drugiej Tadżycy już mieli swoje szanse. Jednak to Chollima trafiła do siatki. Piłka dotarła z prawej strony do Pak Hyon-ila, który uderzył ją po nodze wpuszczonego 4 minuty wcześniej Zoira Dżurabojewa i ta rykoszetem wpadła do siatki nad zaskoczonym Jatimowem. Chwilę później inny rezerwowy – Małodustow mógł wyrównać ale główkował w poprzeczkę. Wynik pozostał do końca, zatem do rewanżu nie doszło. Dzięki przełamaniu po fatalnym inauguracyjnym starciu z Syrią podopieczni Yun Jong-su mogli sięgnąć po trofeum. Dodajmy, że Korea Północna wygrała 3 kolejne spotkania i w nagrodę nie pójdzie do obozu otrzymała 50 tysięcy $ (drudzy Tadżycy otrzymali 25 tysięcy $). Ogółem obie reprezentacje spotkały się po raz szósty i czterokrotnie zwyciężali gracze koreańscy (raz padł remis a raz wygrał Tadżykistan, bramki 6:2).
Tadżykistan - Korea Północna 1Tadżykistan - Korea Północna 2
Sędziował Uzbek Achroł Riskullajew.

Galeria z finału i ceremonii wręczenia medali i trofeum: http://fft.tj/sbornaya-tadzhikistana-vyigrala-serebro-na-turnire-hero-intersontinental-cup-2019-v-indii/

Czy czegoś zabrakło graczom Usmona Toszewa, by sięgnąć po trofeum? Może szczęścia, może koncentracji i dokładności w grze. Za ciekawostkę może posłużyć fakt, że wygrała turniej drużyna najniżej notowana w rankingu FIFA (122. miejsce przy 85. Syrii, 101. Indii i 120. Tadżykistanu). Kolejną ciekawostką jest fakt, że Tadżycy jako jedyni z całej czwórki nie wystąpili na styczniowym Pucharze Azji. A i wszystkie mecze Hero Intercontinental Cup 2019 rozegrane zostały w jednym mieście – był to prawie 6-milionowy Achmadabad na zachodzie kraju.

Warto wspomnieć, że już 5 września postsowieckie reprezentacje rozpoczną eliminacje do Pucharu Azji 2023 i MŚ w Katarze 2022. W 1. rundzie grupowej tychże eliminacji Tadżycy zmierzą się z Japonią, Kirgistanem, Mongolią i Birmą. Szerzej o tej grupie a także grupach z Turkmenami i Uzbekami będę pisał zapewne na przełomie sierpnia i września. A teraz cieszmy się wakacjami! 😉

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 331

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze